Nintendo hisselerinin yükselişi uzun süremedi...

Nintendo'nun Pokémon Go ile sıçrayışı çok uzun sürmedi!

  • Levent Öztürk
Nintendo'nun Pokémon uçuşu uzun süremedi

Geçtiğimiz haftanın başlarında Nintendo, Pokémon Go'nun getirdiği heyecanın içerisinde yüzmekteydi ve firmanın hisseleri iki katı değere ulaşmıştı. Ancak Cuma günü piyasa kapandıktan sonra Nintendo, yaptığı bir basın açıklaması ile oyunun finansal etkisinin "sınırlı" olacağını duyurdu ve "şu anki durumlar göz önüne alınarak" yıllık tahminlerin değiştirilmeyeceğini söyledi.

Bu açıklama ile beraber de Nintendo'nun hisseleri %15'lik bir düşüş yaşadı ve bu da firmanın 5.6 milyar dolar piyasa değeri kaybettiği anlamına gelmekte.

Geçtiğimiz hafta da firmanın Pokémon Go üzerinden direkt olarak fazla bir kâr elde etmediğinin açıklandığı düşünülürse, firmanın açıklamasının uzmanları şaşırttığını söylemek pek doğru olmaz. Ancak SBI Securities Co. kıdemli piyasa analisti Nobuyuki Fujimoto'nun Bloomberg'e belirttiği üzere açıklamanın içeriği şaşırtıcı değilken, bu açıklamanın gelir duyurusu sırasında değil, Cuma günü yapılmış olması oldukça şaşırtıcı.

Tabii ki bütün bu açıklamaların ve tahminler, Pokémon Go hayranları üzerinde hiçbir etkisi bulunmuyor. Eğitmenler, şimdiye kadar olduğu gibi yaratıklarını eğitmeye, geliştirmeye ve salonları ele geçirmeye çalışmaya istedikleri gibi devam edebilecekler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Nasıl yani nintendo gerizakalımı ki iyi giden bir işe çomak soktu onu anlamdaım?

@25 Temmuz 2016 20:36 Yaşın 10 mu ?

e tabi düşüşe geçer. oyunu çıkardı ama geliştirme diye bişey yok. etkinlik yok.

@25 Temmuz 2016 21:25 sacmaladiginin farkindasindir umarim.

çomak falan soktuğu yok da. bi kere her ülkede yayınlanmadı bu oyun. bide oyunda hile yapılabildği için oyunun betasını yükleyenler aldı başını gitti oyunda. Hile yapılabilen oyunlar para kazandırmaz yapımcı firmaya.

Microsoft'un zamanında Nokia'ya sızdırdığı ve CEO yaptığı ajanlardan Nintendo içine de soktuğu anlaşılıyor. Şirketi batır paranı al. Hatta sahiplerini bile kendi şirketlerinin batırılmasına ses çımartmayacak hale getirirler. Nokia'da bunları tek tek gördük.

Sen de yorum yaz