Antik çağlardan günümüze oyun dünyası

Oyun dünyasının geçmişini, bugün oynadığımız oyunların atalarını ayrıntılarıyla araştırdık.

Konsol savaşları tam gaz

Konsol savaşları tam gaz
Konsol tarihinin en önemli kilometre taşı: PlayStation 2

2000 yılında Sony'nin merakla beklenen yeni konsolu PlayStation 2 Japonya'da piyasaya çıktı. PS2 satışa sunulduğu ilk 48 saat içinde tam 1 milyon adet sattı. 2000 yılı aynı zamanda Maxis'in unutulmaz oyunu The Sims'in de piyasaya çıktığı yıl olarak tarihe geçti.

2001 yılında PS2'nin önlenemez yükselişi sürerken, Microsoft nihayet yeni konsolunu tanıttı. Xbox piyasaya çıktığı anda yaklaşık 20 oyun birden satışa sunuldu. Xbox'ın çıkışı esnasında bir de ilginç gelişme yaşandı. Florida'da faaliyetlerini sürdüren Xbox Technologies, Xbox markasının hakları için Microsoft'a dava açtı.

2002 yılında GameCube'un Avrupa'da piyasaya çıkmasının ardından Nintendo'nun GameBoy Advance SP'si tüm dünyada satışa sunuldu. 2003 yılında Atari yeniden doğdu. Infogrames, Atari'nin tüm haklarını Hasbro'dan satın aldı ve kendi şirketinin adını Atari olarak değiştirdi.

Aynı dönemde, Nokia'nın oyun ve cep telefonunu birleştiren modeli N-Gage piyasaya çıktı. Oyun dünyasında en çok ses getiren son haber ise, PlaySation'ın taşıanbilir versiyonu olan PlayStation Portable'ın Sony tarafından piyasaya sürülmesi oldu.

Sonrasını zaten biliyorsunuz... Nintendo Wii, Xbox 360, PlayStation 3 ve gerçeğe daha da yaklaşan oyunlar. Ama şunu unutmayın: Bugün siz nasıl bu yazıyı okuyorsanız ve yeni nesil oyun teknolojilerinin keyfini sürüyorsanız, birkaç yıl sonra çocuklarınız da PlayStation 3 ve grafik harikası oyunlara gülümseyerek bakacak, ne kadar şanslı olduklarını konuşacaklar...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

güzel bir yazı...

Güzel bir yazı idi...Yanlız 1999 yılında çıkan half-life oyununa değinilmeliydi sanki

"Ama şunu unutmayın: Bugün siz nasıl bu yazıyı okuyorsanız ve yeni nesil oyun teknolojilerinin keyfini sürüyorsanız, birkaç yıl sonra çocuklarınız da PlayStation 3 ve grafik harikası oyunlara gülümseyerek bakacak, ne kadar şanslı olduklarını konuşacaklar..."

Gerçekten MükemmeL...

Gelecekte oyunların içindeymişcesine oyunlar oynanacak,ekrana bakarak değil bizzat oyunun içine girilecek o hissi alacaksınız.özel 3d oyun odaları olacak.

"Ama şunu unutmayın: Bugün siz nasıl bu yazıyı okuyorsanız ve yeni nesil oyun teknolojilerinin keyfini sürüyorsanız, birkaç yıl sonra çocuklarınız da PlayStation 3 ve grafik harikası oyunlara gülümseyerek bakacak, ne kadar şanslı olduklarını konuşacaklar..."

Gerçekten MükemmeL...

Her zaman oyunu güzel yapan grafikler ve sahip olduğu teknoloji değildir, çoğu zaman eski oyunlardan aldığım hazzı yeni oyunlardan alamıyorum.

Game Boy, commodore, amiga bunlar üstün körü geçilmiş daha çok konsol makineleri üzerine gidilmiş halbuki o zamanlar konsoldan çok kullanırdık bu cihazları..

gerçekten harika bir yazı olmuş bütün oyun dünyası hakkında bilgi veriyor
teşekkürler

Teknoloji geliştikçe sona yaklaşacağız ve bunları üretmek için Dünya'daki sınırlı kaynakları tüketeceğiz en sonunu siz tahmin edin Dünya Game Over...

yazı çok güzeldi teşekkürler chip.

yazı güzel de bir de kaynak belirtseniz daha ayrıntılı bilgiler alabilsek?

yazıyı hazırlayan kim ve kaynaklar neler belirtilse harika olurdu. çok güzel bir derleme olmuş.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir