Samsung, "lastik bant" için direniyor!

Samsung, iPhone ve iPad'de kullanılan bu özelliğin sadece Apple'a ait olmaması konusunda direniyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Samsung, "lastik bant" için direniyor!

Samsung, Apple'ın "lastik bant" patentinin kapsam alanını daraltması üzerine yeni bir duruşma talebinde bulundu.

"Lastik bant", iPhone ve diğer iOS cihazlarında yer alan, listenin sonuna geldiğinizde ve ekranı biraz daha kaydırmaya çalıştığınızda gösterilen animasyona verilen isim. Bu animasyon, Samsung'un ceplerinde ve Android'de de bir süredir kullanılıyor. Samsung, sözkonusu işlevi tanımlayan 7.469.381 numaralı Apple patentinin tekrar incelenmesini istiyor.

Yeniden inceleme talebi, FOSS Patents'ten Florian Mueller'e göre kabul edilebilir olsa da bazı sorunlar, mahkemenin Samsung'un teklifini kabul etmemesine yol açabilir. İkinci bir sorun ise Samsung ürünlerinin Apple'ın bir değil üç farklı yönden ihlal ettiğinin söylenmesi. Mueller, sorumluluğun genişletilmesi halinde verilecek cezanın boyutlarının da etkilenebileceğini söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

not: bu özellik androidin sürümlerinde hiçbir zaman kullanılmadı... sadece samsung 2.2 sürümlerinde kendisi ekledi bu özelliği.. insanları yanlış bilgilendirmeyin......

@14 Tem 2013 18:53 aynen androidin kendi sürümlerinde hatta sense 5 ve touchwiz li sürümlerde yok

Pencere ne kadar esneyecek diye parmağını ekranın bir ucundan öbür ucuna kadar götürmeyen bizden değildir :)

Düyanın gelmiş gelmiş en zırva kanını patent kanunu herhalde bunu en güzel suistimal eden de apple.

@14 Tem 2013 19:34 üretici ve yaratıcı olmayanlar için tabiki gereksiz kabul edilir. Siz birşey bulduğunuzda, bir tasarım yaptığınızda başkası sizden çalıp bu benim desin sonra da o işten para kazansın. Android apple ios çakmalığını bırakıp windows phone kadar özgün olabilseydi bugün çok daha kaliteli bir ürün olabilirdi.

@14 Tem 2013 19:34 köşesi keskin değil, hafif yuvarlak kasa tasarımı gibi saçmalıklara da patent almıştı

@14 Tem 2013 21:30 windows kadar odunsu olmadigina sukrediyoruz

ah samsung ah akıllanmazsın sen.....

@14 Tem 2013 20:04 iWatch'u da alır kesin :P

Bu tip durumlar karışık geliyor bana. Bu tip şeylerin patetinin alınması doğru gelmiyor ama, emek harcanıp kafa yorulan bu tip özelliklerin kopyalanması da hoş gelmiyor.

@14 Tem 2013 21:21 samsung özellikle ekran konusunda (tv' lerini seviyorum) ve tabii pek çok alanda üretim yapan bir firma. Ancak bu gerizekalı taraflaşmanın dışında yer alıp, sakin ve objektif bir kafayla düşünülürse Apple ve Samsung anlaşıyor, Apple ın cihazlarını birçok bileşenini üretmek için. Tabii mühendislik, ar-ge, yazılım, fikir herşey Apple' dan çıkıyor. Sonra Samsung bakıyor, ulen bunları ben zaten üretiyorum neden kendime üretmeyeyim diyor şark kurnazı Samsung. Yazılım için de kullanıcıların bilgilerini kolayca elde edip bunları reklam veren şirketlere pazarlayan, size spam mail, sms ve istenmeyen telefon olarak geri döndüren Google devreye giriyor; o işletim sistemini de kendisi yapmıyor, satın alıp açık kaynak kodlu yazılımların yüzkarası ve mantığına ters bir şekilde zehirliyor güzelim androidi. Sonuçta tutmuş olan tarz belli, fazla maceraya gerek yok diyerekten üzerinde emek harcanmış, kullanıcıların hoşuna gitmiş bütün özellikleri ya tamamen aynısı, yada biraz değiştirerek pazara sunuluyor. Mesela Apple niye Microsoft' la uğraşmıyor? Microsoft' ta, Google' da Amerikan şirketi. Çünkü Microsoft, Apple' ın fikirlerini çalmıyor, lisans ödüyor. Samsung' un yaptığı ahlaksızlık bir de şuna benziyor; mesela bir restoran, market, eczane gidiyor bir yere ilk olarak. Bakıyo rakipler orada iş var, hemen yanına dükkanını açıyor. Sorsan rekabetçiyiz biz. Ama hazıra kondukları için ben hiç sonradan gelenlerin tutunabildiğini görmedim. Apple innovasyonda gerilese (ki bence şu an öyle) çakma rakipler de geriliyor. Çünki innovasyonun merkezi kendi şirketi değil ;)

Zaten ios dışında doğru düzgün çalışmıyor ki takılıp duruyor hep

@14 Tem 2013 23:07 ios ve android kullanan biri olarak bu konuda haklı olduğunu söylemek isterim. Samsung'da ki animasyonun fps si düşük gibi sanki.

Kedi köpek gibiler, sonlarını hayır etsin.

yuh hala IOS'u özgün zannediyorlar asıl özgün olan android dandios özgün değil çakmadır...

bu samsung ne gereksiz bir firma. adama demezler mi la önce sen yapsaydın da sen alsaydın patentini.

"Yuvarlak köşeli dikdörtgen" patentini alan bir firma ve veren bir patent ofisi var. Sen bunlarla başedemezsin Samsung. Çünkü, başedebilmen için en az onlar kadar zırva düşünmen lazım ki, buda epey uğraş ister. Alaha şükür Apple televizyon işine girmedi. Yoksa led tvlerde "köşeli kalın kenarlı dikdörtgen" patentini alır, diğer tv üreticilerine de siz de üçgen yapın demeye kalkardı. O patent ofisi varken, insanlık namına Apple sakın başka işlere el atmasın....

bu kadar detaycı bir patent anlayışı, rekabeti yok eder. graham bell telefonun patentini alsaydı, bugun apple telefon üretmezdi. bu kadar vahşi bir patent stratejisini doğru bulmuyorum

samsungdan bu kafayla ne lastik olur ne de plastik :))

Sen de yorum yaz