PlayStation 3'ün sabit disk koruması kırldı

PlayStation 3 üzerinde hiç bıkmadan çalışan hacker'lar, bu kez de sabit disk şifrelemesini kırdılar.

  • Recep Baltaş
PlayStation 3'ün sabit disk koruması kırldı
PS3'ün oyunları ve daha birçok bilgiyi saklayan beyni sonunda kırldı.

Demonhades.org adresindeki İspanyol Hacker'lar uzun bir çalışmanın ardından PlayStation 3'ün sabit disk şifrelemesini kırmayı başardılar. Geçtiğimiz günlerde açıklanan gelişmelere bakacak olursak ilk defa perakende bir PS3'ün sabit disk korumasının kırıldığından ve diskteki verilerin okunabildiğinden bahsediliyor.

Web sayfasında yer alan ekran görüntülerinin yanısıra yapılan açıklamalara göre şifreleme yöntemi SHA1-4096 Bit'ten oluşuyor. Bu denli yüksek düzeyde bir korumanın nasıl kırıldığı ise henüz açıklanmadı.

Öte yandan bazı PS3'lerde Firmware dosyalarının sabit disk üzerinde saklanmasından dolayı kimi Hacker'lara göre bu gelişme cihazın tamamen hacklenmesine giden önemli bir adım. Zira bu sayede sabit disk üzerindeki firmware dosyaları çok daha kolay analiz edilebilecek ve gerektiğinde değiştirilebilecek.

PlayStation 3'te PS2 ISO dosyalarını çalıştırma...

Daha önceden sizlere buradan duyurmuş olduğumuz Hack yöntemi ise sadece birkaç oyunla çalışması ve SONY tarafından hemen yamalanmasıyla başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Alman bir Hacker tarafından gerçekleştirilen bu yöntem rafa kaldırıldıktan sonra Hacker'lar PS3'ün diğer açıklarını araştırmaya başladılar.

Yine en son gelişmelerden biri ise demonhades.org adlı İspanyol sitesindeki "ifcaro" takma isimli Hacker'ın PlayStation 3 üzerinde PlayStation 2'ye ait olan kopya ISO dosyalarını çalıştırabilmesiydi. EE (Emotion Engine) yongaya sahip olan 20 ve 60 GB'lık perakende PS3'ler ve diğer tüm "Debug PS3"lerde çalışan bu yöntem sayesinde neredeyse bütün PS2 ISO'ları sorunsuz çalıştırılabiliyor.

Ayrıca yine açıklanmayan daha birçok çalışma ve hack girişimi de PS3 üzerinde deneme yanılma yöntemi ile sürdürülmeye devam ediyor. Gelişmeleri CHIP Online'dan takip edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Çok saçma 4096Bit şifreleme systemi hayatta kırılamaz öyle bir bilgisayar systemine sahip ve 4096Bitlik bir şifreleme systemini kırmak yıllar alır.

ps3 ne yapacaklar

İyi iş başarmışlar.Hacker'lar her zaman bir adım önde.

kırılmıcak sıfre yoktur sonucta sıfrelermıye hacklemeyıde ınsan yapııooo

hayatta kırılmaz demişsiniz ama kırmışlar işte. bu arada büyük ihtimalle ekran kartı gpu su ile kırmışlardır. öncesinde vardı böyle tip haberler.
veya birden fazla pcyi bağlayıp da yapılmış olabilir. ya da grid yapısıyla baya bir pc nin işlem gücünden faydalanılmış olabilir. olasılık çok.

Kırılamayacak sistem yoktur.

Çok saçma 4096Bit şifreleme systemi hayatta kırılamaz öyle bir bilgisayar systemine sahip ve 4096Bitlik bir şifreleme systemini kırmak yıllar alır.
-------------------------------------------------------------------
sen hala.....

İspanyol paçası gibi olmasın ;)

Umarım gercektir.

ya ps3'te niye ps2 oyunlarını oynayayım ki ,ps2'de oynarım direk :( kopya ps3 oyunlarını çalıştırsa neyse .

bu arada sony'yi tebrik ediyorum ,tüm zamanların en baba korumasını yapmışlar ,aylar oldu hala tam olarak kıramadılar makinayı .

Sony makina satışını artırmak için kendisi vermiştir muhtemelen kodları. Nede olsa birkaç yıldır yeterince ekmek yedi bu piyasadan, son vurgunuda yapıp ps4 ü piyasaya sürerler artık...

eminim yalannnnnnnn madem kırmışlar üretime neden başlamıyorlar

Yani artık yasadışı oyun oynayabilecek miyiz? Allah razı olsun hackerlardan.

resmen playstatıon 3 hackerlere meydan okuyor bence playstatıon 3 kırmaları çok zor bu konsol sayesinde artık kopya oyun oynamak çok zor olacak hackerlere sesleniyorum boşuna yalan dolu haberler çıkarmayın

Bence tamamiyle sony'nin işi yada fulll fake birşey.Piyasada binlerce kopya blu-ray oyun gördüm back-up yapanlar iso loaderden umudu kesmiş haldeler tamamiyle firmware hack bekliolar ama zor ps3 harddiskini görmek.Zamanında Adı lazım olamayan biri de psp yi böle kcah etmişti ama yöntem sony'den çalıntıydı. Eger bunu yapmışşsa gercekten ps3 e de yapsaydı.

Bir ps3 sahibi olarak sony'i zaten emotion engine yüzünden kınıyorum .e e yüzden orjinal teken tag ve gta san Andreas ı çalıştıramıyorum.

Bence hack falan olmıyacak Sony kendi ps2 oyunları için bir emülatör ardından adı lazım olmayan şahıs gibi biri çıkar hazır kodla bi firmware kcah hepimiz oyunların tadına bakarız.

Herkese yakşamlar.

BENCE PS3 SATIŞLARINI ARTIRMAK İÇİN YAPILAN BİR OYUN

4096bit!!
alışveriş sitelerinin 32,
bankaların 16 katı daha karmaşık şifreleme vay be!
malını koruyor herif eşeği sağlam kazığa bağlamışlar bravo!..

ya bu sony sirketi orjinal cd satıslarını artırmak ici sifre kurmus ve bunun
üzerine baska sifre getirecekler!!!!!

öff bea ne ps3 müş kıramadılar daaa 1 yıl önce ps3 alıdım daaa 1 oyunum yok en aşşa 100 lira

Bir ps3 sahibi olarak sony'i zaten emotion engine yüzünden kınıyorum .e e yüzden orjinal teken tag ve gta san Andreas ı çalıştıramıyorum.

bunu çalıştırabilmeniz için makinanız 20gb veya 60gb olmalı ardından japan psn girip ordan ps2 systme software update yapmanız gerekli .

Sony baktı ki satışlar durgun...B planını devreye soktu....

sony işini bilioor hacker macker hepsi hikaye satışlar durulmaya başlasın sony chipi kendi eliyle yapar açıkları bir bir yazar hangi dewreye nereye ne leyimlenecek ayrıntılı bi raparu hazırlar sözde hackerlara werir ps3 kırıldı die bi haber hadi kekler ps3 alın...

arkadaşlar kırdım kırdım ps3 kırdıım !!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play