Projektör lambasını kolayca değiştirmek

Değişme vakti gelmiş projektör lambasını kolayca nasıl değiştirebileceğinizi biliyor musunuz?

Projektörün ışık akımını ölçmek

Projektörün ışık akımını ölçmek
Aydınlık ölçme aleti

Bunun için ihtiyacınız olan şey bir aydınlık ölçme aleti (yaklaşık 35 avro değerinde). Projektörünüzü duvarın projeksiyon alanı tam olarak kaplayacak şekilde yakınlaştırın. Tam kapasite ile ışık verdiğinden emin olun: yani tasarruf modu kapalı ve aydınlık yüzde 100 e ayarlanmış şekilde.

Windows-Programı "Paint" ile beyaz bir test resmi oluşturun. Bulunduğunuz odayı karartın ve aydınlık ölçme aleti ile duvarın üzerinde eşit dağılmış dokuz noktadaki aydınlanma derecelerini ölçün. Elde ettiğiniz değerlerin ortalamasını alın ve bunu projeksiyon alanı ile çarpın (En X Boy m² cinsinden)- bu size projektörünüzün ışık akımını Lümen lm cinsinden verir.

Bu değeri projektörünüzün özelliklerinin yazılı olduğu kitapçıkta verilen ışık gücü ile karşılaştırın. 100 lm ye kadarki farkı göz ardı edebilirsiniz. Ancak ölçtüğünüz değer kitapçıkta yazanın yarısından daha az ise lambanızın ömrü bitmiş demektir.

LCD-Projektör sahipleri projeksiyon resmini daha doğru kontrol etmelidirler: bulut şeklindeki renk bozukluklarından izler varsa küçük LCD-panellerinin artık kullanılamaz hale gelmiş demektir. Bu durumda lambanın değiştirilmesi dahi durumu kurtaramaz, artık yeni bir makine alma vakti gelmiştir.

Dikkat: Lamba bir patlama sonucu kullanılamaz hale geldiyse, değiştirme işleminden uzak dursanız iyi olur. Büyük ihtimalle diğer parçalar zarar görmüş ve yeni lamba da bu sebepten değiştirildiği anda bozulabilir.Bu gibi durumlarda en iyi yol üretici firmanın arıza bakım bölümünü aramak olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

İleride Bize çok lazım olcak bu teknoloji

acer x1160p almayı düşünüyorum. acaba kalite olarak acerlar nasıldır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir