Samsung, patent tartışmasında Apple'ı yendi!

Apple'ın açtığı patent davalarında yenilmeye alışan Samsung, bu kez rakibini dize getirdi!

  • Zeynel A. Öztürk
Samsung, patent tartışmasında Apple'ı yendi!

Apple'ın Samsung'a karşı kazandığı 120 milyon dolarlık dava, Samsung'un itirazının ardından hükmünü yitirdi.

'647 numaralı patent, "yapıları" bağlantılara çevirmekten bahsediyor. Örneğin kullanıcı bir adres veya telefon numarası yazdığında metin, bir bağlantıya dönüşerek telefon uygulamasında veya Maps'te açılabiliyor. Apple'ın 120 milyon dolar almaya hak kazandığı son davanın kararı, Samsung'un itirazı sonucunda değişti. Son karar sonucunda Samsung, 120 milyon doların 98,7 milyon dolarını ödemeyecek.

Samsung'un haklı çıktığı ve 3 milyon doları kurtardığı bir başka itiraz ise "kaydırarak kilit açma" patentini ilgilendiriyor. Mahkemeye göre bu teknik daha önce kullanıldığından herhangi bir ihlal sözkonusu değil.

Son olarak Samsung, otomatik düzeltmeyle ilgili bir çekişmede de haklı çıktı. Bu teknik de daha önce kullanılmış kabul edildiğinden Apple'ın patenti, mahkeme tarafından geçersiz sayıldı. Apple, çoğu zaman olduğu gibi işlevi kendisinin icat ettiğini ileri sürmemiş, sadece işlevin Samsung tarafından Apple ile aynı şekilde sunulduğunu iddia etmişti. Firmaya göre Samsung telefonlar, Space tuşuna basıldığında yazılanları otomatik olarak düzeltiyordu. Aynı iPhone'da olduğu gibi.

Samsung bu zaferleriyle sevinirken Apple'a karşı iki patent davasıyla karşılık vermeden durmadı. Firma bunlardan birini kazanarak 158.400 dolar tazminat almaya hak kazandı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

apple çok saçma davalar peşinde kaydırarak açma patendi yakında alo deme patentinide alır

Samsungun durdurulamaz yükselişi başladı apple artık düşüşte.

@29 Şubat 2016 23:09 ciddi olamazsın sayın dünya yüksel kurul finansman yöneticisi uzman ekonomisti :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost