Opera tarayıcı yine yükseliyor!

Opera yıllar yılı durdu durdu, şimdi birdenbire yaygınlaşmaya başladı. İşte son olay...

  • Gökay Özbudak
Opera durmak bilmiyor!
Önümüzdeki aylarda daha da çok kullanılacak gibi duruyor...

Nisan ayında Apple, Opera tarayıcısının iPhone'larda kullanılmasına uzun bir maratondan sonra izin vermişti. Bundan sonra da Opera için daha büyük ve rakipleriyle daha rahat yarışabileceği bir pazarın kapısı açılmış oldu.

Yalnızca yayınlandığı Nisan ayı içinde 2.6 milyon kez indirilen Opera, kullanıcı sayısında da %70'e varan büyüme yaşadı. StatCounter'ın verdiği bilgilere göre Haziran ayı boyunca cep telefonu kullanıcılarının %26.4'ü Opera kullanıyor. iPhone tarayıcısı ise %18'lerde. Geçtiğimiz Şubat ayında Opera, Apple'ın yalnızca %2.5 üstündeyken, bugün bu oran 6.4'lere kadar çıktı.

Kaynaklara göre Opera'nın yükselişi önümüzdeki aylarda da artarak devam edecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

operacıların yakında sesi kısılır...

bazen tarayıcı tercihi tamamen zevk meselesidir.
benim için opera birinci sırada, herkes içinde bu farklıdır.
operanın farklı özellikleri var. ve bir kez alıştınız mı kolay kolay bırakamayabilirsiniz.
daha önceki yıllarda internette gezinirken özellikle bazı sitelerde sorunlar olabiliyodu ve buna rağmen en çok kullandığım tarayıcı operaydı. şimdi ise göz bebeğim diyebilirim.

Safari daha kaliteli ancak gel gelelim opera daha az veriyle daha iyi iş çıkarıyor.

Evet cepte opera en hızlısi ama pc de google cheramo

IE 9 söylendiği gibi windows XP desteği vermezse opera daha çok yükselir bence hakediyor da şuan için en iyi tarayıcı diyebilirim. Özellikle 10.60 Beta sürümünü kullanmanızı tavsiye ederim. Fark ortada :)

Chrome daha hızlı ama Opera kadar kullanışlı değil...

Chrome daha hızlı ama Opera kadar kullanışlı değil...

Edip ben 2yıldır opera kullanıyorum.Sesim senden daha iyi çıkıyor.Ağlama artık şu chip forumlarında sana yakışmıyor...

ram kullanımının biraz olduğunu farkettim, hatta baya bi fazla. bi operacı olarak üzdü beni. sadece bende mi böyle merak da ediyorum doğrusu.

Masaüstü bilgisayarlarında hak ettiği ilgiyi hiçbir zaman görmedi opera. Yüzde beşlere varan bir kullanıcı oranını yakalasa da piyasadan çekilmek zorunda kalmasa iyi olur. Zaten firefox ce chromenim sekmelerde dahil pek çok özelliği opera tarafından ilk olarak keşfedildi, opera olmazsa tarayıcı piyasası gelecekteki pek çok yenilikten mahrum kalacaktır.

ben operayı 5 yıldan fazla kullanıyorum ve kullanmaya devam edecegim özellikle mause ile sayfalar arasındaki hızlı hareketleri bagımlılık yapıyor

pc de safari tel de dolphin.. herkese tavsiye ederim... hiz olayini abartmayin derim gunumuz internetinde aralarindaki hiz farkini pc de hissetmek cok zor.. telde opera hizli ama dolphin cok cok ama cok kullanisli.... tavsiye ederim...

operayı yeni yükledim chromu nedense kullanamıyorum sistemim iyi olmasına rağmen chromu kurunca makine ya raset atıyor yada mavi ekran veriyor operayla internet turuna çıktım şuana kadar bi pürüz yakalamadım galiba yavaştan hoşuma gidiyor hem hızlıda

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play