Pil tüketimini etkilemeyen 4K yakınımızda

Yeni yazılım teknolojisi, 4K ekranlı telefonların pil tüketimi sorununu çözecek!

  • Onur Seven
Pil tüketimini etkilemeyen 4K yakınımızda

Ultra HD 4K videoları seyretmek keyifli olsa da bu iki şeye mal olabilir: fiyat ve güç. Japonya'nın Kogakuin Üniversitesi ve Fujitsu, 4K ekranların maliyetini düşürmekle birlikte 4K görüntüleme sırasında tüketilen gücü azaltmaya çalışıyor.

Üniversite ve elektronik üreticisi, akıllı telefonlarda çoğunlukla 4K olarak bahsedilen 3,840×2,160 çözünürlüklü videoları oynatabilecek yeni bir yazılım geliştirmek için çalışıyorlar.

Yeni teknoloji akıllı telefonun tipik güç tüketimini arttırmadan son derece stabil şekilde 30fps Ultra HD görüntü sunabilecek. Kogakuin Üniversitesi bilim adamları video kare hızını daha akıcı olan 60 fps'ye arttırmanın mümkün olduğunu da doğrulamış durumdalar.

Şu anda piyasadaki tek 4K ekranlı akıllı telefon olan Sony Xperia Z5 Premium, aşırı pil tüketiminin önüne geçmek için sadece medya oynatma sırasında 4K teknolojisine geçiş yapmak üzere tasarlanmış durumda. Geliştirilen yeni yazılım akıllı telefonlarda Ultra HD görüntüleme konusunda kayda değer ilerlemeler sağlanmasına yardımcı olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Iyi ki gozler bozuk. HD nin ustu nun hic bir anlami yok. :D :D

Hadi teknolojiye yakın olsun diye maksimum FullHD diyeyim, bu çözünürlüğün üstü telefonlar için çok gereksizken ( İnsan gözünün görme sınırı yüzünden) UltraHD ekran ile uğraşılacağına sadece UltraHD'de video çekimine öncelik verseler ve FullHD ekranlarda harcanan gücü daha da minimize etseler çok daha iyi olur. Çünkü ne yapılırsa yapılsın, her zaman en fazla gücü ekranlar çekiyor. Ekran için UltraHD çok ama çok gereksiz! sebebi de önceden belirttiğim gibi insan gözünün görme sınırı var çünkü :)

85k ya odaklansalar daha iyi olacak :) bir telefonda o kadar Pixel in ne anlamı var. Daha mantikli alanlara harcasalar keşke bu eforu

Youtube da HD çözünürlüğü 2K sandım ve gözümün ayırt edemediğine şahit oldum.2K ile Full HD veya HD arasındaki farkı anlayamıyorsam 4K tamamen gereksiz bir yük olur ve telefonun pilini ve işlemcisini sömürür..

Monitörler veya tv ler için gerekli olsa da telefonlar için tamamen gereksizdir.En fazla Full HD 5 inçlik bir ekran için gayet yeterlidir.Note 3 Full HD ve Note 4 2K ekrana sahip olmasına rağmen oldukça dikkatli incelememize rağmen biraderle aradaki farkı anlayamadık.(İkimiz de gözlük kullanmıyoruz).4K tamamen abartıdan ibarettir..

arkadaşlar 4k ekranlı telefonlar sanal gerçeklik uygulamaları için şart.çünkü 10 cm dibinden mercekle ekrana bakıyorsunuz 2k ekranı olan lg g3 de bile pikseller sayılıyor.keşke 8k yaygınlaşsada gözlerimiz bayram etse.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play