Nvidia'nın Intel'e sert cevabı

Nvidia, kısa bir süre önce kendi Nehalem tabanlı sistemlerini öven Intel'e çok sert bir cevap verdi.

  • Ongun Batuhan Altan
Nvidia'nın Intel'e sert cevabı
Nvidia, Intel'e karşı kendi GeForce çözümleriyle gövde gösterisi yapıyor

Kendi Nehalem tabanlı sistemlerinin daha etkili olduğunu vurgulayan Intel'e Nvidia'dan sert bir şekilde cevap geldi.

QPI lisansındaki sorunlarla AMD ile birlikte yürüttükleri çalışmalardan dolayı bir süredir Nvidia ve Intel arasında gerginlik hakimdi. Intel tarafından övülen Nehalem sistemlerinden sonra gerginlik doruk noktasına ulaşmış durumda.

Nvidia'nın hazırladığı tabloya göre ekran kartlarına yapılan yatırım işlemcilere yapılandan 27 kat daha verimli. Bununla beraber Intel'in en hızlı grafik çözümü GMA X3100, piyasadaki mevcut oyunların üçte ikisini açamıyor. Bu sebeten dolayıda Intel'in iddiasının tersine dahili grafik işlemcili çözümler popülerlik kazanmıyacağı vurgulanıyor.

Son olarak 2. grafikte Intel tarafından açıklanan kendi entegre grafik çözümlerini 2010 yılına kadar 10 kat hızlandıracakları vaatlerinide gerçekçi bulmuyor. Zira bu olsa bile bugünkü GeForce 9800GTX hala ondan 4.5 kat daha fazla performans sunuyor.

Bunların yanında AMD ise şu sıralar Intel'le sıcak ilişkiler içinde ve meyvelerini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Gigatek
( 0312 ) 431 42 95

Nvidia'nın tabloları

Nvidia, Intel'e karşı kendi GeForce çözümleriyle gövde gösterisi yapıyor

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

intel eski günlerini özlüyor. istediği gibi at koşturabildiği, her ürettiği saçmalığı müşteriye yüksek ücretle satabildiği günleri. (AMD nin entegrasyon hamlesi olmasa belki bugün bile ayrıca matematik işlemci diye bir işlemci alıp bordlara takmak zorunda kalacaktık) uzun yıllardır müşteriye odaklanıp mutlu etmek yerine, diğer firmalarla teknolojik işbirliği yapmak yerine ucuz taktiklerle rakiplerini alabora etme işiyle uğraşıyor. 10 yıl önce 8MB bir i740 grafik kartı almıştım. sözde 3D ama 3D sini yaşamak nasip olmadı hiç. hayatımda gördüğüm en rezil GPU idi. o dönemlerin en rezil S3 leri bile ondan iyi oldu hep. intel kendi GPU suna bir sürücü bile yazmayı tamamlayamadan desteğini kaldırdı, sadece microsoftun 3D si kaldırılmış sürücüsüyle yavaş bir tempoda düzgün çalışabiliyordu. onboard GPUlarının durumu daha da kötü oldu hep, herkes gidip ekran kartı alıp maviekranlarsan kurtuldu.
AMD yi çok seviyor ve takdir ediyorum kimseyle çatışmadan işine odaklanarak ve işbirliğine her zaman açık bir felsefeyle giderek herkesin gönlünü kazanıyor.

hangi onboard çözüm oyunları doğru düzgün açıyor ki.nvidia'nın 7050'sine ne demeli,o da rezalet.8600gt faciasından sözetmek zaten anlamsız.Yoksa 9800gtx'in 8800gtx'den daha kötü olmasından mı bahsedelim.Yoksa tüketicinin kafasını allak bullak etmek için 200 çeşit 8800gts çıkarmaktan mı bahsedelim.Yoksa ısınma problemiyle yanan ilk seri 8800gt'lerden mi bahsedelim.Intel hep pahalı oldu ama kaliteden ve performansdan asla şaşmadı.(prescott serisi hariç).AMD hala 150-200$ üstünde Intel ile rekabet edemiyor.AMD artık ucuz çözüm olmaya doğru gidiyor.Phenom'larında fiyatını iyice düşürdüler yurtdışında zaten.Satışlar beklenenin çok altında olmalı ki bu kadar erken indirime gittiler.Bu arada Intel Quadlar pahalı fiyatlarıyla satmaya devam ediyor.AMD'de bu şaşkınlıkda 3çekirdekli işlemci çıkaracağını duyurdu.

Bu tablodaki oyunların hemen hepsini AMD ve nVidia'nın onboardları açıyor, yeni piyasaya çıkmakta ola modelleri en az iki kat daha hızlı olacak, onlarda tatmin edici bir kalitede oynanabilecektir
yorum yazan CHIP Online Ziyaretçisi arkadaşım sen intel işlemcinin yanına ekran kartına para vererek devam et yoluna, biz amd işlemcimizin yanında onboard ekran kartımız ile yeterince performans alıyoruz.

kendinizi kandırmaya devam edin.Crysis,world in conflict gibi yeni nesil ve benzeri oyunları ATI'de 3850ve sonrası,nVidia'da 8800 serisi ve sonrası ile adamakıllı oynarsınız.Onboardla ancak hearts ya da solitaire oynarsınız.Slide show izlemek isterseniz başka tabi.Gidin biraz test sonuçlarına bakın da öyle sallayın.Crysis'i şu an yüksek çözünürlükte max ayarda oynatabilen kart yok.Ama siz onboardda açarsınız.(!)

Crsiz in maximum ayarda oynanamamasını sebebi şimdiki donanımlar değil, oyunun motorudur bence. Oyun yapımından biraz anlayan insan demek istediğimi çok rahat anlayabilir. F.EAR ve Hlf Lfe 2 gibi oyunların oyun motorları kendi resmi üreticileri tarafından kusursuz tasarlanmışlardır. Bu oyunların yanına Crsiz yaklaşabilir mi acaba? Önemli olan oyunu kullanıcının oynayabilmesidir. En son teknoloji ile yapılmış oyunu oynayamadıktan sonra ne yapacak insanlar? 2050 yılında mı oynayacağız? 50 dolarlık oyunu oynamak için 10.000 dolarlık bilgisayar mı satın alınması gerekiyor? Oyun üreticileri oyunları biraz daha kararlı yapıda tasarlaması gerekiyori yani yazılım doananımda kusursuz çalışacak, %100 verimli olacak. Crsiz oyununu beyenmedim şahsen. Konu da o kadar sürükleyici değil. Rsident Evl 3 bile geçer konu olarak onu. Saygılarımla. Rsident Evl 3 ü oynayanlar bilir ;)

Bir çok faktör var oyun performansını etkileyen. Hangi bilgisayar dili ile yazıdığı, oyun motorunun verimliliği gibi. Üstünde durulması gereken bir konu oyun yapımı. Yazılım mühendisliği denen birşey var. İyi tasarlanması gerek oyunun.

ekran kartı satın almanın mantığı daha güzel grafiklerle oyun oynamaktır.Resident evil'in tüm serilerini bitirmiş biri olarak(4 hariç alışamadım kontrollere) şahsen grafik yönünden berbat bir oyun olduğunu düşünüyorum.(bayılırım RE serisine ama Silent Hill 3'ün grafiklerine bakın bir de RE3'e.Silent Hill3 de eski bir oyundur RE3 gibi.Geforce4Ultra varken çıkmıştı.RE uğraşılmadan direkt konsoldan geçirilmiş bir oyundu bu yüzden grafikler hep berbat olmuştur.)Zaten konu grafikler değilse ekran kartının manası yok.Ben oyunları orta ayarlarda oynamayı seven biri değilim.Bu da tercih meselesi,kimisi bu bana yeter diğebilir.Oyunu 640*480 oynarım diğebilir.Ama bu da o oyunu tarih öncesi bir oyun gibi gösterir.Crysis gibi oyunlar piyasaya yön verir.Senelerce uğraşılır ve ancak 2-3 sene sonra çıkacak kartların tam manada oynatacağı bir oyun yapılır.Ama zaten yapılması gereken de budur.Zamanında ilk Unreal çıktığında da çoğu kişi ekran kartını değiştirmek zorunda kalmıştı,ama ondan sonra piyasaya gelen oyunlar grafik olarak seviye atlamıştır.Şu anki tek absürd durum piyasadaki en iyi kart ile düşük seviye kartlar arasında uçurum oluşmasıdır.Eskiden TNT zamanında ya da 3dfx zamanında bu fark 2-3 kat iken şu an herhalde 50kat falandır.Bu da oyun programcılarını karar vermeye zorluyor.Hangi grup için oyun yapılacak.İşte bu anda Crysis gibi bir oyun seçimini PC oyun piyasasına destek verebilecek maddi durumu daha yüksek olan kesimden yana kullandı.FIFA gibi oyunlar ise daha geniş kitlelere hitab etmek için her konsolda ve her bilgisayarda çıksın mantığını güdüp karlarını çok daha fazla katlarlar.Crysis ya da Colin McRae Dirt gibi oyunlar ne kadar çok çıkarsa piyasada daha hızlı bir teknik gelişim ve ucuzlamaya sebep olurlar ve dilerim ki firmalar bu riski daha çok alır ve nvidia ve amd bize ödediğimizden daha fazlasını sunarlar.saygılar...

oyun oynuyacaksanız bilgisayara dünyanın parasını dökene kadar bir ps3 almak daha akıllı

Ben konuya öncelikle yazılan bi yoruma cevap vererek başlamak istiyorum. Bir arkadaşımız Crysis max grafikte oynatacak ekrn kartı olmadığından bahsetti ben oynatıyorum, hatta hem oyun hemde ekran kartının kendi ayarından max grafiklere getiriyorum ve oyun gayet oynanabilir bi şekilde çalışıyor ki bu cysis i max grafik ve özllikte kaldırabilecek sistem olduğunu açıklar ( amdx2 +6000, 320mb320bit msi8800gts sli OC version, 3gbddr2 ram 800mhz ) İkincisi artık işlemciler hızı arttırmanın yanında çekirdek sayılarını coğaltarak ilerleyecekler yanı 2-3-4-8-16-32 gibi rakamlar görür isek fazla sasırmayın aynı sistem ekran kartlarında da görülecek yani cift cekirdekli ekran kartları böylelikle yapılan SLI yada crossfire teknolojileri direk demode ve kullanışsız buna bağlı olarak ekran kartları daha fazla güç çekecek ve soğutma sistemleri daha etkili olacak bunlarda dolaylı olarak hacim büyümelerine neden dogurabilir.... Tabiki bunların birçoğu vasrsayım veya uzun vadede olabilecek çözümler gibi görünüyor fakat herkesin kabul ettiği bir gerçek olarak Harici ekran kartları on-board sınıfı kartlardan çok daha ekonomik anlamlı ve performanslı çözümler sunuyor...

amd intel yakınlaşıyorsa kötü fiyatlar yükselecektir

artık teknolojinin insanlık yararına olduğunu inanmıyorum, herşey firmaların para kazanması için yapılıyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play