Nissan'dan dev satın alma!

Söylentilerin üzerinden bir gün geçmeden, Nissan diğer bir otomobil devini satın aldı!

  • Levent Öztürk
Nissan'ın son satın alımı: Mitsubishi Motors...

Geçtiğimiz gün, Nissan'ın Mitsubishi Motors'un büyük bir kısmını satın alma ihtimaline dair söylentiler ortaya çıkmıştı ve Nissan, herhangi bir yorum yapmayı reddetmişti. Ancak bu söylentinin ortaya çıkmasının üzerinden 24 saat geçmeden söylenti resmileşti: Nissan artık Mitsubishi Motors'un kontrolüne sahip.

Nissan, Mitsubishi Motors'un yüzde 34'ünü satın almak için 2.2 milyar dolar civarında para harcayarak, firmanın en büyük tekil hisse sahibi konumuna yerleşmiş durumda.

Mitsubishi ve Nissan, geçtiğimiz beş yıl içerisinde zaten ortak olarak çalışmaktaydı ve bu satın alım ile ortaklığın daha da derinleşeceği söylenebilir. Nissan tarafından yapılan açıklama, iki firmanın "satın alım, genel araç platformları, teknoloji paylaşımı, ortak tesis kullanımı ve büyüme marketleri alanları dahil olmak üzere beraber çalışacaklarını" belirtmekte.

Mitsubishi'nin Japonya'daki bazı veya tüm araçların yakıt ekonomisi testleri hakkında yalan söylediğini kabul ettiği en son skandal söz konusu olduğunda ise Nissan'ın bu skandalı temizlemeye çalışmayacağı söylenmiş durumda. Nissan CEO'su Carlos Ghosn, "sorunlarını çözerken MMC'ye desteğimizi sunacağız" cümlesini kurmakta.

Ancak bütün bu ortaklık henüz kesinleşmiş değil. Bu geçişin hisse sahipleri tarafından onaylanması gerekiyor. Her şeyin yıl sonuna kadar halledilerek imzalanması sonrasında Nissan, Mitsubishi Motors'un yönetim kuruluna kendi yöneticilerini atayacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Birbirine çok yakın segment ve modeller üretiyorlardı. Korkarım yeni bir konseptle Nissan, üretim ve yedek parça temini vs. konularda üretimden satışa kadar organizasyonda iyileştirmeler yapacam diye Mitsubishi'de işçi kıyımına gidecektir! Renault'la akraba olan Nissan, Daimler ile motor üretiminde hısım olan Mitsubishi'yi yuttuğuna göre Daimler ile de dirsek teması kurmuş oluyor. Tekelci tröstleşme sonucu kabak hem Nissan hem Mitsubishi çalışanlarının başında patlayacaktır.VW group taklitçileri

@15 Mayıs 2016 08:52 İnanmadım araştırdım, gerçekten Daimlerin Mitsubishi Fuso'da Japonya, Kamyon motoru ve aksamlarında % 89,3 ile katılım payı var.

Sadece iletişim teknolojilerine odaklaşmadan bu tür haberleri de vermeni umut ediyiruz chip abi

aynı tipte araba olmasında naparlarsa yapsınlar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost