Pac-Man'in Babası, Hayata Gözlerini Yumdu!

Oyun dünyasında apayrı bir yere sahip olan efsane isim, 91 yaşında hayata gözlerini yumdu!

Pac-Man'in Babası, Hayata Gözlerini Yumdu!

En tanındık arcade oyunlarından biri olan Pac-Man'in babası Masaya Nakamura, 91 yaşında hayatını kaybetti.

Nakamura, Japonyalı firma Namco'yu 1954 yılında kurmuştu ve bu firma, bir mağazanın çatısında iki mekanik at ile yola başlasa da, hızlı bir şekilde oyun salonları ve eğlence parklarının öncülüğünü yapmaya başladı.

Firma, 1980 yılında Pac-Man'i yayınladı ve oyun, Guinnes Dünya Rekorları Kitabı'na en başarılı jeton ile çalışan oyun olarak giriş yapmayı başardı.

Oyun, Toru Iwatani adlı genç bir Namco çalışanı tarafından geliştirildi. Efsaneye göre Iwatani, yemek üzerine bir oyun kurmak istedi ve Pac-man, bir dilimi kesilmiş bir pizza.

2004 yılında Namco, Bandai ile birleşti ve Nakamura, onursal danışman olarak 22 Ocak tarihinden hayatını kaybedene kadar yönetim kurulundaki yerini korudu.

Yapılan açıklamada firma, Nakamura'yı Namco'yu geliştirmesi nedeniyle övdü ve "endüstrinin bir bütün olarak gelişimi ve video ile alakalı endüstrilerin gelişimi için önemli bir isim olduğunu" söyledi...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Ne demek öldü? Tüm çocukluğumun tek efsanesi gitmiş, siz öldü diyorsunuz ! Ölmedi o, pac-man yemeye devam edecek her zaman onun için!

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir