Sandy Adası 1908'den kalan haritada da var

Haritalara nasıl girdiği anlaşılamayan ada, aslında asırlık haritada bile varmış! Peki bu ne demek?

  • Zeynel A. Öztürk
Sandy Adası 1908'den kalan haritada da var

Yerinde yeller esen "Sandy Adası"nın haritalara nasıl girdiği, bir Auckland Müzesi kütüphanecisinin söyledikleriyle biraz daha açıklığa kavuştu.

Google Earth'te ve diğer birçok haritalada Avustralya ve Yeni Kaledonya arasında Mercan Denizi'nde görünen ada, Avustralyalı bilim adamlarının dikkatini çekmişti. Bölgeye gidip bizzat göz atan bilim adamları, herhangi bir adaya rastlamamışlardı. Aynı şekilde Vulture South, 2000 yılında amatör bir grubun adanın varolmadığını keşfettiğini vurgulamıştı.

Auckland Müzesi'nden Greg Meylan ise aynı kurumdan Shaun Higgins'in Pasifik Okyanusu'nun 1908'den kalan bir haritasına sahip olduğunu söylüyor. Harita ilk olarak müzedeki Sandy Adası haritalarının ilk kaydının bulunduğu 1875'de bir araya getirilmiş.

Bu haritada yer alan Sandy Adası, geçtiğimiz günlerde bahsedilen adalardan da büyük ve yaklaşık 30km uzunluğunda. Ancak harita, kaynak bilgilerin doğru olmayabileceği konusunda da bir uyarıya sahip. 1876'da Velocity adında bir gemi tarafından keşfedildiği söylenen adanın genel detaylarının seneler içinde farklı denizciler tarafından toplandığı ve yerinin tam doğru olmayabileceği söyleniyor.

Bu eski haritanın ortaya çıkması, hatanın dijital ortamda yapılmış olma ihtimalini de ortadan kaldırıyor. Hata daha çok keşfin yetersiz oluşundan kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

İyi de Google uydu görüntülerini ve iki adet dijital ortamda kaydedilmiş iki adet ağaçlık görüntülü fotoğrafları da 1875 yılındaki belgelerden mi elde etmiş? Şimdi artık bu Google'u sorgulamanın zamanı gelmedi mi? Olacak iş değil.

@27 Kas 2012 22:04 Ne diyola bu liseli :D

atlantis'e cevap bulamayınca sandy :)

bence uzaylılar kaçırmış

tınne köyü

o adayı bulucam ve gideceğim

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play