Nokia "sıkılan" telefon üsünde çalışıyor

Nokia'nın "sıkılabilen" bir telefon üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Peki telefonu niye sıkacağız?

  • Zeynel A. Öztürk
Nokia "sıkılan" telefon üsünde çalışıyor

Telefonlarımızdaki titreşim teknolojisi büyük çoğunlukla telefon tarafından verilen uyarılarda kullanılıyor. Ancak Nokia Research ve Helsinki Institute of Information Technology'nin üzerinde çalıştığı bir teknoloji, telefonları daha kişisel bir hale getirebilir.

Modifiye edilmiş bir N900'e eklenen bir direnç birimi, dört farklı basınç seviyesine göre farklı tepkiler veriyor. Böylece örneğin geleneksel bir konuşma veya bir Skype görüşmesi sırasında elinizle sağladığınız basınç, karşı tarafa titreşim olarak iletiliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi buradaki amaç, ziyaret edemeyeceğiniz kadar uzakta olan bir tanıdığınızla veya arkadaşınızla bir yakınlık sağlamak.

Ancak şimdilik sıkılabilir bir Lumia için henüz heveslenmeyin. Çünkü teknolojinin üretime geçeceğine dair herhangi bir bilgi verilmiyor. Bunun yanında böyle bir teknolojinin kullanılması için platformlarda önemli değişiklikler gerekebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Kas yapıcaz :D

bu lumia 920 ne zaman çıkıyo 2 ay oldu açıklayalı offfff

Hiç ilgi çekici değil bence.

Mobil ziyaretçi bencede

Adamlar lumia bekliyor paraları çok galiba

Sıkılmasın varsın şu Lumia 920 gelsin artık, neyseki 1 ay kaldı. İlk defa bir cihaz uzun zaman sonra beni bu kadar heyecanlandırıyor.

Sen de yorum yaz