Richard Stallman, Özgür Yazılım Vakfı'nı Bıraktı

GNU'nun sahibi ve Özgür Yazılım Vakfı'nın kurucusu olan Richard Stallman, bir cinsel istismar olayıyla ilgili yaptığı yorumlar üzerine yerinden oldu!

Richard Stallman, Özgür Yazılım Vakfı'nı Bıraktı

GNU işletim sisteminin ve büyük etki oluşturan GNU manifestosunun sahibi Richard Stallman, Özgür Yazılım Vakfı'nın başkanlığını bıraktı. Açık kaynak topluluğunu şok eden gelişme, Stallman'ın Jeffery Epstein ve onun "seks kölesi" olduğunu iddia eden kurbanı Virginia Giuffre hakkında bir eposta konu başlığında yazdıkları nedeniyle yaşandı.

Richard Stallman'ın Medium'da paylaşılan yorumları, Stallman'ın Giuffre'nin başına gelenleri önemsizleştirdiği izlenimi bırakıyor. Yorumlara göre Stallman, Giuffre'nin suiistimal edilmesinin gerçekten bir cinsel saldırı olup olmadığı konusunda emin görünmüyor. Jeffery Epstein'in duruşmayı beklerken hapiste kendini öldürdüğünü hatırlatalım. İlginç bir ayrıntı ise Giuffre istismar iddialarının "yüzde 99" doğru olduğunu söylerken, kendi avukatlarının bazı iddiaların "kurgusal" olduğunu söylemesiydi.

Stallman'ın söyledikleri üzerine kınamalar ardı ardına gelirken Özgür Yazılım Vakfı, Stallman'ın vakfın başkanlığından ve yönetim kurulundan ayrıldığını açıkladı.

GNU Manifestosu, Richard Stallman tarafından yazılmış ve 1985'te yayınlanmıştı. Birçok çevre, özgür yazılım hareketinin temel öğelerinden birinin Stallman olduğunu kabul ediyor. Stallman'a göre özel yazılımlar kullanıcıları ikiye bölüp, birbirlerine yardım etmelerini engellerken, açık kaynak kodlu yazılım, herkesin faydalanmasını ve kanunları çiğnemeden kod paylaşmayı sağlıyor.

Linux ve Libre Office'in var olmasında bu manifestonun büyük yeri bulunuyor. Stallman'ın son günlerdeki davranışlarının topluluk içerisindeki itibarına gölge getirmesi, oldukça üzücü.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Stallman'ın bir hatası olduğunu düşünmüyorum. O sadece görüşlerini açıklamış. İlginç bir ayrıntı ise Giuffre istismar iddialarının "yüzde 99" doğru olduğunu söylerken, avukatlarının bazı iddiaların "kurgusal" olduğunu söylemesi. Doğru söyleyen bir insan asla iddialarının %99 doğru olduğunu söylemez, %100 doğru olduğunu söyler. Avukatların tavrı ise ayrı bir tartışma konusu. Belli ki Virginia Olayı'nda bir sıkıntı var ve Stallman da buna değinmiş. Stallman suçsuz ve geri dönmeli...

>>> Diğer taraftan Stallman'ın linç edilmesinin altında açık kaynak karşıtı ajanslar, şirketler ve gruplar da olabilir...

Jeffrey Epstein Davası garip bir dava. Milyarder bir finansçının kadın satıcılığı yapması çok ilginç. Tehdit ile kızları sindirmiş olabilir. Diğer taraftan kızlar da en ağır cezayı alması için abartmalar yapmış, ilave yalanlar söylemiş olabilirler. Kızların ve Epstein'in yalan makinesine bağlanması gerekirdi. Stallman'ın ise bu olaya hiç karışmaması gerekirdi. Bunu düşünmek istemezdim ama Stallman kullanılmış da olabilir. Hatta CIA Stallman'a zorla mektup yazdırmış bile olabilir...

Diğer taraftan açık kaynak dünyası için yüklü bir meblağa almış olabilir de ama sanmıyorum, alttarafı 500.000$ vermişlerdir. Kendi için para aldığını da açıkçası sanmıyorum. Stallman şimdi nerede, ne yapıyor merak ediyorum...

Sen de yorum yaz