ÖZEL SÖYLEŞİ: Anonymous bizi nasıl vurdu?

Türkiye'yi vuran, Anonymous'un üstlendiği hack saldırıları hakkında bilmeniz gereken her şey!

ÖZEL SÖYLEŞİ: Anonymous bizi nasıl vurdu?

2015 yılının sonlarında, Rusya ile yaşadığımız "uçak krizi" doğal olarak internete de yansıdı. Her ne kadar kaynağı net bir biçimde bilinemese de, Türkiye internetine yurt dışı kaynaklı büyük bir siber saldırı hareketi başladı. Bu saldırılarda ilk hedef Türk bankaları oldu; pek çok büyük bankanın internet servisleri hizmet veremez hale geldi.

Peki ama bu saldıralar neden ve nasıl yapıldı; etkileri ne kadar büyük oldu; gerekli önlemleri almayı başardık mı? Tüm bu soruların cevabını, ADEO Bİlişim Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. kurucularından olan Halil ÖZTÜRKCİ ile yaptığımız çok özel söyleşide bulmaya çalıştık. Umarız bu özel söyleşimiz, sizin kafanızda oluşan soru işaretlerini de giderecektir...

CHIP Online: Türkiye'ye yapılan siber saldırıların kaynağı neresi?

Halil ÖZTÜRKCİ: Bu tür saldırıların doğasından kaynaklı olarak orijinini tespit etmemiz neredeyse imkansız fakat bu saldırının arkasında Rusya'nın olduğu söyleniyor. Bu olası bir ihtimal ve Rusya'nın geçmişte yaptıklarına baktığımızda bu ihtimal daha da güçleniyor. Rusya'nın zamanında Estonya, Gürcistan ve Ukrayna'da yaptıkları ortada.

CO: Saldırıları üstlenen gruplar hangileri?

HÖ: Saldırıyı ilk günlerde üstlenen olmadı fakat birkaç gün sonra Anonymous'un bu saldırıyı üstlendiğine dair haberler geldi. Anonymous'un bu seviyede bir gücü var mı bilinmez ama bu işi organize edecek bir gücü olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu eylem başkaları tarafından gerçekleştirilmiş ve Anonymous tarafından üstlenilmiş de olabilir.

CO: Saldırılarda hangi yöntemler kullanıldı?

HÖ: Gerçekleşen ilk saldırıda DNS yükseltme saldırısı olarak bilinen ve dağıtık servis dışı bırakma saldırısı türünde olan bir saldırı yöntemi kullanıldı. Bu saldırıda kaynak IP adresi spoof edilmiş yani sahte bir IP adresi ile değiştirilmiş DNS sorgu paketleri kullanıldı ve DNS cevapları da spoof edilmiş IP adresine yani saldırganın ikinci hedef olarak seçtiği IP adresine gönderilir. Sonraki saldırıların yani özellikle birkaç bankayı hizmet veremez duruma getiren saldırıların da bir çeşit dağıtık servis dışı bırakma saldırısı olduğunu söyleyebiliriz.

"Ciddi bir itibar kaybına uğradık"

CO: Saldırılarla amaçlanan tam olarak neydi?

HÖ: Eğer bir ülkede siber ortam üzerinden yapacağınız saldırılar ile kargaşa veya kaos çıkartmak istiyorsanız hedefiniz kritik altyapı sistemleri olur. Siber saldırganlar da bu durumu çok iyi bilip özellikle finans, ulaşım, enerji gibi kritik altyapıları hedef alırlar ve bu sayede sokaktaki insanın hayatına da dokunacak bir saldırıyı gerçekleştirmiş olurlar. Amaç tam olarak buydu ve biraz da olsa hedeflerine ulaştılar.

CO: Saldırılara önlem olarak neler yapıldı; neler yapılmalıydı?

HÖ: Öncelikle ilk tepki olarak yurtdışından gelen DNS trafiğinin kesildiğini biliyoruz. Sonrasında ise dağıtık lokasyonlara yerleştirilmiş daha fazla sunucu ile hizmet verilmeye başlandı ve bu sayede saldırı bertaraf edildi. Yapılması gereken buydu bence ve yapıldı da. Burada eleştireceğimiz noktalardan biri şu; bu tür saldırılar ilk defa gerçekleşmedi dünyada ve NIC.TR yönetimi böyle bir saldırı için hazırlıklı değildi. Umarım işin ciddiyetini anlamışlardır.

CO: Saldırılara karşı alınan önlemler yeterli oldu mu?

HÖ: DNS yükseltme saldırıları için konuşursak şu an için yükü dağıtarak önlem alınmış gibi. Ama yeterli mi diye sorarsanız bu tür saldırılar için daha farklı önlemler alınabileceğini düşünüyorum ve bu konuda da çalışmaların başladığını biliyorum.

CO: Neden özellikle bankalar hedef alındı?

HÖ: Yukarıda da bahsettiğim gibi amaç bir ülkenin kritik altyapılarını servis veremez duruma getirip sokaktaki vatandaşın hayatına dokunacak kadar bir kargaşa ve kaos ortamı oluşturmak. Bunun için de ülkenin finans altyapısına yapılacak bir saldırı hem çok ses getirecek hem de ciddi manada maddi zararlara sebep olabilecekti ve bunları düşünerek seçildi.

CO: Saldırıların 2016 yılında devam etmesi bekleniyor mu?

HÖ: Ben saldırıların süreceğini ön görüyorum. Ne kadar sürer bunu kestirmek zor. Ayrıca yeni saldırıların öncekiler gibi servis dışı bırakma saldırısı olarak değil de daha hedefe odaklı ve gizli bilgileri ele geçirmeyi amaçlayan saldırılar olabileceğini düşünüyorum.

CO: Yapılan saldırılar, Türkiye'ye ne kadar zarar verdi?

HÖ: Öncelikle ciddi bir itibar kaybına uğradık ülke olarak. Ayrıca devam eden saldırılarla birlikte bunun maddi açıdan da kayıplarını gördük. Ama bence en önemlisi sokaktaki vatandaşa ilk kez bu kadar dokunan bir saldırı oldu. Kredi kartlarını kullanamadığı için benzincide mahsur kalan ya da ATM cihazlarından para çekemeyenleri gördük. Bütün bunları yan yana koyduğumuzda da bu saldırının ilerde gelebilecek daha büyük bir saldırının habercisi olduğunu söyleyebiliriz.

Halil ÖZTÜRKCİ kimdir?

15 yıldır IT sektöründe değişik görevlerde çalışan Halil ÖZTÜRKCİ, 13 yıldır güvenlik alanına yoğunlaşmış şekilde çalışmalarına devam etmektedir. Sektöründe lider olan bir çok kuruluşa ve kolluk kuvvetlerine eğitim ve danışmanlık hizmeti vermiş ve güvenlik projelerinde aktif rol üstlenmiştir.İlgilendiği konulardan bazıları; Bilgisayar ve Ağlarda Adli Bilişim (Computer and Network Forensic), Zararlı Kod Analizi (Malware Analysis), Network ve Uygulama Sızma Testleri (Network and Application Penetration Tests), IT Altyapılarında Regulasyon ve Uyumluluk Yönetimi (Regulation and Compliance Management for IT Systems).

ADEO Bİlişim Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. kurucularından olan Halil ÖZTÜRKCİ, Microsoft tarafından son 8 yıldır Enterprise Security alanında "En Değerli Profesyonel" (MVP) ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu diğer sertifikalar ise şunlardır: CISSP, GCFA, GPEN, GREM, CEH, CHFI, CCNP, CCSE, MCSE, HPCI.

Bahçeşehir Üniversitesi'nde Siber Güvenlik Yüksek Lisans Programında ve Bilgi Üniversitesi'nde Bilişim ve Teknoloji Hukuku Yüksek Lisans Programı'nda ve TOBB Üniversitesi'nde Bilgi Güvenliği Yüksek Lisans Programında öğretim görevlisi olarak rol alan Halil ÖZTÜRKCİ, aynı zamanda http://www.guvenliktv.org adresi üzerinden yayın yapan Güvenlik TV'nin yapımcı ve sunuculuğunu üstlenmektedir...

Cem Sinanoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Danışmanlık hizmeti veren adam büyütmüşte büyütmüş olayı, hiçbir şey yapamadı anonymous büyütüyorlar.

Anonymous zaten gözümden düştü! Rus menşeli içimize girmiş Yandex, Kaspersky gibilerin de tüm bilgi ve birikimleri ile siber saldırıları yönlendirdiği aşikar olan Rusya'ya yardım ve yataklık etmediğini kim söyleyebilir?! Oldum olası bu ikisinden hep uzak durdum çünkü günün birinde emre amade Rusya'ya bilgi sızdırıp her türlü desteği vereceklerine adım gibi eminim. Rus, Çin, Hindistan menşeli yazılımlardan uzak durun, batılı müttefiklerinkine ise seçici olun temkinli yaklaşın.

@02 Ocak 2016 08:52 Yandex konusunda: Peki bunu kime anlatacaksınız ? Küçük yaşta beyinleri modern gladyatör savaşı olan futbolla uyuşturulmuşlara mı ? İnternette küçük bir araştırmayla görebilirsiniz; " Arkadaşlar ben bu Yandex takım tarayıcısıyla böyle rast gele arama yapıyorum. Ne kadar arama yaparsam o kadar para gidiyor dimi. Yani adafaf gibi tuşlara bası arasam da bizim takıma transfer parası gider mi ?" şeklinde yazıp videoya çeken birini görmüştüm geçen gün. Futboll vs modern afyondur!

@02 Ocak 2016 16:59 35 yıl ülkeyi hiç bir protesto ve tepki görmeden yöneten faşist diktatör Franco'ya sormuşlar bunu nasıl başardınız diye, -''ülkede 35 bin kişilik beşikler yaptırdım (Futbol stadı) ve halkımı içinde bir güzel salladım'' demiş. Ülkesine, Dünyaya, topluma yabancılaşan, merhametsiz kendinden başka hiçbir şeyi düşünmeyen bir yeni jeneresyonun beynini elbette futbolla yıkayacaksın. Amatör uğraşanları tenzih ederim. İnadına gerçeği her platformda söylemeliyiz birgün uyanacaklar!!!

@03 Ocak 2016 18:46 Onlar uyanıncaya kadar devam...

@04 Ocak 2016 00:56 Aynen dostum, özveri ile bıkmadan, usanmadan karamsarlığa kapılmadan karanlığa inat hemde...

Ülkenin itibarını ve hukuki haklarını savunacaklar nerede sanki üzerlerine ölü toprağı serpilmiş. Eldeki maddi delilleri toplayıp uluslararası hukukla sağlanmış haklarımızı, Uluslararası Adalet Divanı Lahey veya konuya bakan yetkili Mahkemelere taşıyacak, Adalet Bakanlığı konunun uzmanı bilişimden anlayan hukukçu eksperlerlerimiz yok mu? Hem mağdur edildik hemde susuyoruz. Anonymous paravan olarak kullanıldı, geride duran itici güç Rusya, bunu Mısırdaki sağır sultan bile duydu.

@02 Ocak 2016 09:02 Malesef o "hukukçular" şu an (kendi ülkesindeki insanları soymakla) meşguller lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

@02 Ocak 2016 16:51 Mesleğinin yüzkarası insanlar her zaman varolmuştur. Akarsu pislik tutmaz üstad, ülkemizin yüzakı evrensel ve pozitif hukuka ve insani değerlere inanan varolduğunu bildiğimiz hukukçulara seslenelim öyleyse...

Teşekkürler Halil Bey..

çok etkili bir saldırı olmadı bence ve istenildiği taktirde daha iyisini yapabilirler.

@muharremulaskin Sende kına yakarsın, olur mu?

onların yatığı saldırıyı dedemde yapar devede kulak madem o kadar bilgin var ülken içinbirşey yapsana abartma olayı doğan medyası

@02 Ocak 2016 14:11 Senin gibi daha format atmayı bilmeyen birinin klavyede hackerlik taslaması akıl alır gibi değil.Yapmadığını nerden biliyon.Bilmeden konuşmak aptallık değilde ne

Farklı farklı DDOS türleri var ama ben DDOS'un karşı konulamaz bir siber saldırı türü olduğunu düşünmüyorum. Yeter ki her DDOS türü, bunların olası büyüklükleri, server'ların ve internet hattının kapasiteleri ayrı ayrı hesaba katılarak gerekli önlemler alınsın! Çok basit filtrasyon tekniklerinden, server'ın ve hattın parametrelerini değiştirmekten, güçlü donanımsal çözümler kullanmaya kadar pek çok teknik var. Ne yazık ki bunların en azından en önemlilerinin hazır olması gerekmektedir...

Türkiye kendi arama motorunu yapmalıdır ve kullanmalıdır.Arama motoru yapılsın dendiğinde bizim alt yapımız yok diyorlar. Saldırı hakkında konuşan ve fosil üniversitelerdeki öğretim görevlileri var.

Rus krizi olduğu müddetçe, Yandex, Kaspersky... Bu programların tarafımızdan acil kaldırılması gerekiyor.

Yandex = yamukdex . Uzak durun. Kaspersky i saymıyorum bile.

Tebrikler @Tuti Urmeylander, aynı fikirdeyim bütün sosyal çevreme de telkin ve tesir etmeye çalışıyorum.

Konuyu yazan çok çok abartmı? bu coluk cocuk hacker grubu hiç bisey yapamadi bati-rus yanlisi medya ve sevenleri buyutuyor olayi kimki bunlar AYYILDIZ TİM varken sanal alemin PATRONU AYYILDIZ TİMDİR

@06 Ocak 2016 02:10 Hangi internet cafede buluşup lak lak yapıyosunuz haşin çocuklar? Dersinize çalışın, vatana millete hayırlı evlat olun bırakın palavrayı!

@06 Ocak 2016 02:10 Önce doğru dürüst imla hataları yapmadan yazmayı öğren, Türkçeyi katletmişsin. Boyunuzu aşan işlere bulaşmayın, 2-3 kafadar biraraya gelip Dünyaya meydan okunmaz. İnsanlığa faydalı işlerde boy gösterin, bırakın bu Lumpen boş işleri.

@06 Ocak 2016 02:10 Halil Öztürkci hakkında birşey bilmeden konuşman saçma en iyisini o bilir !!

anonymous böyle bir şey yok. yalan bunlar. Hacker grubuymuş devlet en gizli evraklarını internet ağına bağlı bilgisayarlarda mı tutuyor? buna inanacak kadar bir insan nasıl saf olabilir. bunlarla insanları kandırıyorlar. cia bilgisayarlarını hacklemişler bak bak bak. :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir