Radeon HD4850 orta segmenti hareketlendirecek

Radeon HD 4850: ATI'nin ekonomik oyun canavarı nihayet yüzünü gösterdi.

Radeon HD4850 orta segmenti hareketlendirecek
Radeon HD 4850, orta segmentte oldukça iddialı...

Önde gelen grafik işlemcisi üreticileri NVIDIA ve AMD/ATI arasındaki sürekli rekabet bu yazı daha da ısıtacak. Grafik işlemcilerde en hızlı ve performanslı çipler her zaman ön planda olsa da aslında üreticinin pazardaki başarısını orta ve alt segmentlerdeki ürünler belirliyor. ATI'nin geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptığı HD 4850, fiyat-performans dengesini başarılı biçimde kurarak cebini düşünen oyunculara iyi bir alternatif olmaya aday.

İlk versiyonları beklenenin aksine DDR-5 yerine DDR-3 bellek modülleriyle piyasaya sunulan HD 4850, 200 doların altındaki fiyatıyla dikkat çekiyor. 625MHz'lik çekirdek hızı, 256-bit bellek veriyolu ve Crossfire desteği bulunan kart duyurusunun ardından kısa süre içinde piyasada bulunabilir hale gelmesiyle yaz aylarında sistem güncellemesi düşünenlerin ilgisini çekecek gibi. Kartın DDR-5 bellek modüllü versiyonu ise ilerki tarihlerde piyasada olacak.

Radeon HD 4850'nin ayrıntılı bir incelemesi, çok yakında CHIP Online'da olacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Performansı 9800 GTX'e yakın olan mükemmel bir kart.

Evet ve çok ucuz.

fiyat yanlış 200$'ın altında değil(henüz,belki ilerde amd indirime gidebilir)Çıkış fiyatı 199$ olan kartlar kdv'si ile 250$'a yaklaşır.Bu arada 8800gt'ler 150$'a kadar düşen fiyatıyla halen fiyat performans şampiyonu.

8800 GT fiyat performans şampiyonluğunu bence kaybetti.

ati yi gerçekten pek sevmem ama bu karta kanım iyice kaynadı yabancı birçok sitede yaptığım araştırmada 9800 gtx i çoğu uygulamada geçiyo hemde bu fiyata valla helal olsun diyorum ati nin hep geriden geleceğini düşünüyodum ama bu kart bence devrim

8800 gt mi fiyat /performans şampiyonu

kartın ikinci elleri bile 300 ytl.

8800 gt mi fiyat /performans şampiyonu

kartın ikinci elleri bile 300 ytl.

Ben bu türkiyedeki önyargıyı anlayamıyorum.
Bazılari elele vermis illede nvidia diyorlar.
8800 gt ile yatıp kalkıyorlar.Uyanın biraz beyler.
Bizler cebimizi düşünmemiz lazım ki cebiniz önemli degilse bile
Atinin ileri seviye kullanılar için ürettigi modeller de var
Fiyat performans bazında bazen Ati bazen de Nvidia sampiyondur.
Fakat su bir gerçekki Oyunlar genelde Nvida kartlara uyumlu yapılıyor genelde.O yüzden bazı testlerde Nvidianın atiye ufak da olsa fark atmasi söz konusudur.Bu testler sadece ve sadece testtir.
Oyunlarda canlılık renkler parklaklık yüksek kalite istiyorsaniz düsük watt tüketim istiyorsanız size bunu saglayacak en iyi ürün Atidir.
Ben nvidia da kullandım Ati de kullandım su an elimde hd 3850 var
OYunlarda beklentimi fazlasıyla karsılıyor grafik uygulamalarinda da karşılıyor.
Önyargıları biraz aşalım beyler...

Son arkadaşın yazdıklarına kısmen katılıyorum ama ati'yi yıkan şey ait-amd ilişkisi ve diğer tarafta nvidia kullanıcılara sunduğu kolaylıklarla internet sitesiyle ve yapımcılarla olan iyi ilişkileriyle kendinden çok bahsettiriyor çok iyi reklamını yapıyor hemen hemen heryerde sadece oyun pazarında değil birçok yerde nvidia ismini duymaktayız bununda getirisi çok büyük. Açıkcası daha çok çalışan nvidia işini iyi biliyor kullanıcılarada (bilinçli - bilinçsiz) malını sattırıyor.

bence nvidia da şampiyonluk için yeni bi ekran kartı çıkaracaktır.

HD4850 yeni fiyat/performans şampiyonu;
HD4870x2 yeni performans şampiyonu.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir