REEM, görevdeki ilk yılını doldurdu!

REEM ismi verilen dünyanın ilk robot polis memuru, gelecekte Robocop gibi "teknolojik" polislerin var olma ihtimalini güçlendiriyor!

  • Levent Öztürk
İlk polis robot, görevdeki ilk yılını doldurdu!

Dubai, robot polislerin yakın gelecek için bir gerçeklik olabilip olamayacağını anlayabilmek için bir süredir ilginç bir deney yürütüyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nin yedi üyesinden biri olan emirlik, Yaklaşık 1 yıl önce Dubai polis güçlerine ilk robot memurunu dahil etti. İspanyol firma PAL Robotics tarafından tasarlanmış olan özel REEM robotu 170cm yüksekliğe sahip, parlak beyaz bir plastik zırh ile at yerine kendi tekerleklerini süren bir şövalye görüntüsü çiziyor.

Dubai polis güçleri için bu sadece ilk adım. Eğer REEM uzun vadede görevini sorunsuz yerine getirirse, 2030 yılına kadar güvenlik güçlerinin toplamda yüzde 25'ini robot polislerden oluşturmayı hedefliyorlar.

Robotun üzerinde bulunan dokunmatik ekran ile insanlar suç bildiriminde bulunabiliyor, belge teslim edebiliyor veya trafik cezalarını ödeyebiliyor. Göreve başlayan robotun da ilk aşamadaki yetenekleri bunlardı ancak Dubai polisi, IBM'nin AI sistemi Watson ile ses komutu tanıma üzerine çalışmaya devam ediyor. Yönetim, zaman içerisinde robotları tam birer polis memuru olarak kullanmayı planlıyor.

Raporlara göre toplumun robota yaklaşımı, geride kalan 1 yıl için son derece olumlu olmuş durumda. Her ne kadar bu polis robot hakkında daha pek çok soru bulunsa da, çoğu ülkenin Dubai'nin deneyini yakından izleyerek robot polislerin avantajlarını ve dezavantajlarını tarttığından emin olabiliriz...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost