Opera'yı denemenizi sağlayacak 4 özellik!

Opera'nın diğer tarayıcılarda o kadar iyi olmayan veya hiç olmayan bu 4 işlevinden haberdar mısınız?

  • Zeynel A. Öztürk
Opera'yı denemenizi sağlayacak 4 özellik!

Opera, son yıllarda en çok mobil web tarayıcısıyla tanınır bir hale geldi. Ancak Opera'nın masaüstü web tarayıcısı da oldukça hızlı ve diğer tarayıcıların atladığı, denemeye değer işlevlerle geliyor.

Hızlı erişim

Bu işlevi ilk sunan tarayıcılardan olan Opera, giriş ekranını özelleştirmenize izin veriyor. Site ön izlemelerinin kaç sütunda gösterileceğini, yakınlaşma seviyesini ve arka plan resmini ayarlamanız mümkün. Bu sayede rakip tarayıcılarda olmadığı kadar kişisel bir giriş ekranı meydana getirmeniz mümkün.

Sekme sıralamaları ve konumları

Açık sekmelerinizi başlık çubuğu üzerine sağ tıklayıp Arrange menüsü altındaki seçenekleri kullanarak çeşitli düzenleme seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Bu sayede örneğin YouTube'da uzun bir video izlerken, diğer bir pencerede işinizi yapmaya devam edebilirsiniz.

Opera'da sekme çubuğunuzu üstte, altta, solda veya sağda göstermeniz de mümkün. Sekmelerinizi sağ veya sol tarafa yakınlaştırarak daha ilginç bir küçük-resim görünümü elde edebilirsiniz.

Sekmeleri yığma ve Opera Turbo

Sekmeleri yığma

Firefox ve Chrome'da varsayılan olarak bulunmayan bir özellik de sekmeleri bir ana sekmeye atayabilme. Opera'da bu işlevi kullanarak aynı web sitesine ait sekmeleri bir araya toplayabilir ve yerden kazanabilirsiniz.

Bu özellikten faydalanmak için sekmeleri birbirinin üzerine sürüklemeniz ve bırakmanız yeterli.

Opera Turbo

Bağlantı hızı yavaş olan kullanıcılar, diğer web tarayıcılarında bulunmayan Opera Turbo ile web sayfalarını hızla açabilirler. Opera Turbo, sitelerdeki resimlerin kalitesini bir miktar düşürüyor ve sayfaları Opera sunucusunda sıkıştırarak size yolluyor. Bu sayede yavaş bağlantılarda Opera Turbo'nun farkını hissedebiliyorsunuz.

Opera Turbo'yu istediğiniz zaman, kolayca açıp kapatmanız mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 39 Yorum

Bazı tarayıcılara yeni eklenen çoğu özellik ilk operada vardı. Sekmeli gezintiyi bile opera çıkardı. Torbo özelliğini diğer tarayıcılar ne zaman kopyalacak diye düşünüyordüm ki ilk kopya yandex browserden geldi.

@14 Nis 2013 00:13 niye az kullanılıyor o zaman?

@14 Nis 2013 10:37 niye olacak insanlar dar görüşlüdür OPERA'yı bilmezler öğrenmekte istemezler...

@14 Nis 2013 10:37 hayatın gerçekleri! başarılı olan hep geri kalmıştır. mesela başarılı ve hızlı işlemciler yapan amd hep zarar eder uyduruk işlemciler yapan intel hep kâr üstüne kâr eder, çok iddialı bir açıklamada bulundum bunu kanıtlamakda boynumun borcu ancak burada site paylaşmak yasak o yüzden google`da "Core i7 3960X Extreme Edition; En hızlı masaüstü işlemci video inceleme" diye aratın bu donanım sitedeki elemanlar farkında olmadan detaylı test yapacağız diye intel`in ciddi açığını ortaya çıkarmışlar, eğer internetiniz kotalı ise videodaki durumu şöyle özeleyeyim; bu videoda 2012 üretimi 1200 dolara satılan intel işlemci test ediliyor benchmark ve diğer test programlarda rakibine tam 2 misli fark atıyor ancak gerçek oyun karşılaştırmalarında ise tablonun seyri değişiyor 2012 üretimi 1200 dolara satılan i7 işlemci 2008 üretimi 170 dolara satılan phenom 2 işlemciden bile sadece 4-5 fps hızlı olabildiği ortaya çıkıyor, kısa ve net; intel`in bütün numarası benchmark ve gibi programlardır amd hızlı değildir benchmark ve diğer test programları sayesinde sanki öylemiş gibi gözüküyor (çünkü bu test programları intel işlemciye göre programlanmıştır)

@14 Nis 2013 00:13 hayaller hayaller......

Opera Turbo gerçekten yavaş bağlantılar için mükemmel.

opera yı övmeyin lütfen. bırakın o bize kalsın gercek internet kullanıcılarına.

@14 Nis 2013 00:32 başkasının yerine utanmak neymiş yaşattın ya la bana

@14 Nis 2013 00:32 sen yüce bir internet kullanıcısısın.bizlerse fake :( sesli güldüm SADASD

@14 Nis 2013 00:32 zekasız.....

android telefonda şarj çok harcıyor sorun orada ama uc browser şarj da oldukça cimri

@14 Nis 2013 00:34 ne alaka internete girdiğin her telefon illa çok şarj yer tarayıcı ile alakası yok bu işin

Kullanmamanız için deseydiniz daha uzun yazabilirdim ...

Tarayıcı var, tarayıcı var... Hepsinin kendine has özellikleri var. Bunların tek bir tarayıcıda olması mümkün değil çünkü hepsinde bu özellikler çeşitli lisanslarla korunuyor! Bizede hepsini kurup ihtiyacımıza göre kullanmak kalıyor...

hayla tilkiciyim

operanın sitesi bile daha düne kadar türkçe değildi, ayrıca çoğu site az kullanılan bir tarayıcıya göre değil çok kullanılan internet explorer gibi tarayıcılara uygun yazılır. artı illa turbo modu falan arıyorsanız operadan daha hızlı, chromun tüm özelliklerine tahip, turbo moduna da sahip yandex browser tavsiye ederim.

@14 Nis 2013 10:36 Turbo modunu Yandex kimden ilham alarak geliştirdi acaba? Yandex.Browser internet sitesinden bakabilirsin.

Opera kraldır :) Kullanıcı kitlesi bellidir.İlkleri deneyimlediğim bir tarayıcıdır.Kaldı ki hala öyledir ve öyle devam edecektir.

@14 Nis 2013 12:27 kral tabiki ama çıplak kral.....

Blinkten sonra bu haberi yine bekleriz chip online ekibinden. :) Operayı chromenin binde biri kadar haber yapmıyorsunuz.

Daha az kaynak kullanıyor olması sebebiyle düşük donanımlı bilgisayarlar için en ideali ancak eklenti kurması oldukça zahmetli. Eskiden uyumsuzluk sorunları oluyordu ancak şu an öyle bir problem yok. Yıllardır ilk tercihim Opera.

listede neden güvenlik yok en güvenli internet tarayıcı opera, ayrıca opera`da çok güzel eklentiler var ve harika temaları var, chrome`un temaları o kadar hoşuma gitmemişti.

sürekli tarayıcınız desteklenmiyor hatasından dolayı sildim ve mozilla firefox geçtim

opera bana göre en iyisi ie10 dan sonra

Mac'te safari. Linux ve BSD choromium, Win chrome.

bu habere iyi güldüm :) bilişim dünyasından bir haber saf kullanıcıları bu tarz haberlerle çok rahat kandırabilirsiniz, ama bilinçli kullanıcıları asla.....

@14 Nis 2013 16:00 bak sen; google`da "nasıl hacker olunu" diye arama yapıp kendini hackerdan sayan varmış!

haberin başlığına opera kullanmamak için 444 neden desek daha mantıklı olurdu kanımca....

kusura bakmayın ama opera şu tarayıcı piyasasında gördüğüm en lüzumsuz tarayıcıdır... hala daha nasıl varlığını sürdürüyor bu bile soru işareti...

@14 Nis 2013 16:44 seninde yaşaman lüzumsuz nasıl hala yaşıyorsun hayret...

ama hala fazla cpu harcıyor...

Opera da istediğin dizaynı yapabilirsin, istediğin görünüme sahip olabilirsin, temalar tema ötesidir, kullanım amacına göre şekillendirebilirsin, diğer tarayıcılar da ne kurulduysa o, görünümde hiçbir değişiklik yapamazsın, tema denilen saçmalıklarla kum kova oynarsın, eklentiler hafif tarayıcıyı yavaşlatmaz, hız iyi, güvenlik süperdir, görüntüleme kalitesi çok çok iyidir, google, microsoft gibi tekel firmaların opera yı desteklememesi operanın onların tarayıcılarını ezip geçmesindendir, opera yı kullanan onlara dönüp bakmaz. Kurulumda size ham hali gelir siz operayı kullanma amacınıza göre biçimlendirin, tek kelimeyle şu an da üstüne yok.

Opera yaramaz kaplumba hizinda

hatırlarsanız 90 lı yıllarda HBB diye bir kanal vardı. neden, ne için ve hangi amaçla var olduğu bile belli olmayan ama bir türlü batmayan da bir kanaldı :) operada işte böyle bir şey. hakikaten enteresan...

Yillar once, bilgisayarim yavas diye i.e yerine farkli tarayicilari denedigimde, en son operada karar kilmistim. Yillardir da kullaniyorum, gayet memnunum. Bilgisayarimda tum tarayicilar yuklu ama hicbiri bir opera gibi kullanisli degil. Yani operanin ozelliklerine bi alisirsaniz, baska tarayiciya gecmeniz biraz zor olur:)

Opera kalitedir, konfordur, hizdir

@14 Nis 2013 10:37 hayatın gerçekleri! başarılı olan hep geri kalmıştır. mesela başarılı ve hızlı işlemciler yapan amd hep zarar eder uyduruk işlemciler yapan intel hep kâr üstüne kâr eder, çok iddialı bir açıklamada bulundum bunu kanıtlamakda boynumun borcu ancak burada site paylaşmak yasak o yüzden google`da "Core i7 3960X Extreme Edition; En hızlı masaüstü işlemci video inceleme" diye aratın bu donanım sitedeki elemanlar farkında olmadan detaylı test yapacağız diye intel`in ciddi açığını ortaya çıkarmışlar, eğer internetiniz kotalı ise videodaki durumu şöyle özeleyeyim; bu videoda 2012 üretimi 1200 dolara satılan intel işlemci test ediliyor benchmark ve diğer test programlarda rakibine tam 2 misli fark atıyor ancak gerçek oyun karşılaştırmalarında ise tablonun seyri değişiyor 2012 üretimi 1200 dolara satılan i7 işlemci 2008 üretimi 170 dolara satılan phenom 2 işlemciden bile sadece 4-5 fps hızlı olabildiği ortaya çıkıyor, kısa ve net; intel`in bütün numarası benchmark ve gibi programlardır amd hızlı değildir benchmark ve diğer test programları sayesinde sanki öylemiş gibi gözüküyor (çünkü bu test programları intel işlemciye göre programlanmıştır) işte gerçekler...

Bana bir opera yetmiyor iki tane kullanıyorum ekranı ikiye bölüp birinde film izlerken diğerinde surf yapıyorum

Blink layout engine geldiği zaman en iyi tarayıcı konumuna ulaşabilir.

Sen de yorum yaz