PC’nizin evini dikkatli seçin

İçine koyduğunuz donanım ne kadar hızlı ve yeni olursa, PC'nizin kasasına da aynı derecede önem göstermek zorundasınız. Kasa alırken cimri davranmamakta fayda var.

PC’nizin evini dikkatli seçin (Sayfa 3)

Güç kaynağı içinde olması gereken soğutma elemanları, bobinler ya da büyük kondansatörler gibi bileşenler, ağırlığı artıran öğelerdir. Dolayısıyla iyi bir güç kaynağı içi boş bir kutu hissi vermez. Hatta güç kaynağının ağır olması, üzerinde yazan güç çıkışının doğruluğu konusunda güven veren bir etken. Bunun dışında yapılacak en doğru davranış güç kaynağı seçerken ucuza kaçmamak, hatta markalı bir güç kaynağı seçmektir. İsim yapmış kasa üreticileri, ürettikleri kasalarda kaliteli güç kaynakları kullandıkları için güvenilir bir profil çizerler.

Güç kaynağının sadece güçlü olması yeterli değil

Güç kaynağı, PC’niz donanımla dolu olmasına rağmen size yetiyor ve sizi bu bağlamda üzmüyor olabilir. Fakat çalışma sırasında çıkarttığı ses yüzünden ortalığı ayağa kaldırıyorsa performansının yüksekliği pek anlam taşımaz. İyi bir güç kaynağı sadece güçlü değil, aynı zamanda sessiz de olmalıdır. Son yıllarda üretilen özel sessiz güç kaynakları bu konuda çok başarılı fakat bu ürünler de nispeten yüksek fiyatlarıyla göze çarpıyorlar. Yani konfor için biraz paraya kıymak gerekebilir. Öte yandan, eski güç kaynağınız zamanla gürültülü bir hale gelmişse, eğer elinizden geliyorsa içini açıp biriken tozları basınçlı hava ile temizlemek işe yarayabilir. Güç kaynakları konusundaki bir diğer kriter de kaç tane cihazı besleyebildikleri. Besleme kablolarının sayısı, güç kaynağının kalitesiyle doğru orantılı olarak artıyor. Eğer bu sayı kasanızın içindeki bileşenlere yetmiyorsa bu durumda ek çoklayıcı kablo almak zorunda kalabilirsiniz. Her halükarda kaliteli bir güç kaynağında genellikle buna gerek kalmayacak kadar bağlantı ucu bulunur.

İyi bir kasanın özellikleri acaba nasıl olmalı?

Güç kaynağı ile ilgili beklentileriniz bir yana, kasanın kendisi için de pek çok kriter mevcuttur. Kolay açılıp kapanan, modüler yapıya sahip bir kasa, özellikle PC’nize sık sık yeni bileşen takıp çıkarıyorsanız tercih sebebidir. Ayrıca kasa içinde kesici bölgelerin olmaması da bir başka önemli konu. Zira montaj sırasında kolayca yaralanmalar olabilir. Kasanın iç tasarımını bu konu gözetilerek hazırlanmış olması güvenli bir montaj sağlar. Ayrıca sabit disk ve optik sürücüler için yeterli sayıda yuva olması, daha sonra kasanın sizi sıkıntıya sokmaması açısından önem taşır. 5.25”lik yuvalar en az 3 adet olarak desteklenirken, bazı modellerde bu sayı 4’e çıkabiliyor. 4 adet 5.25” yuva, örneğin DVD sürücü, CD/DVD yazıcı, Audigy Platinum ve Şash kart okuyucu gibi cihazlarla doldurulabilir. Genelde 3 adet yuva yeterliyse de, bazı durumlarda belirttiğimiz gibi 4 adet yuva şart olabiliyor. Bu konuda mevcut ve satın almayı düşündüğünüz donanımı düşünüp ona göre plan yapmanız yerinde olacaktır. Benzer şekilde, sabit disk için de genelde 2 adet yuva vardır. Fakat bu çoğu kullanıcı için yeterli olmaz. Kasanın farklı noktalarına sabit disk yuvası eklenmişse bu da o kasa için artı puandır. Bir önemli konu da AGP ya da PCI kartların montajı için arka kısımda kullanılan yapı. Üreticiler bu kısımda farklı stratejiler izleyebiliyorlar. Satın almadan önce kasanın arka kısmına bir bakmanızda fayda var. Hepsi bir yana, kasa kolay devrilmeyen sağlam bir tasarıma sahip olmalı ve estetik olarak size hitap etmeli. Renk ya da şekil olarak beğenmediğiniz bir kasayı satın almanızı tavsiye etmeyiz. Kimi kullanıcılar rengarenk kasaları severken, kimileri de daha düz modellerin üzerinde duruyor. Bu noktada kişisel zevk belirleyici rol oynamakta.

İyi kasa nerden bulunur ve nasıl satın alınır?

Kasa seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar bir yana, teknik konulara yabancıysanız iyi bir kasa satın almak için en kolayı, bilinen ve güvenilir bir marka seçmek. Ülkemiz ucuz ve kalitesiz kasalar konusunda bir cennet. Fakat neyse ki kaliteli ve başarılı kasa tasarımları da kolayca bulunabiliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu kaliteli kasalar, ucuz kasalardan iki kat, hatta bazen daha da fazla pahalı olabiliyor. Öte yandan daha önce de belirttiğimiz gibi, böyle bir kasa satın almak sisteminizi baştan sağlam bir şekilde inşa edebilmeniz için çok önemli. Şimdi ülkemiz piyasasında kolayca bulabileceğiniz bazı kaliteli kasa tasarımlarına bir göz atalım.

Chieftech Dragon 360W: 360W’lık güç kaynağıyla donatılmış olan bu kasa, tasarımıyla da beğenimizi topluyor. 4 adet 5.25”lik yuva ve 2 adet şoppy disket sürücü yuvasına sahip olan kasa 16 kg ağırlığında. Ön panele gizli 2xUSB ve bir adet de FireWire portu bu kasanın diğer özellikleri arasında. Mavi, siyah ve gri renkli modelleri olan Chieftech Dragon 360W, kaliteli bir kasa satın almak isteyen okuyucularımız için iyi bir seçim.

Bilgi için: www.dijitalcenter.com
Fiyat: 126 euro + kdv.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir