Protez uzuvlar dokunma hissi verebilecek!

Bilimin son mucizesi: Takılan kişiye dokunma hissini yüzde yüz kazandıran, robot kol!

Protez uzuvlar dokunma hissi verebilecek!

ABD savunma ajansı DARPA, takılınca dokunma hissi verebilen protez kolun yeni bir türünü icat etti. Beyne bağlantı sayesinde felçli hastalar etrafındaki nesneleri hissedebilme yeteneğine kavuşabiliyor.

Protez teknolojisi için önemli bir adım olan bu yapay uzuv, hastaların bazı doğal hisleri alabilmelerine izin veriyor. John Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı işbirliği ile inşa edilen yeni protez, resmi olarak DEKA Arm System (DEKA Kol Sistemi) olarak adlandırılıyor.

DARPA program yöneticisi Justin Sanchez yaptığı basın açıklamasında; düşünceler ile kontrol edilebilen protez uzuvların beyne giden geri bildirim sinyalleri olmadan hassas hareketleri gerçekleştirmek için gereken kontrol seviyesini elde etme konusunda zorlanabileceklerini belirtti.

Spinal kord yaralanması sonucu on yıldan fazla bir süredir felç olarak yaşayan bir gönüllü üzerinde yapılan testlerde, robot parmak dokunuşlarının neredeyse yüzde 100 doğruluk oranıyla tespit edildiği bildiriliyor. Yakın gelecekte konuyla ilgili daha fazla çalışmanın yapılması bekleniyor.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Deus Ex'e bir adım daha...

Yok yüzde ikiyüz bu bilim adamları da sallama da sınır tanımıyor, yok dünya bilmem kaç milyar yaşındaymış, kim saymışsa artık avo metreylemi ölçüyorlar barometreylemi nereden buldularsa o kadar hassas barometreiy :D

@15 Eylül 2015 18:32 Bir "ırak televizyonlarında yaşanan dünya düzdür tartışması" daha yaşanmadan bunu buradan alın. :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir