Reklam engelleyiciler için şok karar!

İnternette gezinirken reklam engelleyici kullananları ufak bir şok bekliyor; en azından bu ülkede...

Reklam engelleyiciler için şok karar!

Fransa menşeili haber sitelerini ziyaret edenlerin yüzde 30'unun reklam engelleyici kullandığı ortaya çıktı. Ve bu durum, gelirini reklamlardan elde eden bu siteleri uzun bir süredir rahatsız ediyordu.

Gelirlerinin önemli bir kısmını oluşturan reklamların serbest bir biçimde görülebilmesi adına ilgili web siteleri, sonunda harekete geçmeye karar verdi. Bu doğrultuda internet üzerinden reklam engelleyici yazılımlar kullananların tespit edilip, bu kişilerin site içeriğini de görmesinin önlenmesi planlanıyor.

Kullanıcılar sitede daha fazla içerik görmek isterlerse kendilerine iki seçenek sunulacak: Kullandıkları reklam engelleyici yazılımı kapatmak ya da siteye ayrıca bir ücret ödemek.

Bu durum her ne kadar rahatsız edici gibi görünse de, ücretsiz hizmet sunan ve karşılığında elde ettiği gelirin tamamına yakınını gösterdiği reklamlardan elde eden sitelerin haksız oldukları da söylenemez. Görünüşe göre, bir süredir zaten tartışılan reklam engelleyiciler, önümüzdeki günlerde daha hararetli tartışmalara da sahne olabilir...

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

İşte bu be. Direkt Türkiye'de de yaygınlaşmalı. Chip olarak sizin buna önderlik etmeniz çok hoş olur.

@29 Mart 2016 16:21 Hiç kusura bakma da. O zaman açık olan reklamları da kapatırız. Asıl amaç içerik, reklamsa yan ürün. Bu ikisini karıştıran siteler de batmaya mahkum.

Tamam reklam engelleyici kullanmayalım, siz de haber içeriğinden daha fazla yer kaplayan ve veri tüketen reklam almayın.

Adam gibi reklam katacaklarsa adblocker ı hemen silerim ama çoğu sitede reklamdan içerikelr gözükmüyor flashplayer.exe virüsleride cabası..

Siteler reklamları abartmasaydı olmazdı zaten bunlar. İçeriği görmek için 40 tane reklam kapatmak gerekiyor resmen.

Ne yapalım internete para ödüyoruz kotasına para ödüyoruz sitelerdeki reklamlarda bizim kotamızı dolduruyor madem reklamdan siteler para kazanıyor ozaman biz neden kotaya para ödüyoruz? Reklam engelleyici kullanımını azaltmak için kotalar arttırılmalı.

birkaç günlüğüne mecburen reklamları engelleyen yazılım kullanmadan tarayıcı kullandım. eminim bu tür programa alışan kişiler, kolay kolay reklam engelleyen programı kaldırıp internete girmezler. resmen işkence.

bu zaten yapılan bir şey ne alaka şok? sanki her site yapmış gibi uydurmuşsunuz

Tarayıcınıza betik eklentisi yüklediniz mi hiç kimse sizin reklam engelleyici eklentisi kullandığınızı tespit edemez. Hatta hangi O.S. ya da tarayıcı kullandığınız da buna dahil.

dostum orayı yıkarlar

Reklama karşı değilim.Fakat bir sitedeki reklamların aşırı çok olması sitede dolaşmayı zorlaştırıyorsa reklam engellemekten başka bir seçenek de kalmıyor.Özellikle yerli türk sitelerde reklam işi çok abartılıyor.Siteye reklam koymanın da bir adabı olmalı.

İlk önce kendilerine şunu sorsunlar; insanlar neden reklam engelleyiciye ihtiyaç duyuyor? Sitede içerikten çok reklam gösteriyorlar ondan sonra şikayet ediyorlar. Emeğin karşılığının alınmasına kimse bir şey demiyor ama bir sayfaya verilen reklamın karşılığı verdikleri hizmetten kat kat daha fazla. Yani 1 liralık ürüne 1000 lira isterseniz insanlar da reklam engelleyiciye ihtiyaç duyuyor.

İnternet zaten en çok ürünleri pazarlama amacı güdüyor. İletişim de pazarı ayakta tutmak için var. Reklam olmaz ise olmaz ama o kadar sıkıcı ve güvensiz hale geldi ki reklamlar. Aslında hiç kullanmasak daha iyi gibime geliyor.

Ne alaka kardeşim tv kanallarındakiler de değiştirmeyelim kanalı diye gelip kumandayı alsınlar tam bir sacmalık kimse zorla reklam gosteremez ozaman ücretli yapsınlar sitelerini cok para kazanmak istiyorlarsa işlerine gelirse

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir