Müthiş Eleman internette iş arıyor!

Aldığı ödüller ve kazandığı yarışmalara rağmen iş bulamayan genç, bakın nasıl bir çözüm bulmuş.

Müthiş Eleman internette iş arıyor!
Umut Yaşar Kıyıkcı'nın geçmişi etkileyici başarılarla dolu...

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde İşletme Yöneticiliği Yüksek Lisansı eğitimini sürdüren Umut Yaşar Kıyıkcı, özelliklerine ve aldığı ödüllere rağmen iş bulamayınca, ailesinin de desteğiyle "www.muthiseleman.com" adlı bir internet sitesini kurdu.

Sitede özgeçmişi, ödülleri, projeleri ve başarı belgelerine yer veren Kıyıkcı, "Türkiye'nin en müthiş elemanı" yazılı kartvizit de bastırdı. Memleketinde bir firmada iş bulup çalışmak istediğini belirten Kıyıkcı, her konuda kendisini geliştirdiğini söyledi. Kurduğu site aracılıyla ve kartvizit dağıtarak iş aradığını belirten Kıyıkcı, kendisi ve kurduğu ilginç site ile ilgili olarak şunları söylüyor:

"İlköğrenim yıllarımdan beri her zaman yepyeni fikir proje ve çalışmalar içerisinde bulundum. Daha önce çalıştığım bazı kurumlarda, yeni stratejiler, kampanyalar ve projeler üreterek büyük katkılar sağladım. Genç yaşıma rağmen bugüne kadar o kadar çok ödül aldım ki, kendime 'müthiş eleman' yakıştırması yaptım. Şu an master yapıyorum. Ekonomiden, kültür sanata, bilişimden, stratejik iş planlarına her zaman kendini yenileyen, geliştiren, dinamik, ufku geniş ve sürekli başarı odaklı, hedef odaklı bir kişiliğe sahibim.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM), Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı gibi ülkemizin en gözde kurumlarında hem çalıştım, hem stajlarımı tamamladım, ama şu an işsizim. İki ay önce kendimi işadamları ve kurum yöneticilerine tanıtmak için "www.muthiseleman.com" adlı siteyi kurdum. Bu site aracılığıyla kendime iş arıyorum. Çok becerikli ve yetenekliyim. Büyük bir firmada patron danışmanı, CEO'luk yapabilirim. Başarılarımı sitemde belgelerle birlikte paylaşıyorum. Benim gibi elemanlar çok az bulunuyor ülkemizde. Büyük patronlar, benim gibilerini arıyor ama bulamıyor. Ben de, işadamlarına kendimi tanıtmak için bu siteyi kurdum. Bankacılık, finans sektörü gibi alanlarda uzmanım. Büyük bir iş düşündüğüm için, böyle bir site kurdum."

İşte "Müthiş Eleman"

Öğretmen anne-babanın iki çocuğundan biri olan Umut Yaşar Kıyıkcı, lisede okurken, Türk Lirası'ndan 3 sıfır atılmasının planlandığı 1997 yılında tasarladığı Yeni Türk Lirası'yla Merkez Bankası'ndan ödül aldı.

Yaptığı Yeni Türk Lirası tasarımı Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) Ulusal Başarı Sergisi'nde de yer alan Kıyıkcı, Mucitler ve Araştırmacılar Derneği tarafından mansiyonla ödüllendirildi.

Lise son sınıfta okurken, 1999'da kurulan 'Star' gazetesinin isim babalığı nedeniyle de para ödülü alan Kıyıkcı, 2004 yılında Microsoft Yönetim Strateji Yarışması İş Projesi yarışmasına katıldı. CEO'ların sorduğu 3 aşamalı stratejik soruları doğru yanıtlayan 13 kişiden biri olan Kıyıkcı, buradan da ödül kazandı.

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nü okuyan Kıyıkcı, üniversitede ilk 500'e girip, 'Onur Belgesi' alarak mezun oldu.

Uluslararası bir holdingin alt yapı sistemlerinden, şube sayısına, satış ve pazarlama taktiklerinden, reklam ve tanıtımı için sorduğu sorulara en stratejik ve en başarılı cevapları vererek birinci olan Kıyıkcı, 2006 yılında da yüz binlerce kişinin başvurduğu Danone Reklam Sloganı yarışmasında birincilik ödülü kazandı.

Yatırım Finansman ve ODTÜ tarafından düzenlenen portföy yarışması ve başka bir kurumun düzenlediği sanal portföy yarışmasında birinci olan Kıyıkcı, 15 yıl yaşadığı İstanbul'dan ailesiyle birlikte 6 ay önce memleketi Adana'ya yerleşti.

Birlikte çalışacak müthiş bir eleman arayan tüm işverenlere duyurulur...

DHA

Okuyucu Yorumları

Toplam 53 Yorum

O kadar başarılıysa kendi işini kursun

Tek kelimeyle müthiş.Doğrusunu söylemek gerekirse ağzım açık okudum ve en fenası da bu kişinin iş bulamaması oldu..Kader mi desek ne desek bu zamana kadar bulamamış.Ama site işi çok akıllıca zeki insan bir başka oluyor ama her zeki insanda iş bulamıyor.ne diyelim inşallah istediği bir iş bulur..

Evet bencede kendi işini kurmasında fayda var zaman kaybetmemeli :)

Adam saka gibi ya... XD o kadar basarısı var ama issiz ben bunun altında bir sey var diyorum :D

o sertifkaların hepsi staj belgesi. iş bulma konusunda ona hıc bır faydası olmaz.

müthiş bey önce bir yerlerde çırak-kalfa olarak bir süre çalışsın terlesin, iyice pişsin, sonra CEO, danışman vs olmaya kalksın. sayısız masabaşı kahramanı kaynarken bu ülkede tepe göreve dalmak için babasının fabrikatör ya da bürokrat olması gerekir. teorik dünyanın ödülleri, kurdelaları, aferinleri pratik dünyada geçmiyor.

CEO olacakmış... e demek ki kimse CEO olarak bunun gibi birini düşünmüyor.. biraz alt kademelerden başlamayı düşünürse belki işsiz gezmez..

bence çok havalara girmiş insan biraz mütevazi olur bu yüzden iş bulamamıştır kesin

akMurat benden önce söylemiş. :D ''O kadar başarılıysa kendi işini kursun''

saçmalık bende ceo luk yaparım ceo olmak istiyomuş bunun için yalvarması gerekmez ceo olmak için çok çalışmak gerek çeeeok

İş yok değil, arayan iş bulabilir.
Demekki bu kişi iş beğenmiyor.

Bi insan kendini bukadar överken utanması lazım türkiyede kendi gibilerinin az olduğunu düşünüyormuş arkadaş, türkiyeyi başta sona incelemişya, ha kendi kendini öven çok azdır orası doğru ama kendisinden daha başarılı ve bilgili nice insanlar kimbilir nerelerde çalışıyorlardır.

en yüksekten başlamak istiyor.o kadar başarılı olan en alttan bile başlasa zirveye ulaşır.hedeflerini biraz küçük tutsun bence.

Kendiyle övünüp durmuş adam, biraz mütevazi olmak lazım diye düşünüyorum. Ben şöyle iyiyim ben böyle iyiyim diyerek bir yere gelinmiyor. Ne kadar bilgili olsan da pat diye CEO yapmazlar adamı.

İstediği kadar ödül alsın; müthiş elaman yanında bence müthiş Jess.

bir yerde neden uzun vadeli kalamamiş?

bir insan her şeyde önce tek bir şeyde profesyonel olup kariyer yapmalıydı....

Çok da mütevazi biri!

Her iş bulamayan böyle siteler açarsa vay halimize...Hem ben iş bulamadığına inanmıyorum iş bulmuştur ama parasını beğenmemiştir kim bilir kaç bin euro istiyor...Yakında sitesine küçük tepeleri ben yarattım diye yazı eklerse şaşırmayın...

madem bu kadar müthiş, iş aramasın, kendi işini kursun, bu zekada biri bunu başarabilir sanıyorum !

emin olun müthiş biri olsanız sizi buluyorlar, istediğiniz yere saklanın, bağırıp durmanıza gerek yok.

şirketimin ihtiyacı olsa da bu elemanı çalıştırmam ...

hayatı bu kadar ciddiye almak dogru degil.

bu ultra süper megaloman kişisi o kadar geliştirmiş ki kendisini, kutluyoruz bu çabasından dolayı!

ama malzeme eksik kalmış hiç koymamış harcın içine mütevazi insan kişiliği!

bir de o kadar geliştirmiş ki kendisini ama hiç mi ilgilenmemiş yoksa hiç mi merak etmemiş de araştırmamış, adamı direkt tepeye koymazlar, koyarlarsa şirketi batırır egosuyla diye.

adamın beklentisi ceo luk da değil bence, en ünlü ve en iyi şirketlerden birinde (o kadar gelişmiş ki, birden fazla da olabilir) bütün imza haklarının ve yönetim haklarının kendisinde olması gibi duruyor. hatta şirketin ismi söylendiğinde akla gelecek ilk ve belkide tek kişi olmak istiyor da olabilir.

firmaların bu tip kişiler için kullandığı sözler ise şunlardır; " bizim firmamız size yeterli gelmeyebilir. sizin beklentilerinizi karşılayamayabiliriz. siz bu özellikler ile daha büyük firmalara yönelmelisiniz."

"ben çok okudum, çok zekiyim, her işin üstesinden gelirim, her konuda bilgim var" diye nara atmak bir gelişmişlik, bir zeka göstergesi değildir. hiçbir zamanda olmamıştır.

umarım bir iş bulur!

LordShadow

Flash site yapmış , amatörlüğü burdan belli ...
Amerikada bütün bilimsel kuruluşlar , üniversiteler hala HTML kullanıyor .
Demek ki janjanlı siteler profesyonel alanda iyi değil .

ya adam niye mütevazi olacak onu anlamadim. baksaniza adamin simdiye kadar basardiklarina. adam bir iki yarismada ödül aldigini söylüyor. dogru olsa bile is dünyasiyla bir alakasi yok. sanirim sizofren egilimi var.

Açıkçası bu site ile iş bulma şansını daha da düşürdüğüne inanıyorum...

"CEO luk yapabilirim"
yok artık bu kadarına da pes...
büyük şirketler 15-20 yıl gibi büyük bir deneyimle çok farklı niteliklerle ceo seçiyorlar. yukarıdaki şahıs bence biraz fazla uçmuş.
başarılarını deneyimle taçlandırması daha doğru olur bence. iş dünyası çok büyük deneyim gerektiriyor, çok iştahlı olmakla olmaz böyle :)

birazcık jack welch, jeffrey fox, ram charan gibi büyük ceo ların ve iş dünyası adamlarının kitaplarını okusunda ayakları yere bassın. gerçek anlamda iş yaşamını bilse, "ceo luk yapabilirim" gibi uçuk bir cümle kullanmaz.
alt kademeden gelmeden hemen şirketin en üst tepesinde olmak her üniversite öğrencisinin hayalidir. ama gerçekte işler böyle yürümüyor. asparagaz gibi bir haber açıkçası ...

"ŞİRKETİNİZDE VERECEĞİNİZ HER GÖREVDE ÇALIŞMAYA HAZIRIM"

Diyor muhahahaah

Ya buna gülünmez ya bun ajdarın internet versiyonu ya ahahah gülmekten karnıma ağrılar girecek yahu bu ne.

Adamın anlamadığı halt yok ne müthişmiş hakikatende.
yanlız cümle kurmak, CV yapmak, kendi reklamnını yapmak konularında daha çok fırın ekmek yemesi lazım gibime geliyor.

Takım lideri olabilirim diyor her işe razıyım diyor, grafikerim diyor ceo'luk tan bahsediyor yaw bu nasıl bir tanıtım yaaa

"Şirketinize maksimum fayda sağlayacak, yüksek katma değerli ; iyi bir yönetici, iyi bir eleman, iyi bir çalışan arıyorsanız firmanızda vereceğiniz her görevde çalışmaya hazırım."

Kolay gelsin Müthiş eleman hangi enayi seni işe alacak cidden merak ettim :)

Polonya'dan Avrupanın pek çok ülkesine elektrik elekrtonik mühendislik ya da bunun gibi bölümleri bitiren insanlar pamuk toplamaya gidiyor.Onlar acaba böyle bir site açma gereğini duydular mı.Burada Moldova'dan tıp öğretimini bitirip hizmetçilik yapmaya gelenleri görüyoruz.Biz galiba millet olarak kendimizi bulunmaz hint kumaşı zannediyoruz.Herkes CEO olsun tamam da kim patatesleri tarladan toplayacak kim karnımızı doyuracak.Tarım sektöründe karın tokluğuna çalışan vatandaşlarımız olmasa hepimiz açlıktan ölüp giderdik.Milletin gözünü hırs para bürümüş.zorla komunist yaparlar adamı

Bu tip bir site daha önce yabancı biri tarafından açılmıştı.. ne kadar da yaratıcıymış bu müthiş bey...

birisi şuna "CEO" nun ne denemek olduğunu anlatsın arkadaşlar

Arkadaşın anlattıklarıyla kurduğu site pek uyum göstermiyor

Madem bu kadar başarılısın niye işsiz kaldın diye sormazlarmı adama ? Ülkeye bağlamaya gerek yok. Bu ülkede de var beyin avcısı. Şimdiye kaparlardı !

İnsan Kaynakları(İK): Hoşgeldiniz!
Umut Yaşar Kıyıkcı(UYK): Hoşbulduk!
İK:Birşey içer misiniz ?
UYK:Çay alayım mümkünse fincan da olursa sevinirim.
İK: Neyy! Hmm tamam!
UYK: Alışkanlık işte üst düzeyim de ben.
İK: Neyde?
UYK: Her şeyde üst düzeyim ben öyle bi üst düzeyim ki biuuuuvv öle böle değil yani.Bir sürü konferans katılım belgem var benim.
İK: Anlıyroum!
UYK: Slogan falan da bulabiliyorum çok süperim anlayacağınız.Öyle ceo luk yöneticilik varsa yaparım yani hatta geçerken uğradım varsa iki dakkada yapıp gideyim basit işler benim için ne de olsa.
İK: Teşekkürler biz zor da kalırsak sizi ararız.
UYK: Bye bebek !!

Tırı Vırı...

Bir zamanlar Ajdar vardı...

Bence o senden daha komik... Ben ceo arıyor olsam Ajdarı seçerim

gelinen duruma bakın..yazık.

vaaaaavvvv bu herif gerçekten müthişmiş ya.her şirkete hatta her bakkala lazım bundan

Dünyada ki en son insan bile olsa böyle birini işe almazdım

sen bu havayla avrupa-asya arası zeplin ticaretine gir nasısa sloganıda hemen bulursun öle stratejiler üretirsinkii paraya para demessin sen en mükemmelisin en zekisisin türkiye senle gurur duyarmı bilmem ama ben gurur duymuyorum şöle bir laf var olgun başağın boynu bükükdür umarım anlaşılmışdır ne demek istediğim!!!

Ülkemizde başarılı insanı özelliklede başarılı olduğunun farkında olanı kimse sevmez.. Hep boynunu bükmenin adı mütevazilik olmuş, el öper boyun büker ne verirseniz razıyım haşmetlum dersniz bol bol abi çekerseniz çok sevilirsiniz.. Bu arkadaşın yenilikçi biri olduğu girdiği farklı alanlardaki yarışma proje vslerdeki başarılarından belli. Napsın ben başarısız biriyim mi desin :) İşsiz bile olsan boynunu bükmemişsin helal olsun Kıyıkçı, eminim işte bulursun ama her işte çalışmazsın bu bile taktir edilecek bişey, kalifiye insan dilenci değildir hep işverenlermi iş seçecek bu arkadaşta iş seçiyor :)

Belgeleriyle basarisini ortaya koymus birini bu kadar da hafife almayin. Bu yorumlari yazanlardan yalnizca birinin arkadasin sitesini ziyaret ettigini anlayabildim. Bir sirketi yönetebilecek vizyona sahip oldugunu ifade edebilecek medeni cearete sahip olabilmek cidden bir alt yapi gerektirir. Arkadasin mutlaka dogrudan uluslararsi boyutta basarili bir sirketin basina atanmak olmazsa calismamak gibi bir talebi ya da iddiasi da yok. Evet mütevazi olmak bir erdemdir ama kendine guvenmek hatta bunlari ayaklari yere basar bicimde belgeleyerek toplum karsisina cikabilmek de azimsanabilecek bir sey degil. Hele bizimki gibi insan ögüten bir sistem icinde. Yetismis olgun meyva taslanirmis sözünü ne de güzel sergiliyoruz. Evet bir cogunuz dagilan dogu bloku ülkelerinden bir cok degerli insani kullanmis olabilirsiniz. Önemli olan onlari bizim degerlendirdigimiz gibi Natasa ya da hizmetci olarak gercek yeteneklerini körelterek insanliga yakismayan bicimde asagilayarak degil gercekten basarili olabilecekleri yeteneklerini aciga cikartabilecekleri alanlarda herkesin maksimum verim ve karsilikli faydayi uyum, huzur ve baris icinde mutlulukla yakalayabilecegi ortamlar hazirlayarak gelisebiliriz. Begenmedigimiz Avrupa ve Amerika bunu basarabildigi icin simdilik buyuk bir medeniyet olabilmeyi basarabilmekte. ikinci dünya savasinda Almanya dan kacan bir cok bilim adamini cekmeyi ve alanlarinda degerlendirmeyi basararak biz de kismen dogrulari da yaparak önümüzün önemli sekilde aydinlatilmasini saglamisiz ama ne yazik ki devami bu yikici ögütücü tarzimizdan dolayi gelmedigi gibi elimizde sekillendirilip cok cok verimli hale gelebilecek insanlarimizi sürekli kaybetmisiz. Nasil en sertinden kütük bile elinde uygun aletlerle ne is icin kullanacagini iyi bilen usta icin essiz bir materyal ise bizim gibi yaklasip layikiyla degerlendiremeyecekler icin de bir o kadar inatci ODUN da olabilir.

BBB

Ne kadar düzeysiz yorumlar!

İnsanlar CEO olmak için saçlarını ağartıyor, bu ödül almış tamam aferin de 26 yaşında hala yüksek lisansını yapan adam dan CEO olur mu. Kendine güvenmenin de bir sınırı vardır. Bilgisayardan çok anlayan biri olsaydı alanı o olsaydı, Bill Gates emekli oluyor , yerine ben geçebilirim. Windows 7 yi yapabailirim mi diyecekti

Literatüre yeni bir terim eklenmeli: "Ajdar Familyası"

Abi saçma sapan yorumlar yazmayın. Bill Gates kim? amerikan eyaleti mi burası? ayrıca örnek gösterecekseniz bill iyi ir örnek değil. onun gibi bilgisayar yapan kaç kişi var.
Ülkemizde işsizlik var. adamlar bu arkadaşımız yerine 3 eleman alıp gününü geçirmeye bakıyor. büyük düşünen yok ülkemizde. en iyi üniversitelerden mezun ol, yine de bir şirkete girdiğinde alacağın para bellidir. Ülkemizde eksik olan şey profesyonellik. Yazık...

Belgeleriyle başarısını ortaya koymuş birisi diyen arkadaşıma söylüyorum .Hangi belgeden bahsediyor. O belgeleri hiç incelemiş mi? Komik olmayın ya. Adam başka bir arkadaşımızın yaptığı yorumdaki gib aynen ajdar familyasından :)

Kendini abartmasın bnce varsa bir yeteneği kendi iş kursun Zaten bu CEO luk çok yararsız bir amerikan icadı. dünyada pek tutmadı
hazır şirketi herkes yönetir .Piyasada işe yarayacak bir şeyler yapsın
Billy gates en zengin ama o olmasaydı bilgisayarı ancak uzmanlar kullanıyor olacaktı .artık orjinal fikri olan kazanıyor örneğin google
ebay vb şirketler hep böyle .Neyse piyasa onu akıllandırır

adam kendini fazla abartmış bence...madem o kdr süpersin ne diye ceo olmak olmak için çabalıyosun...millet de bişey sanıyo ya şu ceo olayını ona yanıyorum.."chief executive officer" yani olay şundan ibaret, köydeki kahya ne kadr popülerse sende şirkettede o kdr poülersin...illa ki şirket de olması gerekmez..bir örgütün ya da acentada dahi ceo vardır..o yüzden her ceo lafını duyduğunuzda ağzınızn suyu akmasın...bilginize

Arkadaşlar adamın sözleri buraya yanlış geçirilmiş. Adam CEO'luk yapabilirim demiyor. Abi ne iş olsa yaparım diyor. Artı ekliyor, geleceğin CEO'sunu yetiştirmek istiyorsanız... CEO olarak işe alın demiyor. Evet bazı yerleri belki biraz abarmış, sitesi de hoş değil ama, adamı da hemen karalamayın

kıskanmayın arkadaslar

arkadaşlar adam gerçekten kendini yetiştirmiş,çeşitli denemeleri var çalışmaları var çok güzel elbette,bunu kişisel bi siteye koymasıda güzelde,hani benim bildigim bi iş için teklif beklenmez icraat gerekir.Eğer iş istiyorsa heryerde iş var sonuçta yeterki arasın. elbette insan bilgisiyle orantılı olarak iş secer secmesine ama kendisinin girişimde bulunması gerekmezmiydi?"Bu arada site kendi yapımı değil,alt kısma bakarsanız bunu görebilirsiniz." Kişinin her konu hakkında bilgili olup sadece bir konuda kendini geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum ben. Ne iş olsa yaparım gibilerinden olmamalıydı bu.
Herneyse arkadaş umarım istediği gibi onun ihtiyaclarını karşılayacak egosunu tatmin edebilecek bi iş bulabilir. Kolay gelsin...

adam çok mütevazı

bende iş istiyorum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir