RIM BlackBerry'yi satıyor mu?

Çok konuşulacak bir iddia: Efsane cep telefonu markası BlackBerry internet devine satılıyor!

RIM BlackBerry'yi satıyor mu?

İngiliz gazetesi Sunday Times, RIM'in cep telefonu ve mesajlaşma ağını birbirinden ayırarak farklı şirketler haline getirip cep telefonu kısmını satmayı planladığını iddia etti. Kaynak belirtilmeyen haberde Facebook ve Amazon'un potansiyel alıcılar olduğu bildirildi. Plana göre RIM, şirketlere yönelik mesajlaşma ve veri ağı hizmetini elinde tutup lisans satabilir, ya da bu bölümü de hepten elden çıkarabilir. Şirket bir süredir içinde bulunduğu zor durumdan çıkmak üzere bir strateji oluşturmak için Royal Bank of Canada ve JP Morgan ile işbirliği yapıyor. Yukarıda sözü geçen plan da alternatif stratejilerden biri. Bir başka alternatif ise firmayı ikiye bölmek yerine hisselerin büyük bir bölümünü Microsoft gibi bir şirkete satmak.

Şirket nihai planlarını bu yaz açıklayacak. Yapılacak açıklamanın yeni BlackBerry'yi ve işletim sistemini nasıl etkileyeceği bilinmiyor.

RIM'in bir süredir sıkıntıda olduğu biliniyordu: Şirket birinci çeyrekteki mali durumunu 28 Haziran'da açıklayacak ama CEO Heins "zarar etmiş olabilecekleri"nden bahsediyor. Hisseleri değer kaybeden şirket şu anda 2.000 kişiyi, yani toplam çalışanlarının yüzde 12'sini işten çıkarmayı planlıyor.

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir