PC belleklerinde yeni dönem!

Yeni nesil PC'lerde DRAM'in yerini almaya aday yeni belleklerle tanışmaya hazır mısınız?

  • Gökay Özbudak
RAM'lerde şifreleme dönemi!
Artık onlar da şifrelenecek...

Yeni nesil bilgisayar sistemlerinde DRAM'lerin yerini alacağı söylenen ve NVMM (uçucu olmayan ana hafıza) olarak bilinen yeni bellek teknolojisini kullanmak, bilgisayarların hızını ve hafıza kapasitesini arttıracak. Ancak NVMM'nin bilinen en kötü özelliklerinden biri içerdiği güvenlik riskleri. Örneğin; DRAM'ler bilgisayarlar kapatıldıktan sonra hiçbir şekilde bilgi saklamıyorken NVMM'ler bilgileri bilgisayarlar kapalı olsa da saklıyor, yani bilgisayarınıza girdiğiniz kredi kartı bilgileriniz NVMM teknolojisinde seneler sonra ortaya çıkartılabilir.

Kuzey Carolina Üniversitesi'nden araştırmacılar bu soruna çözüm buldular. i-NVMM adında bir donanım şifreleme sistemi kullanan araştırmacılar NVMM'deki bilgileri şifrelemeyi başardılar. İşlemci tarafından gerek duyulmayan bilgiyi bulup şifreleyen bir algoritma üreten araştırmacılar, normal bir işlem sırasında bilgilerin yüzde 78'ini şifrelemeyi başardılar. Bu yöntemle DRAM'lerden de güvenli hale gelen NVMM teknolojisi, bilgisayar kapatıldığında da bilgilerin geri kalan yüzde 22'sini şifreliyor.

Araştırmacılar şimdi bu teknolojiyi alıp üretecek şirket arıyorlar. Ancak çok da zorlanacaklarını düşünmüyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

rambus ramler gibi olmasın

bu şifreleride kıracak insanlar ortaya çıkacaktır zaten heckerler için en basit olay şifre kırmak olduğuna inanıyorum en güvenli yol hiç hafıza kaydedilmemiş bilig yani olmayan bilgi.

bu bilgileri pc yi kapatırken tekrar okunamayacak biçimde silebilen bir seçenekle kullanıma açarlarsa dileyen bu şekilde dileyen olduğu gibi kapatma şeklinde kullanabilir.

anladığım kadarıyla bu ramler ramdisklerdeki kapandığında verinin silinmesi problemini ortadan kaldırarak bu yönde daha performanslı diskler üretilmesine imkan verebilir.

ddr3 devam :D

o kadar uğraşmalarına ne gerek var, sadece windows ve program açılış dosyalarını hafızasında tutacak bir ayarlama yapsınlar gayet yeterli olur ve kullanıcı bilgileri (anlık text ve resim verileri) yine normal ram daki gibi kapanınca silinsin. Bu kadar basit.

insanlar rdram eskide kaldı düşüncesinde ama bu yanlış internette rdram diye aratın yeni rdram geliştirildiğini ddr3`e fark attığını öğreneceksiniz

Sen de yorum yaz