Oyun devinden tehdit gibi açıklama!

PC oyun sektörünü neredeyse tek başına elinde tutan devden, donanım üreticilerine tehdit gibi sözler

  • Ertuğrul Süngü
Oyun devinden tehdit gibi açıklama!
Newell sözlerinde gayet açık ve net konuştu

Valve, an itibariyle neredeyse tüm PC oyun piyasasını tek başına canlı tutan bir firma... Nitekim Valve geçtiğimiz yıllar içerisinde oyun sektörüne verdiği dikkati, PC donanımcılığına da vermiş durumda; en azından yenilikleri yakından takip ediyor ve bunu her seferinde belli ediyor.

Firma oyun işinden artık çok sıkılmış olacak ki bilgisayar oyunculuğunun ihtiyacı olan yeni ve farklı donanım sistemlerinin kendilerini tatmin etmemesi durumda, bu işe bizzat bulaşacaklarını dile getirdi. Valve'nin kurucu ortaklarından ve aynı zamanda Half Life, Portal ve de Steam oyunları satış sorumlusu olan Gabe Newell, PC donanım sektöründe yeterli bir ivme olmadığını, aynı zamanda potansiyel yeni oyuncuların dikkatini çekecek herhangi yeni bir donanımsal gelişmenin de üretilmediğine değindi.

Newell, "Eğer donanım satmamız gerekirse, bu işi de yaparız." dedi ve sözlerine şöyle devam etti; "Donanım konusunda iyi olduğumuzu iddia etmiyoruz ama PC donanım sektörünün birçok yeniliğe ihtiyacı olduğuna inanıyoruz . Eğer bu konu hakkında kimse bir şeyler yapmayacaksa, biz elimizi taşın altına koyacağız.".

Peki, Valve hem yazılım, hem de donanım üreten bir firma olabilir mi? Firma Team Fortress, Half Life, Portal gibi harika oyunlara ve aynı zamanda da Steam gibi oyuncuların beğenerek takip ettiği bir oyun portalına sahip. Peki, donanım firmaları böyle bir firmanın donanım sektörüne girmesine göz yumabilir mi? İşte bütün bu soruların cevabını yakında alacağız ama şöyle bir gerçek var ki eğer Valve bu sektöre girmek isterse, onu kimse tutamayacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Yahu Gabe Newell'ı severim ama önce HL2: Episode 3'ü bitirsin sonra girsin donanım işine...

Peki, Valve hem yazılım, hem de donanım üreten bir firma olabilir mi?
Google,Microsoft,Apple bir çok alanda yarış içinde olup -özellikle Google'ın- o alanların çoğunda 1. olduğuna/olduklarına bakarsak Valve nin bu işe girip de başarılı olamayacağını söylemek çok büyük bir hata olur.Valve kullanıcıların ne istediğini bilen en iyi firmalardan biri kullanıcıların isteklerini en iyi şekilde karşılayacaklardır.

İşin içinde Gabe varsa gözüm kapalı alırım.

Yeni harika donanımlar çıkta kaç yazar anasının gözü kadar fiyat koyduktan sonra

O İşler öyle kolay değil.Ama Valve bir oyun konsolu çıkarır.Klvye+Maus ikilisi desteklenir ve " Steam Network " her ne adda konsoluna destek verirse pc donanım üreticileri ciddi yara alır.Sonuçta arm ve quallcom var.Akarrrrr.OPEN GL is Da BEST.

Valve, PC oyunları için bir devse, tüm oyun piyasası için de "oyun konsolu" üreticileri birer dev. Eğer PC için wii'nin artılarını, playstation'un artılarını (guitar hero alet edevatı ve aynı kalitede) getireceklerse bu devlerin izin vermesi gerekir. Oyun konsolları bu tip donanımsal elemanlarla farklarını ortaya koyarken PC'ye bunları kaptırmalarını olanaksız görüyorum.

adam hakli beyler... hemde 100%

Ben de gecenlerde ayni seyi düsünüyordum. PC oyunlari icin de Xbox un Kinect, PS3 ün Move gibi donanimlari cikmazsa, PC oyunlarinin sonu gelir diye. Cünkü artik bu donanimlar olmazsa kimse PC icin oyun almamaya baslar bu da onun sonu olur.
Adamin dedigi o, kimse üretmezse mecburen biz üreticez diyor, yoksa kendinin zaten de bir sekilde sonu gelicek.

Üretilse de süper olur. Bir konsolun yerinde sayan teknolojisine 10 yil bagimli kalmak hos degil cünkü. Bir konsola yükseltme yapamiyorsunuz, ama PC yi her sekilde güncelleyebiliyorsunuz.
Konsollar hala directx9.0, PC lerde directx11.1. Arasinda devasa fark var grafik perfomansi acisindan.

pc oyunu gereksiz bir şeydir. zamanınızı boşa harcadığınızı 15 yıl sonra anlayacağınız için bu yoruma olumsuz yorum vereceksiniz. Biliyorum, çünkü 15 yıl önce ben de sizinle aynı şeyleri hissediyordum istiyordum ve beğeniyordum

Sen de yorum yaz