Müzik oyunları fırtınası dinecek gibi değil

ÖZEL: Gerçekte çalamadığınız müzik enstrümanlarını çalma şansı tanıyan oyunlar sektörü yönlendiriyor

Müzik aletlerini herkes kullanabilecek

Müzik aletlerini herkes kullanabilecek

Electronic Art Games başkanı Frank Gibeau, müzik oyunlarıyla ilgili yaptığı konuşmasında şu sözleri dile getirdi: "Bu tür oyunlar gerçekten alışılmışın dışına çıkmayı başararak oyun severleri kendilerine bağladı. Daha önce hiç oyun oynamamış aile fertleri bile müzik oyunları sayesinde oyun dünyasına ilk defa adım atıyorlar." EA, aynı zamanda 'Rock Band'ın da distribütörü.

Nintendo da bu yarışta geri kalmamak için 'Wii Music'i öne çıkardı. Şirketin oyun yaratıcısı Shigeru Miyamoto tarafından tasarlanan Wii Music, oyuncuların Wii'nin harekete duyarlı kontrol aygıtlarıyla saksofon, keman ve diğer enstrümanları çalabilmelerine olanak tanıyor.

Konami'nin 'Rock Revoluiton'ı ise diğer oyunlara nazaran daha farklı özellikleriyle dikkatleri üzerine topluyor. 40 şarkıyı içerisinde barındıran Rock Revolution, bir gitar ve bas gitar ile beraber kullanıcılara sunuluyor. Ancak Konami, özellikle davul setini yere göğe sığdıramıyor. Konami'nin sözcüsü Mondonna Akharan, bu konuda şunları ifade ediyor: "Genellikle bir grupta ön plana çıkan ve üne kavuşanlar gitaristler ya da şarkıcılardır, oysa davulcular bir grubun kalbidir aslında."

Microsoft da bu oyun savaşlarında boş durmuyor. Microsoft tarafından bir süre önce 'Lips' isimli oyunun Xbox 360 platformu için hazırlanmakta olduğu duyurulmuştu.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Müzik aletlerini herkes kullanabilecek
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir