Oyunlarda yepyeni bir dönem başlıyor!

Belki de artık oyun oynamak için bilgisayarınızın parçalarını yenilemeniz gerekmeyecek...

  • Gökay Özbudak
"Cloud" ile oyun için OnLive
OnLive, "Cloud" ile oyun oynamak için harekete geçti.

Uzun zamandır konuşulan ve Microsoft'un, çalışanlarının çoğunu ona yönlerdiği "cloud" oyun servisi açılıyor. OnLive adı verilen sistemle, bilgisayarınızın gücü ne olursa olsun, internet bağlantınız güçlü ise istediğiniz oyunu oynayabileceksiniz. Veriler karşı taraftaki sunucularda işlenecek, böylece ekran kartının, belleğin vb önemi kalmayacak.

AT&T ile ortak olarak, müşteriler ilk yıl oyunların demolarını bedava oynayabilecek. Daha sonra ise aylık 4.95 dolar olacak hizmette, oyun fiyatları 60 ile 5 dolar arasında değişecek. Ayrıca 10 dolara, oyunları üç günlük kiralama imkanı da olacak.

Amerika'nın üç ayrı sunucusunda depolanacak oyunlarla, hizmetin ilk yıl bedava yapılmasının amacı, sistemi biraz test edebilmek. Assassin's Creed 2, Arkham Asylum, Mass Effect 2 ve Tom Clancy's Splinter Cell Conviction hizmete hazır olan oyunlar arasında.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

İnternetin hızlı olması lazım galiba bu cloud işi için...

bir çeşit oyun amaçlı interaktif tv sistemi. ama onbinlerce farklı oyuncu, oyun ve senaryo aşamasını besleyecek bir cihaz altyapısına benim aklım yatmıyor. bu iş için günümüzün kaynakları yetersiz kalır.
en iyi akran kartını almış bireysek kullanıcı bile tatmin olamazken binlerce insana akıcı ve detaylı hizmet sunmak için milyonlarca en iyi kartlardan oluşturulmuş sistemler kurmak gerekir. ve bu sistemin çok kısa zamanda demode-yetersiz olacağını da bilmek lazım.
ama flash tarzı kısıtlı ölçekli oyun serverlığı yapacaklarsa o olur.

internet hadi hızlı oldu birgün, insan oyun kiralayarak eğlenemez ki verdiği paraya acır.

<İnternetin hızlı olması lazım galiba bu cloud işi için...>

akıcı bir aksiyon oyunu için band genişliğinizin, bir DVD filmi internetten izletecek düzeyden bile hızlı olması gerekir.
ayrıca upload performansları da önem kazanmaya başlar çünkü
yoğun ve hızlı tepkileri merkeze anında yetiştiremezseniz
işe yaramaz. bu tip sistemler fiberoptik abonelik sistemlerinde ancak yürür. standart telefon hat mimarisine uygun değil.

İnternetin hızlı olması lazım galiba bu cloud işi için...
----
"internet bağlantınız güçlü ise" denmiş zaten.çok büyüğk beyin aktivitesine gerek yok bence bunu anlamak için.
Türkiye'de böyle birşey zaten mümükün olmadığı için bikaç ülkeyle sınırlı kalır bu hizmet.

Türkiye'de internetin gelişmesi, fiber optiğin daha yaygınlaşması lazım ki biz de bu hizmetten faydalanabilelim.

Türkiye ile alakalı bir durum söz konusu değil o zaman :) Parça yenilemeye devamm..

biz 10kb/s ile dosya indirirken onlar saniyede 10mb indiriyor bizim bu sisteme geçmemiz için 9.9mb lik gelişmemiz lazım 10-15 yıla oda mumkun olur ama bu seferde onlar 100mb/sn ile indirir biz 10mb/sn ile

internet hadi hızlı oldu birgün, insan oyun kiralayarak eğlenemez ki verdiği paraya acır.

Devamı için: http://www.chip.com.tr/konu/oyunlarda-yepyeni-bir-donem-basliyor_20685.html#ixzz0r6mG2u1W

arkadaşım nie acısın sen hiç mi ps2 oynamaya gitmedin bi cafeye D:

Bu tür oyunları en iyi Opera Web browser çalıştırır bence.

3 dakikalık bir müziği kesintisiz dinleyemezken, 750-800 mblık oyunları bilgisayarımıza anlık aktarım yapacak internet gücüne kavuşabilmemiz için, çook çalışmamız gerek çooooooooook.

tabii ki: Türkiye'de yaşadığımızı düşünmez isek harika bir oluşum.

neden herkes bu kadar hız meselesine takılmış araştırmadan,bilmeden ???h ttp://www.onlive.com/support/performance#performance_1

"What are the Minimum Recommended Requirements?

OnLive games are played through the Internet from an OnLive game data center. Currently all OnLive games are HD resolution. The Minimum Recommended Requirements are:

* PC: Windows® 7 or Vista (32 or 64-bit) or XP (32-bit)
* Mac: Mac OS X 10.6 or later
* Processor: Dual-core CPU
* Screen Resolution: 1280x720
* Internet Connection: 5 Mbps located inside the contiguous United States (wired connection required)

Although OnLive has found that most computers with at least a 5 Mbps wired residential Internet connection are sufficient for HD-resolution, many factors affect network quality and computer performance, including other applications using computer resources, and other users sharing your network. Currently, the OnLive Game Service does not allow access to users outside of the contiguous United States."

Soylendiğine göre 5mbitlik kablolu bağlantı ile görüntü kalitesini düşürerek akıcı oyun sağlanabiliyor ki Türkiye'de şu an yaygın olarak 8mbit kullanılıyor. Sanırım tek kötü yanı şimdilik US dışına kapalı olması.Ayrıca burdaki oyunların hangi platformun oyunu oldukları belli değil yani aynı oyunun Xbox,PS yada PC versiyonları var peki OnLive ustunden oynanan oyun hangisi olacak?

Ben bir yerde okumuştum 1.5 mbps ile standard kalitede lagsız oynanabiliyormuş.

haydaa korsanın önüne geçecekler :(

o yazılanların gerçekleşebilmesi için internet hızının ve server hızı ve gücünün muazzam yani çok çok büyük olması ve server sayısının 1000'lerce olması lazım ki bi kamyon sorun yaşanan bu günlerin tekrar etmemesi lazım 50 yıl sonra belki dedikleri gibi olur şunu unutmamakta fayda var ilk kodamanlar yıllar sonrada garibanlar faydalanır.

Büyük Harflerle yazıcam...BURASI TÜRKİYE..Siz hiç türkiyenin teknoloji konusunda ilerde olduğunu gördünüzmü...Ben görmedim o yüzden ancak başka milletlerin sefasını sürdüğü şeylerin haberlerini okuruz biz ancak.Bizimkilerde google yi youtubeyi nasıl yasaklarız diye uğraşıp dursunlar......

bir de bakmışız mahkeme kararı bize el sallıyor

brex ozaman microsoft amerikalılar yapmış amerikalılardan başkası kullanmasın oyun firmalarınında büyük çoğunluğu amerikada o oyunları amerikalılardan kimse oynamasın bu kadar ucuz yorum yapılmaz

"3 dakikalık bir müziği kesintisiz dinleyemezken, 750-800 mblık oyunları bilgisayarımıza anlık aktarım yapacak internet gücüne kavuşabilmemiz için, çook çalışmamız gerek çooooooooook."

---------------------------------------------------------------------------------
Oyun değil Sadece oyunun görüntüsü gelecek yani HD video izliyormuşuz gibi.

Sen de yorum yaz