Online oyunlara vergi yolda

Knight Online gibi yabancı kaynaklı online oyunların vergiye tabi tutulması için ilk adım atıldı.

Online oyunlara vergi yolda
TİB Başkanı Fethi Şimşek

Türkiye'de aylık milyonlarca dolar ciroya ulaşan özellikle yurtdışı kaynaklı internet oyunlarının vergilendirilmesi konusunda yeni bir adım atıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesindeki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), binlerce üyesi bulunan online oyun sektörünün vergilendirilmesi için Maliye Bakanlığı'na başvurdu.

Online oyunlar, her ülkeden sayıları binlere ulaşan ücretli üyelerden ilgi görüyor. Türkiye'de de özellikle yurtdışı kaynaklı online oyunlar 13-20 yaşındaki gençler başta olmak üzere geniş kesimlerin ilgisini çekiyor.

Sektördeki büyüme, beraberinde vergi kayıplarını da getiriyor. Sektörde milyonlarca doların vergilendirilmeden yurtdışına çıkışından rahatsız olan TİB, online oyun sektörünün yakından izlenmesi ve vergilendirilmesi için ilk girişimini yaptı.

Aylık cirosu 1 milyon doları bulan oyun var

TİB Başkanı Fethi Şimşek, sektördeki vergi kayıplarının her geçen gün artması nedeniyle Maliye Bakanlığı'na başvurduklarını bildirdi. "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele edilmesi Hakkında Kanun"un 23 Mayıs 2007'de yürürlüğe girdiğini, bu konudaki, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesine Dair Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin de 30 Kasım 2007'den itibaren uygulanmaya başlandığını anımsatan Şimşek, online oyun sektörünü yakından izlediklerini belirtti.

Sektör hızlı büyüyor.
Şimşek, Türkiye'de binlerce ücretli üyesi olan K2 Network Inc. şirketine ait, "Knight Online" adlı internet oyununun, vergilendirilme olmadığı için internet kafelerde oynatılmasının TİB ve İçişleri Bakanlığı'nca yasaklandığını kaydetti.

Şimşek, şirketin, vekilleri aracılığıyla Ankara 4. İdare Mahkemesi'nde açtığı yürütmenin durdurulması işleminin reddine ilişkin mahkeme kararına itirazda bulunduğunu kaydetti. Şimşek, itiraz dilekçesinde, söz konusu şirketin, "2006 Türkiye cirosunun 3.8 milyon, 2007 cirosunun da 8.9 milyon dolara ulaştığı, 2008'de ise aylık cirosunun 1 milyon doların üzerine çıktığı" bilgisinin yer aldığını belirtti.

Milyonlarca doların, vergilendirilmeksizin yurtdışına çıktığını vurgulayan Şimşek, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan gereğinin yapılmasını istediklerini kaydetti.

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 52 Yorum

aman bişey de vergisiz kalmasın.. herşeye göz diktiniz..

haha oley oynamayı verin artık
zaten oyunun dozunu fazla kaçırıyosunuz
okulunuza-işinize konsantre olamıyorsunuz...

iyi olur iyi. para verip online mı oynanır? Vergisini de ödeyin o zaman

Süper haber.İlk defa vergi haberine sevindim.KO şirketinin adaletsiliği yüzünden bunu savunurum.Bağımlılık yapıyor oynuyorsunuz sonra para hizmet alamıyorsunuz.

paraya ihtiyaç var demiyorlarda buna vergi koyuyorlar yazık bu ülkenin haline ...

iyi olmuş becede ne öle yaa herkes oyun delisi oldu bu ne yaa...

Çok yerinde bir karar... Asıl bugüne kadar alınmadığı yazık...

Bu sayede internet de rahatlar. Fazla yüklenmezler oh...

Şikayet edin paraya ihtiyaç var paraya ihtiyaç ondan oluyor diye, neyse ne! Biz çalışırken vergimizi verelim, herşeyimizi yapalım, kayıt altında olalım, onlar vergi vermeden geçinsin! Yok ya! Ha oyun sektörü, ha marangoz, ha bakkal, ha buzdolabı? Ne farkeder? Bizim alınterimiz boşa mı?

internet cafelere koyarlarda ew kullanıcılarına ne yapmayı düşünüyorlar acaba...Adls faturasında alınan vergiler kısmanada yazarlar artık Knight , Mu , Ragnorok vergisi die...:D:D:D...

"Sektörde milyonlarca doların vergilendirilmeden yurtdışına çıkışından rahatsız olan TİB" olayın özeti aslında bu cümlede.Online oyunlara yatırlınan milyonlarca liradan kazanan yabancı oyun yapımcıları oluyor ve devletinde buradan pay istemesi gayet doğaldır ve olumlu bir gelişme bu yapılan.

anlamıyom yurt dışına paralarımız kaçıyomuş. vergi aldıklarında yine kaçmıcak mı? direk biz sizin paranıza göz koduk deyin. böle abuk sabuk açıklama yapmayın.

Sektörde milyonlarca doların vergilendirilmeden yurtdışına çıkışından rahatsız olan TİB...........

tabii rahatsız olur insanları sömüremedikleri bi bu sektör kalmıstı onada göz diktiler,vergilendirmeden yurtdışına para cıkmasını engelliceklermis,yurt dışından bize en az %70 vergi ile gelen şeyler nolacak? onlara verdiğimiz paranın çoğu zaten vergi,oh ne ala gelene vergi gidene vergi,siz yatıp para toplayın anca birileride bunu cebe indirsin,sonra noldu? kayıt dışı ekonomi,vergi kaçakçılığı.Böyle yaparsanız tabiiki insanlar vergi kaçırır,kazandığının 9/10 unu hizmet vermeden sadece yatıp para toplayan devlete verirse halk,tabii ki vergi kaçırır

Şimdi senin Amerika'dan müşterin olsa, Amerika'ya vergi vermek zorunda kalman mantıklı mı? Mesela turistlerden kazanan turizmcilerimiz, turistlerin geldiği ülkelere vergi veriyor mu? Tabii ki vermiyor. Online oyunlar zaten bulundukları ülkelerde gelirlerine vergi veriyorlar... Sen de güzel oyun yap kendi ülkende, sen de al vergini dışardan gelenlerden de...

Anlaşılan kriz bu yöntemlere itmiş.Bu kadar saçma bir düşünceyle daha karşılaşmamıştım.

eee bi bu kalmıştı :S

Bu ülkenin mezarlıklarındakilerden de " yatma vergisi" alırlarsa krizden daha çabuk çıkarız!:)

yazıklar olsun ATATÜRK bize nasıl güzel temiz bir ülke bıraktı şu adamların yaptıklarına bak yaa cinnet geçirip en sonda öldürtücekler kendilerini ulan böyle şeymi olur özelleştirirsen sonra dersenki bak bu ülkedekiler enayi(tabi onlar öyle sanıyolar) yolmaya bak bunları dersen adamlar alttan girer üstten çıkar recepin tavuğunun soyulmuş hailne çevirirler bizi

Yapılacak şu. Parayı yurtdışındaki bir bankaya aktarırsınız. Ödemelerinizi bu banka aracılığı ile yaparsınız. Bu vergi kaçırmak değil devletin beni söğüşlemesinden kurtulmaktır.

Bir dakika benim aklıma daha güzel bir fikir geldi:Ben 67 yaşındayım ve (tecrübe konuşuyor): Evlilerden de seks başına vergi alınmalı ki denge kurulsun(!)

Vergiyi eleştiren beyler, söyler misniz oyun gibi eğlence içerikli harcamalardan vergi alınmayacak da nelerden alınacak. Veg de hoşumuza gitse de gitmese alınması gerkiyor. bu ülkede yaşıyorsak bi şeklide katkıda bulunmamız gerekiyor. Hiç tanımadığmız kişilere sırf bizi birkaç saat eğlendiriyor diye para ödemeyi göze alıyoruz da, Yaşamamızı borçlu olduğumuz devlete verilen parayı mı gereksiz görüyoruz..

çok doğru bir karar geç bile kalındı..

Ben Knight OnLine oyuncusuyum ve anca havanızı alırsınız :P Her türlü premiumumu alırım oyunuma bakarım kimsede karışamaz...

Bence Direk Yasaklasınlar Türkiyedeki Online Oyunları :)
Bıktık ya.
Yarardan Çok Zararı var
Chip in de dediği Gibi 13-20 yaş arası gençleri tutsağı yapıyor cidden Yazık. hayatlarının Dönüm Noktasında Knight oynayarak Deliye Dönmek Gerçekten Acı Birşey.
Tabi buna itiraz edenler olacak :) İnternet Cafeciler vs.vs. Bu oyundan çıkar elde etmeyenlerin eleştirileri boş :) Çünkü Kendileri Boş :D

Zaten Amerika'da devlete vergisini veriyor bu adamlar, verginin temelinde yatan da kazandiginiz ve ikamet ettiginiz yere vergi odemenizdir. Sirket merkezleri Amerikada, resmen kaz yolalim cabasinda bizimkiler... Yakinda nefes alma vergisi de koyarlarsa sasirmayin.

Yurtdışında olsanız, bu sefer de o ülke senden vergiyi keser. Normalde senin ödediğin paranın içinde verigi de dahil olmalıdır. Sen oyun firmalarına para öderken, adamlar sana vergili fiyat üzerinden satış yapıyorlar. Ama bizim ülke oyun sektöründe geri olduğu için, bu vergiyi tahsil edemiyordu. Şimdi tahsil edecek. Durum bundan ibaret. Eğer bir firma, bir ülkeye hizmet sunuyorsa, bunun vergisini de vermek zorundadır. Yani bu seni değil, oyun firmalarını bağlayan bir durum.

Zaten Amerika'da devlete vergisini veriyor bu adamlar, verginin temelinde yatan da kazandiginiz ve ikamet ettiginiz yere vergi odemenizdir. Sirket merkezleri Amerikada, resmen kaz yolalim cabasinda bizimkiler... Yakinda nefes alma vergisi de koyarlarsa sasirmayin.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ne saçma kurumdur.

Allahım ya bide bu uygulamayı olumlu bulup destekleyenler var işte sizin gibiler yüzünden bundan 10 yıl sonra sokakta yürüyorsun diye milletten vergi almaya kalkacaklar, nasılsa türk halkı salak sesi çıkmıyo ya koy vergiyi gitsin.

çzel iletişim vergisini hatırlayın geçici diye koymuşlardı marmara depreminin yaraları sarılana kadar, ama ne bu vergiden elde edilen gelir marmara depreminin yarasını sarmaya harcandı nede vergi geçici oldu, hala bu vergi var hala biyerde koltuklarında oturanlar paramızı çatır çutur yiyiyor.

İyide burda bir vergi alınacak ise bu bir tüketim vergisi olacak ve tüketenlerden alınacaktır.Yapımcı firmalar ve sunucu hizmeti ilgili firmaların kendi ülkelerinde verdikleri bir hizmet olduğundan onlardan sizin ülkenizde de vergi vermelerini isteyemezsiniz (Çifte Vergilendirmeyi Önleme ).Bu durumda çıktığı söylenen paradan herhangi bir kesinti yapabilmek ve vergilendirebilmek mümkün değil.Görünen o ki oyunseverler oyun için ödedikleri ücretlerin üstüne birde vergi ödemek zorunda kalacaklar.Haber başlığında 13-20 yaş arası oyuncu kitlesinden bahsediliğine göre olan bir yerde çocuklarımızın harçlıklarına yansıyacak.Yani devlet çocuklarımıza verdiğimiz harçlığın bir kısmını vergi olarak kesecek demektir haliyle.

"Yapımcı firmalar ve sunucu hizmeti ilgili firmaların kendi ülkelerinde verdikleri bir hizmet olduğundan onlardan sizin ülkenizde de vergi vermelerini isteyemezsiniz (Çifte Vergilendirmeyi Önleme )."
O zaman sunucularını Türkiye'de koysunlar..ne demek üreticiden vergi alamam, mesela Dell notebook yurt dışında üretiliyor Türkiye'de satılacak. Üretici'den vergi alınmıyormu bu durumda.. Ya da yurt dışında üretilen her hangi bir ürün...

bir ara takılmıştım o oyunlara..Oyunlardan vergi alınamsını bilmem ama bir düzenleme şart. zira server yöneticisiyim , adminim felanım diye geçinen arkadaşlar çiftlikleri gibi yönetiyorlar, kafalarına göre oyunculara ceza kesiyorlar, kafalarına göre oyundan atıyorlar, ve attıklarında sizin yapmış olduğunuz ödeme umurlarında bile değil, siz yurt dışına ödeme yapıyorsunuz ya o arkadaşları ilgilendirmezmiş, onlar sunucunun bekçiliğini (!) yapıyorlarmış ve ücretsiz (!) çalışıyorlarmış..Elalemin para kazandığı oyuna 24 saat bedava yöneticilik yapıyor arkadaşlar :) aslında mahkemelik bi sürü keyfi davranış var...şimdi oyun server ve yönetici ismi ile yapılanları vermek var ama yeri burası değil sanırım...

"Sektördeki büyüme, beraberinde vergi kayıplarını da getiriyor. Sektörde milyonlarca doların vergilendirilmeden yurtdışına çıkışından rahatsız olan TİB, online oyun sektörünün yakından izlenmesi ve vergilendirilmesi için ilk girişimini yaptı. "

internet ücretlerini adam gibi yapsınlar milyonlarca dolar yurt dışına çıkmasın o zaman >:( ne saçma şeydir yaf..sadece oyun mu? o kadar pahalı ki hosting ücretleri Türkiye'de her şeyin sunucusu dışarda zaten...ücretler azalsa hepsi Türkiye'de hizmet verir, vergisini de öder..oyun neki????

vergi alınsın bence de, sırtımızdan o kadar para kazanıyorlar, sıra Türk oyunculara desteğe gelince hiç bir şey yok..

Nası bi ülkede yaşıyoruz bilmiyorumki.
Biri çıkar betmen ne batman diye dawa açar.
Biri çıkar Hiç işi yokmus gibi oyundan wergi almaya kalkar

Türkiyede Knight oynuyan birinin aylık ödedediği para
İnternet:49ytl
Premium:30 ytl
İnsaf bi çoçuk bu oyunu oynamaya kalksa nerden bulacak bu kadar parayı o zaman düşürün internetten alınan wergiyi.

Zaten wergi olmasa milleti baska yönden soymayı biliyorlar
Kitaplar ücretsiz diyorlar ondan sonra 40 ytl bankaya para yatırmayı şart kosuyorlar Banka dekont u olmadan kayıt yaptıramıyosunuz.

Knight a da wergi gelirse ne olucağı bellli yine bizim cebimizden çıkacak Wergi premiumlara yansıcak.

önce internet alt yapısını yurt dışındakiler gibi iyi, sağlam ve ucuz yapsınlar sonra telekomünikasyon olarak vergi istemeye kalksınlar. naısl bir ülke bu anlamıyorum, vergi alınmadık bir şey bırakmadılar. insanların internetine sansür dahi koydular ama bu kadarı da fazla doğrusu.

"Vergiyi eleştiren beyler, söyler misniz oyun gibi eğlence içerikli harcamalardan vergi alınmayacak da nelerden alınacak. Veg de hoşumuza gitse de gitmese alınması gerkiyor. bu ülkede yaşıyorsak bi şeklide katkıda bulunmamız gerekiyor. Hiç tanımadığmız kişilere sırf bizi birkaç saat eğlendiriyor diye para ödemeyi göze alıyoruz da, Yaşamamızı borçlu olduğumuz devlete verilen parayı mı gereksiz görüyoruz..."

Verilen vergi devletin cebinde kalsa tamam da nedense verilen vergiler bizim cepten çıkıyor devletten önce başkalarının kesesine gidip orada kalıyor.Ödenen vergininde ne bize ne de bu ülkeye fayadası oluyor.Göz göre göre soyuluyoruz ve halada bu vergi alınsın diyen kişiler çıkıyor.Ancak güler geçerim böle bir vergi alınırsa.Bir kuruşta online oyun vergisi vermem.

arkadaşım kimse vergi verilmesin demiyor ama adaletli olsun herkes ödesin vergisini özellikle zenginler, bu ülkede asgari ücret ne kadar biliyorsun değilmi bu ücretin ne kadarı vergi ondanda haberin vardır, bi evin kirası ne kadar onuda biliyorsundur, bu asgari ücretli nasıl evlensin nasıl ve neye güvenerek çoluk çocuk sahibi olsun nasıl eğlensin nasıl stres atsın nasıl gidipde bir bilgisayar alsın o aldığı bilgisayara nasıl lisanslı bi işletim sistemi alsın sinir etmeyin adamı.

dünyadan haberiniz yok zamanında geçici vergi diye koydukları bi çok vergi kalıcı oldu neden çünkü türk halkı salak nasıl olsa ses çıkarmıyor.

sen doktorların avukatların üst kademe yöneticilerin ne kadar gelir beyan edip ne kadar vergi ödediğini biliyormusun, ayda 30 40 milyar (eski parayla) geliri olanlar geliriri 1-2 gösterip yüksek vergi ödemekten nasıl kurtuluyorlar, çık caddelere bak milletin altında 30-40 milyarlık arabalar, ama verdikleri vergiye bak bi de.

bu devlet oyun sektörünün gelişmesi için şimdiye kadar ne yapmış ki onun vergisini istiyor, hindistan gibi ineklere tapılan bi ülke kadar teknolojiye değer vermiyoruz adamların silikon vadileri var bi sürü değer üretiyorlar.

Yapılması gerekende buydu. İnternetimiz kötü yok pahalı diyipde yok efendim vergi alınmasın saçmalık diyenleride hiç anlamıyorum, hizmet istiyorsanız bu tip şeylerde baş kaldırmayacaksınız suyla dönmüyor bu ülke ekonomisi.

Bencede vergilendirme yapilmali. Ozellikle oyun gibi seylerde bu olmali bence. Zevk icin harcanan para soz konusu oldugunda gerekir diye dusunuyorum.

Yedikleri paranın haddi hesabı yok, yurtdışına giden milyar dolarları soran yok ama insanların eğlencesi için kullandığı oyuna vergilendirme getirerek kullanıcının biraz daha ümüğünü sıkmayı amaçlıyorlar. Harika, durmak yok yola devam...

Sanırım online oyunlardan vergi alınsın diyen arkadaşların hayat şartlarından , asgari ücretin miktarından pek bir haberleri yok...

Yaaa ona vergi buuna vergi hayat yaşanmaz bir hal alıyor gittikçe neden bu vergiler bi eğlencemiz bunlardı bunlara da vergi koysunlar afferin bravo valla bu nedir ya artık nefes almaya bile vergi vermezsek şaşmayın

online oyuna vergi? puhhahah şaşırmışlığın otesi bence

Ona vergi buna verdi yeter artık yeter! Şuna bak millet vekilleri bile pirim istiyor bu ülkede yaşanılmaz ettiler! Yazıklar olsun!

Vergi anlayışımız çok saçma öncelikle vergi aldığın ürün ya da hizmetle ilgili altyapı ve geliştirmeler yapmak lazım ve insanlardan bunun bir maliyeti olduğundan vergi isiyebilirsin.

Ama ülkemizde devlet haraç keser gibi nerde bi para akışı görse üzerine konuyo ben bir iş yapmaya kalkıştım bir ürünü ülkeye girişinde vergi alıyo satışında vergi alıyo karımdan vergi alıyo bi hesapladık zarardayız artık gerisini siz düşünün

oyunculardan alınmayacak ya o vergi sacma sapan konusuyorsunuz... K2 den alınması gayet mantıklı. Adamlar istediği gibi alım satım yapıyor. Oyuncu kitlesinin çogunlugu Türklerden olusmakta. Ülkemize vergi girecek tabi. Oyun su anda öyle bir hal almış ki zaten herşey maddiyata dayandırılmıs. PVP server açanlar sizleri kutluyorum. Oyun hakkında bilgisi olanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır.

"Yurtdışında olsanız, bu sefer de o ülke senden vergiyi keser. Normalde senin ödediğin paranın içinde verigi de dahil olmalıdır. Sen oyun firmalarına para öderken, adamlar sana vergili fiyat üzerinden satış yapıyorlar. Ama bizim ülke oyun sektöründe geri olduğu için, bu vergiyi tahsil edemiyordu. Şimdi tahsil edecek. Durum bundan ibaret. Eğer bir firma, bir ülkeye hizmet sunuyorsa, bunun vergisini de vermek zorundadır. Yani bu seni değil, oyun firmalarını bağlayan bir durum."

demiş bi arkadaş

Ben bu hizmeti veren firma olsam, hizmet verdiğim her yabancı ülke için vergi ödeyeceğime, hesaplarını kapatır, ülke olarak IP block'unu bannlar ve "Bulunduğunuz ülkeye hizmet verilememektedir" derim.

Buda saçmalık olur, ama niye her yabancı ülke için vergi versinki hizmet sunan firma hazır milyonlarca abonesi varken

Şimdi bir şey soracam adam Amerikada vergiyi ödemedi zaten ödemezde napacaklar adamı interpola mı verecekler?

bu vergiyi ödeyen adam zaten aldığı paradan kafayı yemiş olna adamdır.Adam her ay 10,000,000 $ kazanıyor bunun vergisini verecek olsaydı oyunu açmazdı...

ben sılkroad oyuncusuyum bu vergılerın odencegını sanmıyorum cok ıyısını turkler yapsın da oynayalım ama oyun olsun metın2 gııbı sacma seylero lmasın! eagen_heroes

eksik kalmış bir adım online oyunların hepsinden vergi alınmalı milyon larca dolar dışarıya çıkmış bile bende sanıyordum benim ülkem bu parayı görüyor ve gerekli önlemleri alıyordur almıyormuş çok büyük eksiklik verdiğimiz para yabancı firmaları zengin etmiş yazık

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play