PS3: Yapabiliriz ama yapmamalıyız!

Sony'den garip bir açıklama: PlayStation 3 en kralını da yapabilir; ama yapmamalı...

  • Ertuğrul Süngü
Ps3 için 1080p 3D görüntü biraz zor gibi gözüküyor
Gereken çözünürlüğe ulaşmak için, daha on fırın ekmek yemek gerek.

Gün geçtikçe artan üç boyutlu televizyon sayısı, konsol dünyasında da etki göstermeye başladı. Sony, "PS3 3D 1080p görüntü elde edebilir ama yapmamalı" diyerek bir anda ilgiyi üzerine çekti.

Çünkü normal bir 1080p görüntü; 1920'ye 1020 gibi bir çözünürlük boyutu taşıyor ve bu işlemi yapmak için neredeyse 2,1 milyon piksel kullanıyor. Diğer taraftan 720p çözünürlükse 1280'e 720 oranında bir çözünürlük kullanıyor ve bu işlem için 922,000 piksel kullanıyor; yani neredeyse yarısını.

3D işlemlerse durumu bir hayli zorlaştırıyorlar. Çünkü sahte derinliği sağlayabilmeleri için cihaz üzerindeki iki farklı sistemi bir anda kullanmak zorunda kalıyorlar.

Sony mühendisinden karmaşık açıklamalar...

İsmi verilmeyen bir Sony mühendisinin yaptığı açıklamaysa durumu şöyle özetliyor; " İki görüntüyü aynı anda render'lamak donanım için çok zorlayıcı olabileceği gibi aynı zamanda da ihtimalleri sınırlayabilir. Her sahne iki kere render'lanmalı, bazı durumlarda sahne atlama aralıkları çok geniş olmalı ve gereğinden çok daha fazla sayıda piksel kullanılmalıdır."

3D 1080p yapısının en azından 1920'ye 2190 gibi bir çözünürlükte çalışacağını hesaplarsak, yakın gelecekte herhangi bir 1080p 3D oyun beklemek hayalden öteye gitmeyecektir. Yine de 720p üzerinden yapılabilecek birçok optimizasyon beklemede.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

işin cılkını cıkarmayın demek istedi heralde :)

o zmn bu yapabilirsiniz demek olmuo :D

Sony e hiç yakısmayan bı Acıklama dunya Devi bu olaydan uzakduruyorsa 3d nın keyfı olmaz

kısaca ps3 kaldırmıyo demiyolarda odur bodur lafı değiştiriyolar:p

muahahaha... sony adamı carpar! :)

Yapabiliriz ama yapmamalıyız yoksa ps4 ü nasıl satarız !

yaparsın koçum yaparsın paranın ucunu gösterim mi aazcık sana...

1020 değil 1080 olucak yapmama nedenide ps3 ü aşırı ısınma olabilir

720p neyinize yetmiyor. Birkaç sene öncesine kadar 800x600 çözünürlüklerde oyun oynadığınızı düşünün ve şükredin :)

İki görüntüyü aynı anda render'lamak donanım için çok zorlayıcı olmamamsı ve aynı zamanda da ihtimalleri sınırlamaması için bunu yapabilecek güçte donanım kullansınlar.
Her sahne iki kere render'lansın, gerektiği durumlarda sahne atlama aralıkları çok geniş olsun.
ve gereğinden çok daha fazla sayıda piksel kullanılsın.
:)))
Bunu neden yamıyorlarmış ?
Teknolojileri bunu yapamayacak kadar yetersiz miymiş ?

Ayrıca yapabilecekken neden yapmamalılar mış , ben anlayamadım doğrusu ???

türkiyedeki satış paralarını , diğer ülkelerdede kazansa eminim rahat rahat yaparlar. yurt dışında o ülkenin vergileri dahil 400-500 tl arası bizim burada 1000-1400 tl arası. alım gücümüz mü artı mı ne

bıraksınlar bu 3d zırvalıklarını artık 1 saat en fazla 1 saat içinde göz ve baş ağrısı yapacak... sanal gerçekçilik neden tutmadı? millet şimdiden 3d tvler alıyor yazık

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Yapabiliriz ama yapmamalıyız yoksa ps4 ü nasıl satarız !
22:54
----------------------------------------------------
En doğru yorum bence bu.
Sony ps4'te kullanacağı özelliği ps3'te kullanıma sunarsa millet ps3lerini bir kenara bırakıp ps4 almaz da ondan yapmamalı.
Yani Cem Yılmaz'ın dediği gibi tamamen duygusal :D

bu tür ağır görevler düz mantıkla yapılabilir olsa da, üretilirken planlanan asıl iş bu olmadığı ve işin içine çalıştıracağı oyunun da ağır hesaplama ve etkileşimleri girince cihaz kaynakları darboğaza girer.
ps3 altyapısı güncel 3D değil, 3-5 yıl öncesinin bir teknolojisi.
buhar motoruyla da görünüşte yarış arabası yapabilirsiniz ama yarışmış olmazsınız.
çoğu kişi, sıradan bir kullanıcı olduğu için sistemleri ve oyunları analog algılar ve yorumlar. digital mantığı kavramak ve kesin hesaplara dayalı yorum yapmak için sistem düzeyinde programcı veya donanım mimarı olmak gerekir.
var da yapmıyorlar, yok yenisini satmaya çalışıyorlar, yok bilerek yapıyorlar gibi yorumların sebebi bu yetersiz bilgi ve anlayıştır.
temel matematik işlemlerde bile çuvallarken, vereceği bin lira ile digital aleme hakim olduğu hissiyle tatmin olmaya çalışan zayıf kişilerin sayısı az değil.

hiç kimse elindeki teknolojinin tamamını bir nda piyasaya sürmez. Eee gelecek seneyede gündemde kalacak bir teknolojimiz hazırda oslun değl mi?

Beceriksiz sony mühendisleri.Cell böyle adamın anasını ağlatır.Siz daha cell'in çalışma prensibini çözemediniz.Ibm mühendislerine dua edin gerçi adamların kafası tıkır.Aldılar paralarını 2 kıytırık eğitim sony'in çuvallayışı.

<Beceriksiz sony mühendisleri.Cell böyle adamın anasını ağlatır.Siz daha cell'in çalışma prensibini çözemediniz.Ibm mühendislerine dua edin gerçi adamların kafası tıkır.Aldılar paralarını 2 kıytırık eğitim sony'in çuvallayışı.>

tahtakale jargonuyla teknokrat olunmaz. arabesk beyaz eşyacı olunur.
işlemci kime ait iyi araştır. işlemci herşey demek değildir, sistem bir bütündür.

Valla şu anda ki ev kullanımı için güncel 3d teknolijisi bence hiçte tartışalacak bir konumda değil. Gereksiz sözler bunlar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play