Rusya "kendi cep platformunu" yapmak istiyor!

Android ve iOS'un yüksek kullanım oranından endişelenen dev ülke, kendi işletim sistemini yapıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Rusya "kendi cep platformunu" yapmak istiyor!

Teknoloji konusunda diğer ülkelerden bağımsız olmak için çalışan Rusya, bu işte ciddi olduğunu bir kez daha gösterdi. Rusya'nın İletişim Bakanı Nikolai Nikiforov, Finlandiya merkezli Jolla'yla buluşarak, Sailfish OS'u temel alan "bağımsız" bir mobil işletim sistemi geliştirmek konusunda konuştu.

Ülkedeki telefonların yüzde 95'inin Android veya iOS'u kullanmasından endişe duyan Rusya, hem ekonomiye fayda sağlayan, hem de toplu izlenme konusunda endişe vermeyen yerli bir platform geliştirmek istiyor. Sailfish, farklı bir ülkede geliştirilmiş olsa da, açık kaynak kodlu yapısı onu sırları olmayan, modifiye edilebilir bir platform olmasına izin veriyor.

Rusya'nın planları hedefine ulaşırsa, ülke dışındaki işletim sistemlerinin oranı, Rusya'da 10 sene sonra yüzde 50'yi geçmeyecek. Nikiforov'un herkesi Android ve iOS'tan ayırıp, yerli işletim sistemini kullanmaya nasıl ikna edeceği ise merak konusu. Yakın geçmişte Apple ve Google'ın da doğruladığı bir gerçek, kullanıcıları kullandıkları platformdan ayırmanın pek kolay olmadığı. Sailfish, şu an itibariyle Rusya'da yüzde 0,5'lik bir pazar payına sahip.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

'Hani biz daha uyuyalım..' diyeceksiniz ya. Bizimkiler daha bu konuda uykuda bile değiller. Hayat belirtisi bile yok yani :) Biz anca onun bunun veri hırsızı arama motorunun(G) geliştirdiği casus yazılımları destekleriz forumlarda-sitelerde...

bizde de böyle bir cengaver yok mu?

yandex gigi Google altyapısı kulanacaksa hiç yapmasın aynı tas aynı hamam. anroidin rus versiyonunu yaparlar şimdi yandroid :(

Yaparlar abicim Rus bunlar Türk değil ya...

@20 Mayıs 2015 17:56 ne demek bu türk olunca hiçbir şey yapılamıyor mu yani. anca laf atmakla uğraşırsınız klavye başında. hepimiz türküz böyle kendimize laf atmayı seveceğimize çok çalışsaydık yorumu tam tersine çevirebilirdik. çok ilginç bir milletiz gerçekten. ülkeyi geliştirme gibi bir amacımız yok çalışmadan kazanmayı seven geri kalan şeyler umrunda olmayan bir toplum haline geldik bir de kendimize laf atmayı seven. böyle insanlar yüzünden türkler de kendilerinden utanıyor.

İşte Bu! Biz Türklerin de Bir an Evvel Tıpkı Rusya, Çin ve Kuzey Kore gibi Kendi Milli Sermayelerimizi, Milli Google'umuzu, Milli Facebook'umuzu, Milli YouTube'umuzu, Milli İşletim Sistemimizi Üretmemiz için Düğmeye Basmamız Gerekiyor. Gayrı Yetti Artık Ecnebinin Bizleri Hem Maddi Hem de Şahsi Bilgilerimizi Sömürdüğü!

Başlığı gördüm kesin Rusyadır dedim :d

Bizimkilerde pardus projesini kaldıtıp tüm bilim ekibini dağıttılar iyimi

Aynen acil Milli Yazılım gerekli... tabii bunun için Milli bir iktidar gerek..

Maalesef kardeşim bu işbirlikci iktidar 54. Hükümet başbakanı rahmetli Erbakan hocanın Milli Yazılım projesi PARDUS u rada kaldırdılar ve ekibi dağıttılar...

Mantıksız. Arkakapılar birtek işletim sisteminde olmaz. Mesela skype, instagram, google vs. bunları halkına bıraktırabilecek mi? (bunlarda kesin arka kapı var diye iddia etmiyorum). Bu baştan kaybedilmiş bir savaş.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play