Photoshop'a 7 bedava rakip!

Photoshop kullanmanız gerekiyor ama yazılımın ücreti can yakıyorsa işte 7 alternatif...

  • Ali Güngör

Dijital fotoğrafçılığın beraberinde getirdiği bir değişim de Photoshop ve benzeri uygulamaların geniş kitlelerce yaygın kullanımı oldu.

Sunduğu zengin özellikler ve sık sık güncellenmesiyle Photoshop geniş kitlelerin tercihi olmasına karşın fiyatı yüzlerce dolar. İşte bu yüzden aynı işi yapan ücretsiz uygulamalar geliştirildi ve paylaşılıyor. Bu ücretsiz ve başarılı uygulamalardan Photoshop kalitesine en çok yaklaşabilen 7 tanesini sizler için derledik...

PhotoScape

PhotoScape oldukça kullanıcı dostu bir uygulama. GIF animasyonları oluşturmak için son derece kullanışlı bir araç barındırır.

Photoshop kadar geniş araçlara ve yeteneklere sahip olmasa da belirli işleri hızla halletmek için ideal bir uygulama.

Download: PhotoScape

VCW VicMan's Photo Editor

VCW beraberinde isteğe bağlı olarak kurulabilen bir online fotoğraf albümü uygulamasıyla birlikte geliyor.

Arayüzü oldukça eski sayılır, bu yüzden pek etkileyici olduğu söylenemez ama temel işlemlerin hepsini kolayca yapmak mümkün. Beraberinde gelen video eğitimi sayesinde izleyip neyi nasıl yapacağınızı hızla öğrenebilirsiniz.

Download: VCW

Picnik

Bilgisayarınıza bir fotoğraf editörü indirmek yerine, aceleniz olduğunda işinizi hızla halledebileceğiniz bir online uygulama olan Picnik'ten yararlanabilirsiniz.

Kırmızı göz düzeltme, metin ve renk değişiklikleri var ancak katmanları desteklemiyor. Yani Photroshop gibi karmaşık işlemlere uygun değil.

Bağlantı: Picnik

Sumo Paint

Yetenekli, ücretsiz ve internet üzerinden kullanılıyor...

Sumo Paint, her şeyden önce tamamen ücretsiz bir yazılım. İkinci en önemli özelliği ise programın herhangi bir kurulum gerektirmeden internet üzerinden, sadece tarayıcınız yardımıyla çalışıyor olması. Sistem gereksinimi sorunu olmadan, internet bağlantısına sahip herhangi bir bilgisayar ile kullanabileceğiniz program, Photoshop kullanıcılarına tanıdık gelecek pek çok özelliğe sahip. Hatta bu özelliklerin Photoshop'takilere biraz fazla benziyor olması, Adobe'yi rahatsız bile edebilir.


Sumo Paint'i kullanmak için tek yapmanız gereken web sitesini ziyaret etmek.

Aviary

Sadece tarayıcı yardımıyla çalışıyor...

Phoenix, Peacock, Raven: Her kuş ismi, resim düzenleme hizmeti Aviary'deki farklı düzenleme bölümlerinin isimlerine ilham kaynağı olmuş. Web sitesi bu işi görecek toplam altı farklı araç sunuyor. Liste basit ekran çekimlerinden vektör grafikleri oluşturmaya kadar uzuyor.

İlerleyen zamanlarda 14'e kadar uygulama sunulması ve böylece yeni bir fonksiyon yelpazesinin ortaya çıkması bekleniyor. Hizmet temel planı ücretsiz olarak kullanıma sunmuş. Aylık 24.99 Dolar ödeyenler ise, Pro plan'dan yararlanabiliyor.

Paint.NET

Microsoft'un sunduğu Paint.NET özellikler, teknik rehberler ve destek olan kitle açısından oldukça geniş.

Paint'in yerine geçmesi düşünülüyordu ama bu iş için çok karışık kalıyor. Photoshop gibi sayısız düğme içeren, esnek ve güçlü bir uygulama ama kullanmaya alışması zaman alıyor; çünkü arayüzü o kadar güzel değil.

Download: Paint.NET

GIMP

GIMP çok yetenekli ve açık kaynak kodlu ücretsiz bir Photoshop alternatifidir.

Çok katman yetenekli, filtre ve araç oluşturma imkanı sunan bir uygulamadır. PSD dosyaları da dahil olmak üere geniş bir format desteğine sahiptir. Bu sayede çok farklı görsel dosyaları üzerinde bile çalışabilirsiniz.

Download: GIMP

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Açık ve net konuşmak gerekirse: Bütün bu uygulamalar ile Photoshop arasında dağlar kadar fark var! D

En güzeli Gimp bence. (e linux işini bilir )

Ps bir çok özellik ondada var hemde ps de yokken de vardı bakınız http://www.chip.com.tr/blog/huffmantree/photoshop-cs5-in-gorulmeye-deger-olan-ozelligi_5115.html

@seckyn canım benim adobe 1997 yılından beri var biz de 97 yılıdından beri kullanıyorz

çok detaylı özellikler içermese de standart ev kullanıcıları için PİCASA programı basit arayüzü ve pratik kullanımı ile güzel bir alternatif bence.. kullanıyorum ve memnunum..

bu programlardan hangisi daha iyi sölermsnz

iii güzel o kadar programın yaptığını photoshop tek başına yapıyo o parayada değer:D

...Açık ve net konuşmak gerekirse: Bütün bu uygulamalar ile Photoshop arasında dağlar kadar fark var! D....

Yapacaginiz is daglar kadar karmasik olmadikca PS e açık ve net konuşmak gerekirse: HIC IHTIYAC YOK !!!

en güzeli bence gimp çünkü photoshopun yaptığının yaklaşık %95ini yapabiliyor ve bedava. bence yakında photoshopu geçebilir..

makinayı kasmayan çabuk ve kullanışlı vede türkçe olsun diyorsanız photoshop ailesinden gelen photo filtre studio yu kulanabilirsiniz. altarnetif arayanlara duyurulur.

photoshop rakipsizdir

sumo painte nasıl resim yükleyeceğiz biri söyleyeblir mi

iii güzel o kadar programın yaptığını photoshop tek başına yapıyo o parayada değer:D

gimp fotosopun yapabildigi her seyi yapabiliyo ve makineyi kasmiyo

GIMP makineyi kasmıyor diyen yalan söylüyor

Kesinlikle Photoshop'a rakip olabilecek program yoktur.
Şimdi Cs5'in yanında değerlendirmek ayıp zaten ama, Photoshop 6.0 ile bile karşılaştırılamaz.

Photoshop'un yerini hiçbirşey tutmaz. Gimpte en ufak birşeyi yapmak istiyorum yarım saat uğraşıyorum

Öncelikle Gimp ile Photoshop'ta yapabildiğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz. Hatta çoğu şey daha kolay. Ayrıca Gimp benim bilgisayarımı da kasmıyor, netbook'umu! Sadece siz daha önceleri Photoshop kullandığınız için Gimp zor diyorsunuz. Bir resmi siyah-beyaz yapmak için 2 butona tıklamanız yeterli oluyor. Photoshop'a yeni gelen özelliklerin bir bölümü daha önceden Gimp'te vardı. Ama değişikliğe uyum sağlamazsanız Gimp'i zaten sevemezsiniz. Bence Photoshop'tan bile iyi bir program GIMP.

GİMP gerisi traş hatta trash :)

GIMP'te henüz CMYK desteği olmadığından baskıcılar kullanamıyor, 16 ve 32-bit desteği olmadığından da HDR dosyalar kullanılamıyor. Evet eksikleri var, ama yapımcılar bu eksikliklerin giderileceği sözünü verdiler. Örneğin bir sonraki sürümde "2.7" galiba 32-bit desteği gelecekmiş, yazı özelliği geliştirilecekmiş ve de "2.8" de daha derli toplu ve tek pencereli bir arayüz geliştirmeyi planlıyorlarmış. Bakalım, heyecanla bekliyoruz.

Photoshop gerçekten çok farklı hiçbirinin yerini dolduracağını sanmıyorum ....

Photoshop'un gerçekleştirdiği bir standart var tabi. Diğer ücretsiz alternatiflerin, photoshop'un pazar payını zorlayacağını tahmin etmiyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play