Facebook'ta ne yazdığınıza dikkat edin!

Facebook'ta, Twitter'da veya benzer bir ağda yazacağınız tek cümle, bakın başınıza ne işler açabilir

Böyle spam de görülmedi!

Böyle spam de görülmedi!
Kiralık daire meselesi

Kiracının Felaketi
Chicago şehrinde yaşayan Amanda Bonnen, oturduğu kiralık dairenin durumuyla ilgili şakayla karışık bir Twitter yorumu atınca, başı ciddi belaya girdi. Daireyi küflü bulduğunu söyleyen Bonnen, kısa bir süre sonra ev sahibi olan Horizon Group'tan yüklü bir manevi taminat davası yedi! Neyse ki davaya bakan yargıç, Bonnen'in Twitter yorumunun kesin bir hakaret içermediğine hüküm verdi. Aksi takdirde Bonnen hem evsiz kalacak, hem de ekonomik yıkıma uğrayacaktı!

Politik Spam
Klasik yöntemlerle çalışmaya alışmış firmalar, internet üzerinde tanıtım ve pazarlama işine girdiklerinde çok ciddi şoklar yaşayabiliyorlar. Habitat adlı firma da, Twitter üzerindeki anahtar kelimeleri kullanarak reklam yapmaya kalkınca, büyük tepkiyle karşılaştı. Seçtikleri anahtar kelimeler, reklamlarını İran'daki rejim karşıtlarının mesajlarına ekleyince olanlar oldu! Kimse gösteriler ve polis şiddetinden bahseden mesajların arasındaki neşeli reklamlardan hoşlanmadı!

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Her şeyin kaydı tutulur: Bu olasılık kapsamında dahi değil.Google % 3-5 ini ancak takip edebiliyor. 500 Milyar doların varsa bir snapshot alabilirsin. Monitor edilir, monitoring edenler var. Kayıt tutulması ile çalışmanın ilgisi hiçbir şekilde yok. İnternet En büyük ağ çok fazla uygulama ve html sayfası var. Bilgisayar işlemcisi ekran kartı olan bir cihaz. Web www ile başlayan http protokolleri konusu bunların çalışması birbirine bağlı değil ilgisi alakası yok. Maalesef makale editörü önerisine katılmıyorum. Tamamen yanlış olduğunu düşünüyorum.

@20 Nis 2014 04:41 Bir web server ona sırf bağlananların bile ip adreslerini loglar, sen henüz farkında olmasanda her şeyin kaydı tutuluyor, ulaşamadığın şeyi yok saymak kafanı kuma gömmekten farksızdır.

@20 Nis 2014 04:41 Çok kopuk yazıyorsunuz ne dediğiniz belli olmuyor.

@20 Nis 2014 11:46 Web farklı tipteki verileri okumanın zor olduğu için doğdu. Madem çok fazla veri var ve okumamız mümkün değil preprocessing ile standart bir doküman oluşturalım denildi. Verileri olanlar dokümanı sunucuda convert etsin html oluştursun,görüntüleyecek tarayıcıya istekte bulunan pc ye yüklesin statik olarak oluşturanlar ise linkle yüklesin sonra görüntülensin. Kullanıcı erişim bilgileri konusu alakasız Konu ve Dediklerimle ise tamamen ayrı, IIS veya Apache log dosyasını hatalı demişsin, txt türünde bir dosya. IIS monitoring işlemi ise bahsettiğim monitoring işlemlerinden biri. Buna kayıt ediliyor demek teknik olarak anlamsız. LOG erişim bilgileri tutuyor Tarayıcı Tipi, Modeli, Versiyonu, PC veya Mobil, IP adresi vb bilgiler. Bir domain e yüklenen veri veya HTML ile hiç ilgisi yok.. Web server; Böyle bir şey yok. Sunucu var (Server) IIS ve Apache ise preprocess yapıp yada direk dosya yüklemeyi sağlar. Internet Information Services pazarlamadan kaynaklı bazı yarım akıllar web sunucu demiş öyle kalmış aslında adı üzerinde servis hizmeti yapan programlardır. Sunucularda kurulur. İstiyorsan PC ne kur. Bir servis sonuçta APACHE ise DOD veya Amerikan Ordusunda geliştirilmiş, NCSA dan diye DOD alt komisyonuna bağlı bir kuruluştan halka mal edilmiş bir servis sunucu. Bu konular derin web master zekası ile konuşman anlamsız. Yoksa görmüyorsun saçma olmuş..Yeniden inceleme yapmanı tavsiye ediyorum.

@20 Nis 2014 12:12 Konu çok geniş ve birkaç kelime ile anlatmak mümkün değil. Haklısın arada çok geçişli olmuş. Web diye bir şey yok. HTTP protokoller ve servisler daha fazla incelenmesi gereken bir konu. Olmayan birçok konu varmış gibi olanlar ise saptırılarak gösterilince neyi açıklamak gerekli kestirmek zor.

"Bazıları ise basitçe söylemek gerekirse, gerçek sosyal hayatta da pek iyi değildirler ve haliyle bu beceriksizliklerini internete de taşırlar." insanları bu şekilde yargılama hakkını size kim verdi? Biraz daha saygı lütfen!

Battı balık Jean gider, Chip!:)..

6 ayda bi neden ayni yazilari paylasip duruyonuz?

sanal alem yalan alem :)

farklı bir işletim sistemi olması güzel çeşitlilik iyidir. Düşündüm ama çözemedim. Bir insan, mobilitesi çok iyi olan ipad veya android tablet kullanmaz da neden chromebook kullanır. NEDEN?????????

hiç kimse dikkat etmese bu tür şeylere asıl o zaman yazdığımızdan endişelenmeyiz. ifade özgürlüğü gibi bir şey var sonuçta...bu tür yazılanlar bazılarının sırf çıkarları yüzünden ifade özgürlüğünü kullanan bireyin aleyhine malzeme olamaması gerekir diye düşünüyorum. çıkara dahalı işleyen bir mekanizma hukukta yeralmamalı diye düşünüyorum.madem bu tür şeyler yasal dayanak oluşturabiliyor o zaman tümden yazaklanmalı. yani patronu ev sahibi firmalar vs hakkında hiç bir şekilde fikir beyan edilememeli... atıyorum bir ürüne atılan yorumlar içinde firma çerçevesinde atılan mesajlar da var.sırf çıkar uğruna...

Haberde yazım hatası var. Biraz dikkat edelim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir