Opera'dan Yeni Bir Web Tarayıcısı: Opera Neon

Opera, tarayıcıdan çok küçük bir masaüstüne benzeyen yeni web tarayıcısı Opera Neon'u indirmeye sundu!

Oynat Opera'dan Yeni Bir Web Tarayıcısı: Opera Neon Opera, tarayıcıdan çok küçük bir masaüstüne benzeyen yeni web tarayıcısı Opera Neon'u indirmeye sundu!

Modern web tarayıcıları birçok görevin altından kalkabilse de, sohbet ederken web'de gezinmek isteyen çoğu web kullanıcısının kullanım tarzına uyum göstermiyor. Opera'nın yeni "konsept" tarayıcısı Opera Neon, farklı yaklaşımıyla bu duruma bir çözüm getiriyor.

Görselliğe daha çok dayanan bir tarayıcı olan Opera Neon, sekmeleri ve kısayolları sağ tarafta, işinizi bölmeyecek bir biçimde gösteriyor. Opera Neon'un alışıldık bir web tarayıcısı olmaktan öte, akıllı bir masaüstü olduğu söylenebilir. Tarayıcıyı kullanarak iki sayfayı yan yana görüntülemek istediğinizde, açık sekmelerden birini pencereye sürüklemeniz yetiyor. Böylece Windows'ta veya telefonlarda olduğu gibi çok pencereli bir görünüm elde ediyorsunuz. Arka planda müzik dinleyebiliyor, videoyu öne alabiliyor ve video izlerken siteler arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Tüm bunlar yepyeni konseptler olmasa da, tek bir tarayıcıda birleşmiş olması güzel.

Opera Neon'da sıkça kullanılan sekmeleri gösterme, "snap" işlevi ile web sitelerinin ekran görüntüsünü alma gibi uzman kullanıcıların hoşuna gidecek ekstralar da var.

Opera Neon, Windows ve Mac kullanıcıları için sunuluyor. Neon'un standart Opera'nın yerini almak gibi bir amacı muhtemelen yok. Siteler arasında geçmek sizi sıkmaya başladıysa ve web tarayıcınızın bununla ilgili işlevleri biraz yetersiz geliyorsa, Opera Neon'u denemek isteyebilirsiniz.

İndirin: Opera Neon

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

sloganı bile iddiasız "what if this is the future of web browsing" ne kadar güvensiz bir cümledir? iyi bir ürün yaptığına o kadar güveniyorsan "this is the future of web browsing" dersin. ürünün sağlam olduğuna kendin bile inanmıyorsan kullanıcılar hiç inanmaz.

@13 Ocak 2017 15:58 Gelecek hakkında kesin bir şey söylemek ne zamandan beri kendine güveni temsil ediyor? Bunu yapmak kim olursan ol kendi kafana göre sallamaktan öte bir şey değildir.

Harika bir tarayıcı olduğu belli! Mutlaka tam olarak inceleyeceğim...

Yıllardan beri Opera kullanıcısıyım ve değiştirmeyi düşünmedim, oldukça memnunum. Bir kere yer imleri yöneticisi benim için birinci tercih. Amma velakin bu yeni tarayıcıyı yükleyip denedim ve açıkçası pek umut vaadetmiyor. Göze batan ilk şey, sekmeler ve menüler çok yer kaplıyor. Internet sayfalarına ayrılan bölüm çok daraltılmış ve kullanışlı görünmüyor. Büyük çözünürlüklü ekranlarda sorun teşkil etmeyebilir ama özellikle 1440 ve altı çözününürlüklere hiç uygun değil.

vasattan öteye geçemiyor şuan. denedim ve pek beğenmedim

Win10 masaüstü üzelliklerini tarayıcıya sokmuşlar operada kullanayım derken w10 karışır bence

Opera geliştirici sürümünü kullanıyorum dün ise Neon'u denedim. Gayet hızlı açılıyor ve geliştirilmeye ihtiyaç var. Genel hız ve kararlılık olarak bir eksiği bulunmuyor ama eklenti ve Türkçe Dil desteği de gelmeli. Sonrasında daha sağlıklı karar verebiliriz. Alışılmışlığın dışına çıkan tarayıcı, kim bilir bir gün herkes bu tarz bir tarayıcı olur.

Arayüz olarak diğer tarayıcılardan çok farklı ve daha güzel görünüyor.Ama daha çiçeği burnunda bir tarayıcı olduğu için eksiklikleri var ve eklentiği desteği de yok.Opera teknik ekibinin açıklamasına göre Neon şimdiki Opera'nın yerini almayacakmış.Ama Neon'daki bazı özellikler bahar aylarında Opera'ya da eklenecekmiş."Opera ve Opera Neon için büyük planlarımız var" diyor Opera yetkilileri.

Sen de yorum yazCHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir