Nokia'nın anavatanında durum kötüye gidiyor!

Nokia'nın Microsoft'a satılması ve Elop'un "altın paraşütü", Finlandiya'yı karıştırmaya başladı!

  • Levent Öztürk
Elop için ihanet iddiaları son sürat...

Nokia'nın Ürünler ve Servisler bölümünün yakın zamanda Microsoft'a satılacak olması, Nokia CEO'su Stephen Elop'un görevinden istifa etmesi sonucunu doğurdu. Bu olaydan birkaç gün sonra ise satışın gerçekleşmesi ile beraber Elop'un 25.5 milyon dolar gibi bir ayrılma paketi alacağı açıklandı.

Bazı çevreler tarafından "golden parachute (altın paraşüt)" olarak adlandırılan bu büyük meblağ ise Nokia'nın anavatanı Finlandiya'da büyük bir negatif tepki yarattı. Elop'un ayrılma antlaşmasının, firmanın başkanı Risto Siilasmaa'nın söylediğinin aksine, daha önceleri görev alan Nokia CEO'larından çok farklı olduğunun ortaya çıkması ile beraber ise olaylar daha da kötüye gitti. Tepkiyi arttıran bir başka durum ise Elop'un, daha önce Office geliştirme bölümünü yönettiği, Microsoft'a dönecek olması oldu.

Finlandiya'da yer alan Helsingin Sanomat'ın adı verilmeyen kaynaklardan aldığı bilgi olduğunu söyleyerek yayınladığı raporda, Nokia'nın yönetim kurulunun Elop'tan ayrılma paketi olarak daha düşük bir meblağ almasını istediği söyleniyor. Bu isteğin amacı ise, Finlandiya'da hızla büyüyen Nokia nefretini engellemek. Yine raporda bildirildiğine göre, Elop bu isteği geri çevirmiş durumda. Elop cevabına sebep olarak ise eşi ile ayrılma durumunda olmasını gösteriyor.

Nokia - Microsoft anlaşmasındaki bu yeni sorun, Nokia'nın satışının anavatanı Finlandiya'yı ağır bir şekilde etkilediğini gösteriyor. Finlandiya halkı için Nokia'nın bir zamanlar cep telefonu satış ve teknoloji sektörünün lideri olması ulusal gurur kaynağı olarak görünüyordu ve bu bölümler artık Microsoft tarafından satın alınıyor. Ülke halkının çoğunluğu için bu işlem, Nokia'nın ve özellikle Elop'un kendilerine ihanet ettiği hissini yaratıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

adamın tipinde meymenet yok

Adamlar haklı !!!

bu adamı asmadıkları hata, üstünde birtek ışıklı tabela yok "ben hainim " diye.

Haklılar sonuna kadar haklılar çok doğru yapıyorlar

Elop tam bir truva atı, geldi işini bitirdi, gidiyor, Nokia gibi yenilikçi bir firmayı yok etti..

@28 Eyl 2013 22:10 Nokia gibi yenilikci bir firma ha? Zaten nokia'nin batma sebebi yoneticilerinin IQ seviyelerinin seninki ile ayni olmasiydi evlat.

@29 Eyl 2013 02:38 adam ms ajanı gibi çalıştı satılması hatta ucuza satılması için şirketin değerlerini düşürdü ama sen bunu anlamazsın velet.

@29 Eyl 2013 02:38 Bu nasıl terbiyesiz bir üslup, nasıl bir ukalalıktır ya. Nokia kadar yenilikçi başka hangi firma vardı!? Son yıllarda kötü işler yapması mı senin gibi seviyesiz birini bu düşüncelere itti. Sen git birbirinin aynısı olmaktan başka şey yapmayan Android kullan, örümcek beyinli insan.

@ Nokia 20 senedir cep telefonu üretiyor , son 4-5 yılı yönetimsel başarısızlıktır doğru, ama hakkını da yemeyelim

Adamlar haklı..

kalyi içten fethetti elop ve microsoftta aldı yapacak bişey yok

Adı üstünde ticaret, bunlar çok kaptırmış kendini aşkla milli duyguları harmanlayıp yeni bir boyut katmışlar olaya :) Ulan bırakın ister Microsoft alsın ister Apple, batıp gitmesinden iyidir. Şu da bi gerçek hala Nokia'ya önyargılı yaklaşılsa da adamlar bu sene Microsoft'un sayesinde tarihlerinin en iyi cihazlarını sundu piyasaya.

@29 Eyl 2013 00:44 Finlandiya'da m i yasiyorsun da konusuyorsun? Bu sirket kurtarilmak icin dünya devlet destegi verildi. Bu destek bizim vergilerimizden gitti onun icin bilmedigin konularda yorum yapma.

İyi olmuş. Zaten onun Nokia'ya ne yaptığını biliyorsunuz.

Biz bütün şirketlerimizi yabancılara sattık hiçkimse nefret duymadı, hatta satanın götünün kılı olmak için sıraya girildi. Millet olmakla müstemleke olmak arasındaki fark işte bu.

Demek Nokıa'nın içine eden şahıs bu. Senin ben...

CIA, Finliler'i güzelce sevdi. İşin aslı bu!.. <Cleverman>

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play