Samsung ilk 12 GB'lık RAM'i üretti

Samsung, 6GB'lık telefonlarla tanışmamızı sağlayacak önemli bir adım attı!

  • Ercan Uğurlu
Samsung ilk 12 GB'lık RAM'i üretti

Bundan birkaç yıl öncesine kadar 3 – 4 GB'lık RAM'le çalışan mobil cihazları duymaktan çok uzaktayken, şu an cebimizde taşıdığımız telefonların 4 GB'lık bellekleri var. Bunun girişimlerini bundan yaklaşık iki yıl önce yine Samsung yapmış ve 8 Gb'lik (Gigabit) LPDDR4 yongaları üretmişti. Şimdi Güney Koreli şirket, bunu bir adım daha öteye götürüyor.

İlk 12 Gb'lik LPDDR4 DRAM'leri üreten Samsung, böylece cep telefon ve diğer mobil cihazlarımızda yakın bir gelecekte daha yüksek kapasitede RAM taşımamıza olanak tanıyacak. 20 nm teknolojisine dayanan 12 Gb'in (Gigabit) RAM bazında karşılığı ünite başına 1.5 GB (Gigabyte) olarak değer buluyor.  Bu da bu yongaları bir arada kullanarak 6 GB RAM'li cep telefonlarını yakında görebileceğimiz anlamına geliyor. Öte yandan bu yeni yongalarla birlikte yüzde 30 oranında performans artışı ve bunun yanında yüzde 20 seviyesinde de enerji tasarrufu sağlanacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Android o kadar iğrenç ki Millet ram ile tolere etmeye calisiyor

@09 Eylül 2015 14:53 asıl dandios iğrenç...

@09 Eylül 2015 14:53 hayır o kadar mükemmel ki daha fazla ram ile daha mükemmel yapmaya çalışıyor

@09 Eylül 2015 14:53 Android'in daha doğrusu Linux sistemlerin çalışma mantığını bilmeden konuşma! Linux, iOS ve Windows gibi kullanmadığı RAM'i boşta tutmaz. Linux'a göre (Android) kullanılmayan RAM boşa giden RAM'dir. Sen Linux'ta 1 tane bile açık uygulama bırakmasan da sistem kapalı uygulamaları belleğinde tutar ki istendiğinde hemen açılsın. İstersen 1 TB RAM koy Linux sisteme %60 -%70 kadarı hep dolu gözükür. Ta ki sen bir şey açana kadar. O zaman da LMK devreye girer, yer açar.

@10 Eylül 2015 17:40 belleği doldururken oluşan zaman ve lmk nın yer açmak için uğraşısı ve boşalan yere tekrar sistemin uygulama için tekrar yazımı arasındaki geçen zamanda linux un (android)in takılmaları oluyor herhalde ??

Önce yazılım birader

işte samsung farkı budur

Önemli olan tüketicinin hızdan memnun kalmasıdır ister iyi yazılım deyin ister fazla donanım

@09 Eylül 2015 20:54 telefon ısınsın yansın sen hızde hala. yanarken şarjıda götürünce ne anladım hızdan.

Çalışıyor, üretiyor... Umarım, Samsung google ile iş yapa yapa yada apple ile sürtüşe sürtüşe, onlar gibi dayatmacı bir firma haline gelmez...

Gunumuz Bilisim sistemleri gelistikce daha az bellek ve islemci gucu kullanmaya baslarken. Bence en yakin ornegi windows 10, raspberry pi 2 denen 150tl lik cihazda bile calisabiliyor. Ayni sekilde Ubuntu isletim sistemi ve IOS bunlara en buyuk ornek. Bu gun en son MACOS Yosmite bile 2GB ram ve 1.8GHZ i5 islemcili bir macbook air hic kasmadan markasina yakisir sekilde calisiyor. Ancak Android kaynaklari verimli kullanamamasindan dolayi ciddi ram ve islemci gucune ihtiyac duyuyor. Nede olsa java.

android eskiden kötüydü kabul. ama artık öyle yavaş cihaz falan yada yavaşlayan cihaz kalmadı.

uzun ömürlü pil üretin pil pil pil pil pil pil.........................

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost