PC'nizi oyun canavarı yapacak 25 ipucu!

Bilgisayarınız oyunlar karşısında aciz mi kalıyor? Bu 25 ipucu ile en son oyunları oynayabilirsiniz!

Grafik ayarlarını düzenleyin - 2

Grafik ayarlarını düzenleyin - 2

Sürücü ayarlarını optimize edin:
Ekran kartı sürücünüzün grafik ayarları da performansı etkileyecek seçenekler sunmaktadır.

Bunun yanında, AMD Catalyst Kontrol Merkezi, "Overdrive" adını verdiği bir hız aşırtma uygulaması içermektedir. Kasanızı açmadan yapabileceğiniz bu hız aşırtma ile grafik performansınızı bir miktar iyileştirebilirsiniz.

Bu işlemin tüm hız aşırtma işlemleri ile aynı derecede risk taşıdığını hatırlatmakta fayda var.

Ekran çözünürlüğünü düşürün:
Bu seçenek, en kolay performans artırma seçeneğidir. Fakat LCD monitörler belli bir çözünürlük için tasarlandığından, düşük çözünürlükler görüntü netliğinin azalmasına ve bulanık bir görüntü almanıza sebep olabilir. Bu yüzden çözünürlük düşürme seçeneğini değerlendirmeniz durumunda, fazla ileri gitmemenizde fayda var.

Dikey Senkronizasyon (v-synch) ayarını kontrol edin:

Gelelim şu gizemli dikey senkronizasyon (v-synch) ayarına. Dikey senkronizasyon, ekran kartınızın, monitörün gösterebileceğinden daha hızlı görüntü oluşturmasını engeller. Bu duruma, eğer çok güçlü bir ekran kartına sahipseniz veya sisteminize göre eski bir oyun oynuyorsanız düşebilirsiniz. Bu durumda bilgisayarınız oyunu çok rahat ve hızlı çalıştırmasına rağmen, yırtılma denilen ve görüntüde takılma ve atlamalara sebep olan etkiyle karşılaşırsınız.

Böyle bir etkiyle karşılaşıyorsanız dikey senkronizasyonun aktif olduğundan emin olun.

Her şeyi düşürün:
Tüm değişikliklere rağmen performans sorunu yaşamaya devam edenlere önerimiz oldukça genel ve net: Eğer herhangi bir ayarı düşürebiliyorsanız düşürün.

Örneğin, kaplama (texture) kalitesini düşürmek, bolca aksiyon sahnesi içeren oyunları hızlandırma konusunda ciddi fayda sağlayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Bakım makim ile olacak iş değil bu

Güzel bir makale olmuş; basit ama sade. Gelgelelim en sonunda resmen bi kafa havası estirmişsiniz. Hani "hiçbirşey yapamıyorsanız gidin mario falan oynayın" cinsinden :) Ama haksız da sayılmazsınız. Günümüz teknolojisinde artık oyun için ekran kartı üretiliyor olduğundan, yeni oyunları oynamak isteyen herkes maalesef daha yüksek donanımlara ve haliyle mali külfet altına girmeye itiliyor. Çözüm mü? Bence PS kafeler. :)

daha iyisi için elbette konsol ...boşuna çırpınmayın..

low da oynayacağıma youtubeden hd oyuniçi videosunu izlerim daha iyi

Yazıyı okurken kasamı temizlemem gerektiğini hatırladım :)

Bakımla olacak iş değil ama öyle kullanıcılar varki yıllardır aynı sistemi kullanan ve tahmin edebileceğiniz gibi ciddi şekilde ağırlaşmış durumda olan. Kimisini ise zararlı yazılımlar işgal etmiş durumda olabiliyor.

Bilgiler için teşekkürler.

düşür düşür düşür :)

yazının başları güzeldi fakat sonlara doğru bozuldu.bu yazıdan alınabilecek ders:her sene bilgisayarınızı yenilemezseniz oyun oynamakta zorluuk çekersiniz

7 sayfanın özeti: bilgisayarı temiz tutun,

sonuna kadar düşür,ccleaner ile temizle

"İşlemci+bellek+ekrankartı =neredeyse yeni bilgisayar" haricindeki düzenlemeler zaten her bilgi sayarda yapılmalı ancak işlemci,bellek,ekrankartında gidebileceğiniz yer sınırlıdır.Oyun alternatifleri ile değişebilir şartlar gerektirir.Bu sizin seçimlerinizle ilgilidir.Kaliteyi istedikçe performans artırmanız gerekebilir...Tabiki paranızıda..

Pintilik etmeyin de 350 $ a efendi bir ekran kartı alıp oynayın adam gibi.
Bütün ayarları düşür antialiasing i anisotropic filtreyi kapat diye de tavsiyede bulunmuşlar bilmiş bilmiş. O zaman ne anladım ki o oyundan ben. Hiç oynamam daha iyi.

crysis oynamak için insan 3 sene bekler mi? ben bekledim arkadaş! ama öyle bir sistem topladım ki... böyle birşey yok! 3 sene boyunca oyun ile ilgili en ufak bir spoiler veya video yememek için özel çaba sarfetmek zordu...

bilgisayarı yeniliyeceksek bu önerilerin hiç bir anlamı yokki yeni oyunları yazanlar
biraz zahmet versinde eski donanımlı pclere göre yapsınlar mesela p2 ye göre 800 hz 128rem buna göre yapsınlar milletin donanım yenilemekten iflahı kesildi paralar amerikaya su gibi akıyor yazık yazık

yani boşuna okumayalımmı:)

SSD Bambaşka birşeymiş elin olun sahip olduğunuzda anlıyorsunuz (:

Ohh be Pc' mi hiç bu kadar hızlı kullanmamıştım ( İntel x25 V bile yetiyor başlanğıç için fiyatı da makul )

bütün herşeyi yazmışınız bir ekrn kartını değiştirin demeyi yazamamışınız bea

yada gidin bi xbox 360 slim alın,takın dvd yi oynayın......

sayfaların özeti paraya kıyıp yeni bir bilgisayar alın.

zaten bilgisayarı oyun esnasında etkileyecek olanlar ilk şunlardır: işlemci, ekran kartı, ram. tabi kalitesine göre'de değişir bunlar. üstün donanımlara sahip olan bir bilgisayarınız varsa zaten anti-aliasing'i falan kapatmanıza gerek yok.

meraba arkadaşlar ben şimdi the lord of the rings war in the lord yükledim bilgisayaran ekran çözünürlügünü cok yükse yaptım ve açmadı sonra oyunu kaldırıp tekrar yükledim yine olmadı oyunun simgesine sağ tıkladım uyumluluktan 640-450 yaptım çözünürlügü ama yine olmadı oyunu katiltesi en düşük 800-600 ne yapabilirim bir bilginiz varmı?

böyle hatalar sımyadn kımyaya gıbı yanı denemeyle bulunur arkadaslar . anakartınızda hasar gormus olabılır uzun zamandır kullanıorsan bılgısayarı. deneye deneye bulabılırsınız

Para verde alalım ekran kartı

Ben oyun oynarken mesela Brothers İn The Arms oyununda silahı ateşlediğimde beyaz buhar gibi birşey çıkıyor birde oyundaki nesnelerin çoğu siyah acill lütfen yardım edin

Iq oranı belirli bir seviye altında olan tavsiyeler dizisi...

oyun canavarı diyip oyunları bu ayarlarla süper marioya mı dönüştürüyoruz?

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir