Parolalarınızı otomatik olarak değiştirin!

Parolanızı düzenli olarak değiştirmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Peki bunun kolay bir yolu var mı?

Parolalarınızı otomatik olarak değiştirin!

Güvenlik uzmanları bir noktada anlaşıyorlar: Parolalarınızı düzenli olarak değiştirmeniz gerekiyor. Ancak bu çoğumuz için zahmetli, sıkıcı bir iş. Dashlane veya LastPass gibi parola yöneticilerini kullananlar ise otomatik parola değiştirme işlevinden faydalanabiliyorlar.

Bu iki hizmetten birini kullanıyorsanız, popüler hizmetlerdeki parolalarınızı birkaç tıklamada değiştirebilirsiniz. Kullanmıyorsanız, önerimiz kullanmanız çünkü günümüzde her hizmet için ayrı bir parola kullanmanız neredeyse şart hale geldi ve tüm parolaları aklınızda tutmanız oldukça zor.

LastPass'ta parolanızı otomatik olarak değiştirmek için tarayıcınızdaki LastPass düğmesine basın ve en üstteki "LastPass Kasam" seçeneğine dokunun. Şimdi parolasını değiştirmek istediğiniz hesabı seçin ve anahtar simgesine tıklayın. Açılan pencerede Parolayı Otomatik Değiştir seçeneğine tıklamanız yeterli olacak. LastPass sizin için güvenli bir parola seçecek ve parolanızı otomatik olarak değiştirecek.

Dashlane'de ise masaüstü uygulamasını açmanız ve Passwords > Password Changer yolunu izlemeniz gerekiyor. Burada Dashlane'in desteklediği sitelerdeki parolalarınızı birkaç tıklamayla değiştirebiliyorsunuz. LastPass'ta parolaları tek tek değiştirebilirken Dashlane'de tüm değişiklikleri bir defada yapabiliyorsunuz.

Otomatik parola değiştirme işlevini kullanabilmek için elbette sözkonusu hesapları parola yöneticinize eklemiş olmanız gerekiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Hiçbir parola yöneticisini kullanmayın ileriye dönük potansiyel tehlikelidir. İlerde bu uygulamanın sahipleri tarafından bunların suistimal edilmeyeceğinin bir garantisi yoktur. Tüm veri çalıntıları genellikle iyi niyeti ve hizmeti suistimal edenlerden kaynaklıdır. Bir yere kaydedin bunu da bilgisayarda muhafaza etmeyin. Şifre ve parolalar söz konusu ise halk deyimi ile ''babanın oğluna'' dahi güvenme! Makalede katıldığım nokta şifrelerinizi sıkça değiştirin her gereksinim için ayrı şifre kullan

@10 Mayıs 2016 11:43 haklısın kardeş bundan bir kaç sene önce bir gencin arkadaşı onun ÖSYM şifresi ile sınav yerini değiştirmişti... gençcağız sınava katılabilmek için 2 gün yollarda sürünmüştü...

@11 Mayıs 2016 09:53 Eyvallah dostum, hayatımıza kolaylık getirdiği düşünülen bu türden parola yöneticilerinin sicili pek parlak değildir. Uzağa gitmeye gerek yok daha geçen sene anlı şanlı bir uygulamanın tüm parolalarının hecker eline geçtiği yine chip online'da haber konusu olmuştu. Atalarımız At, Avrat ve Silah kimseye emanet edilmez demişler ben revize ediyorum; Otomobil, Yavuklun ve Parolalar asla kimseye emanet edilmez.Genç arkadaşımıza da geçmiş olsun güveni suistimal edilmiş çok yazık

iPhone umun şifresi her dakika değişmekte zaten

Bilgisayarınız çökerse tüm hesaplarınıza el sallayabilirsiniz yıllardır her hesaba tek şifre kullanırım hiçde sorun yaşamadım çünkü hiç kimse şifremi bilmez ve sadece kendi bilgisatar yada cep telefonumdan girerim hesaplarıma hiç kimsede bilgisayarımı ve telefonumu kurcalayamaz.

parola yöneticileri bana pek güven vermiyor, yarın birgün bu programların birileri tarafından suiistimal edilmeyeceği nereden belli...

@11 Mayıs 2016 09:51 Aynen katılıyorum bu bilgimizi etrafımızda ki tüm sosyal çevremizde de yaygınlaştıralım.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir