Netbook'ların kesin ölüm tarihi belli oldu!

Sadece 3 yıl önce tozu dumana katıyorlardı; 2 yıl sonra tamamen yok olacaklar!

Netbook'ların kesin ölüm tarihi belli oldu!

Tabletler, ultrabook'lar derken, yakın geçmişin en popüler bilgisayarları, yani netbook'lar ölümün eşiğine gelmiş durumda. En azından gelen analizler bize böyle diyor. Fakat bu mini-notebook'lar piyasada halen dirençli gözüküyor. Şu anda halen kayda değer bir satış grafiği çizdiği gözlenen netbook'ların sert düşüşünün, ancak 2015 yılında başlayacağını tahmin edenlerin sayısı hiç de az değil.

IHS araştırma firmasına göre netbook'lar yüzde 72 yıllık düşüşle 2014 yılında 3,97 milyon adet satacak. Ancak asıl düşüş, 2015'de, tahmini 264.000 adet satışla yaşanacak.

Aslında netbook'ların başına gelenler, bilgisayar zevkimizin ve tarz seçimimizin kısa zamanda nasıl değiştiğinin önemli bir göstergesi. Sadece üç yıl önce, Apple iPad piyasaya girmeden hemen önce, netbook satışları 32,14 milyon adet olarak kayda geçmişti.

Tigin Aray

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

tablet ve ultrabook sayesinde ömürleri fazla uzun sürmedi. yanlış hatırlamıyorsam bilgisayar firmalarının çoğu netbook üretimini durdurdu

tablet ve ultrabook sayesinde ömürleri fazla uzun sürmedi. yanlış hatırlamıyorsam bilgisayar firmalarının çoğu netbook üretimini durdurmuştu

bunu yeni çıkan oyun simülasyonlarının dizüstü bilgisayarların sistemini nasıl ezdiği ortadadır. düşünün diğer programlar da da aynı şekilde gelişiyor şöyleki 3 yıl önce insanlar yıllar öncesi aldıkları pc lerle oyunları rahat rahat oynarken şimdilerde ise her yeni oyun çıkışında yani keyif alarak oynamak istediğinde yılda 1 kez sistemini yenilemek zorunda.

Notebook aldık zamanında Şimdi ultrabooklar var artık tekneloji o kadar hızlı gelişiyor ki ultrabook şeçemiyorum artık.

@18 Nis 2013 22:56 Ultrabook Notebooktan iyi değil ki ? Notebook PC ve Desktop PC asla ölmez.

bnde kullanıyodum 2 hafta önce sattım notebook aldım gayet memnunum ;) netbook çileydi yaa bu çok hızlı :D

netbooklar minimal olmaları ile güzeldi ama işletim sistemleri yüzünden ağır çalışıyorlardı mesela android yada ios gibi akıllı ceplere üretilen işletim sistemleri netbooklarda uyarlansa sıkıntı en aza indirgenirdi windowsla yada linuxla ilerlemeyeceği belliydi.

@19 Nis 2013 08:22 linux ile ilerleyecegini dusunuyorum...

@19 Nis 2013 08:22 netbooklarda Linux kullanamayıp windows kuran ezikler olmasa bu olmazdı...

Ölmeyecek tek PC -> "masaüstü"

tableti bilgisayarlarla haşır neşir olmayan, sadece internete gireyim işimi göreyim diye kullananlar terci ediyor.. işin içinde olan bir kişi için bilgisayar vazgeçilmezdir..

Masaüstü pc çok iyi ama kasaları çok yer kaplıyor ayrıca anakartlar tüm adahili donanımlarla standart uyumlu olsa çok daha güzel olur. Bi cpu degiştirmek için nerdeyse tüm donanımları yenilemek gerekiyor

resimdeki gibi netbooklara dokunmatik eklenirse ve linux tabanli iyi bir sistem kurulursa, (android gibi...) yeniden piyasaya donebilirler...

asıl netbookların yokoluş sebebi intel atomun yavaşlığı

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir