Satın alma rehberi: Oyun konsolu

PS3 mü, XBOX 360 mı, Wii mi? Yeni bir konsol alacaksanız işte bilmeniz gereken en temel bilgiler...

  • Recep Baltaş
Nedir bu oyun konsolu denilen şey?

Konsol denildiğinde aklınıza sadece Counter-Strike ve diğer birçok oyundaki kod girilen alan geliyorsa siz de sıkı bir PC oyuncususunuz demektir.

Fakat konsolun aynı zamanda özellikle oyun oynamak için tasarlanmış bir sistem olduğunu da bilmenizde fayda var. Bu bağlamda oyun konsolu adı verilen bu sistemlere en güzel örnek ise Wii, PS3 ve XBOX 360 olarak gösterilebilir.

Öte yandan günümüzde artık oyun konsolları birer eğlence merkezine dönüş durumda. PS3'ün Blu-Ray oynatabilmesi ve XBOX 360'ın da -ülkemizde olmasa da- Netflix gibi servislere bağlanıp DVD kiralayabilmesi ve aynı zamanda bir DVD oynatıcı olarak kullanılabilmesi bu cihazları bir çoklu ortam merkezine dönüştürüyor. Peki tüm bu konsollardan sizin için en uygunu hangisi?

Türkçe oyunlar için PlayStation 3

Öncelikle konsolda Türkçe oyunlar oynamak istiyorsanız PS3'ten başka alternatifiniz yok. Bu bağlamda Sony Türkiye'nin gerçekten iyi çalıştığını söyleyebiliriz. En son oyunları, tecrübeli bir kadro ve profesyonel seslendirme ile Türkçe destekli olarak piyasaya sürme çalışmaları takdire şayan.

PS3 almaya karar verdiniz, peki Slim mi Fat mi? Öncelikle Fat, ilk çıkan modeller ve YLOD, yani sarı ışık vermesi daha muhtemel bir model. Zaten Fat, yani kalın kasa modellerin üretimine son verilmiş durumda. Bu bağlamda sıfır alacaksanız Slim modelleri tercih etmeniz gerekiyor. Slim modellerin hem arıza yapma ihtimali inanılmaz derece düşük, hem de güç tüketimleri Fat modellere göre çok daha düşük.

İlk çıkan PS3 modellerinde işlemci ve grafik yongası 90nm idi ve bu modeller 200 Watt'a yakın güç tüketiyorlardı. Teknolojinin ilerlemesiyle üretim teknolojisi 65nm'ye indi ve güç tüketimi de 135 Watt ila 110 Watt seviyelerine indi. Son çıkan Slim modellerde ise 45nm CPU kullanılıyor ki bu da güç tüketimini 65 Watt gibi çok başarılı değerlere çekmiş durumda. Öte yandan PS2 oyunlarını oynamak istiyorsanız ya ilk çıkan 4 USB portlu modellerden birini alacak ya da bir PS2 alacaksınız.

Görüntü kalitesinde XBOX 360 önde

Söz konusu görüntü kalitesi olduğunda PC oyuncuları zaten konsol sahiplerine burun kıvırarak bakıyorlar. Fakat konsolların kendi içlerindeki kalite farkına baktığımızda ise birinci sırada XBOX 360, ikinci sırada PS3 ve son sırada da Wii olacak şekilde bir sıralama yapabiliriz.

Söz konusu görüntü farkı, XBOX 360'ta ATI, PS3'te NVIDIA GPU kullanılmasından kaynaklanıyor dersek, pek doğru olmaz. Bunun nedeni daha çok geliştiricilerin de belirttiği üzere PS3 için oyun geliştirmenin daha zor olduğu. Zira sistemdeki altı çekirdeği etkin bir biçimde kullanabilmek için Cell mimarisine hakim olmak gerekiyor. Söz mimariden açılmışken şu konuya da açıklık getirmekte fayda var: İnternette vaktinizi PS3 Emülatörleri aramakla boşa harcamamanızı tavsiye ediyoruz. Zira PS3 ve XBOX 360 ile PC mimarisi tamamen farklı ve PS3 oyunlarını PC'de çalışabilecek şekilde emüle edecek bir yazılım yapmak, hem geliştirme sürecinin zorluğundan hem de yasal nedenlerden dolayı mümkün değil.

Görüntü kalitesine devam edecek olursak her iki konsolun da Full HD çıkış sunduğunu fakat oyunlara geçtiğinizde kaliteyi 720p'ye çektiğini belirtelim. Çok nadir bazı oyunlar Full HD oynatılabiliyorlar. Yine konsollarda Anti-Aliasing gibi kenar düzeltme özellikleri olmadığı için özellikle dev ekranlarda görüntü gerçekten rahatsız edici bir hal alıyor. Bu sorunlardan kurtulmak için ise bir sonraki nesil konsolları beklemek gerekiyor. Ya da PC'niz daima emrinize amade.

Yine de her iki konsolun görüntü kalitesi arasında dağlar kadar fark yok. Fakat Wii'ye indiğimizde grafikler artık 480p seviyesine düşüyor ki bu çözünürlükte ancak tenis oynayabiliyorsunuz.

PS Move, Kinect'e karşı!

Aslında karşı demek yanlış olur zira Kinect tamamen hareket algılama teknolojisini kullanan ve bunu konsolun bütün kullanımına yayan bir aparat iken PS Move, Nintento'nun WiiMote'unun biraz gelişmiş sürümünden öteye gidemiyor.

Eğer oynamadıysanız Kinect Adventures oyununu mutlaka oynamanızı tavsiye ediyoruz. Eğlenirken herhangi bir cihaza bağlı olmamak ve aynı zamanda spor yapmak gerçekten de keyif veren bir deneyim. Henüz First Person Shooter denemedik fakat Kinect ile FPS oyunlarının da eğlenceli olacağına şüphe yok.

Alternatif olarak farklı aksesuarlarla oyun deneyiminizi geliştirmeniz mümkün. Örneğin bir ışın tabancası ile Atari'deki Duck Hunt'a benzer şekilde FPS oyunlarında silah kullanabilmeniz mümkün.

Eğer tamamen eğlenceli oyunlar oynamak ve sürekli hareket etmek istiyorsanız Nintendo Wii'ye de göz atabilirsiniz. Her ne kadar görüntü kalitesi pek tatmin edici olmasa da eğlence arayanlar için bunun pek önemi yok. Wii bu bağlamda inanılmaz geniş bir arşive sahip ve Mario gibi oyunlara da ev sahipliği yapıyor.

PS3'te sarı, XBOX 360'ta kırmızı ışık sorunları

XBOX 360 alacak kişiler sürekli kırmızı ışık sorunu ile korkutulurlar. 2005'te konsol ilk piyasaya çıktığında üretim teknolojisi yetersizdi. Bu yüzden hem işlemci hem de grafik yongası 95nm ile üretiliyordu ve çok ısınıyordu. Çin'de üretilen cihazlarda kalitesiz termal macun ve soğutma da kullanılınca cihazlar kısa sürede bozulmaya başlamışlardı.

2007 gibi Zephyr, hemen ardından da Falcon revizyonunun çıkmasıyla grafik yongasında 80nm'ye ve işlemcide de 65nm'ye geçildi ve bununla birlikte XBOX 360'ın kırmızı ışık sorunları da büyük ölçüde azaldı. Sonrasında gelen Jasper ve Slim revizyonlarla ise bu sorun tarih oldu diyebiliriz.

PS3 cephesinde ise YLOD, yani Yellow Light of Death sorunu başı çeken bir sorun. Ölümün sarı ışığı anlamına gelen bu tabir, cihaz aşırı ısındıktan sonra XBOX 360'takine benzer bir biçimde GPU'nun anakarttan ayrılması sonrası bozulması ve hatayı belirtmek için sarı ışık yakmasından dolayı kullanılıyor. Tüm bu sorunlar reballing denilen ve söz konusu grafik yongasının anakarttan sökülüp, temizlenip, tekrar yerine monte edilmesiyle çözülebiliyor. Sorunun tekerrür etmemesi için daha kaliteli bir termal macun kullanan ve genelde soğutma modu yapan üçüncü parti kurumlar da mevcut. Fakat eski cihazlar hem çok sınıyor hem de çok güç tüketiyorlar. Üstelik yapacağınız masrafa karşın sorunun tekrar etmeyeceğinin bir garantisi yok. Bu bağlamda tavsiyemiz daha yeni bir revizyon cihaz almanız yönünde.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

satın alma rehberi: bu rehberi bırakıp git PC al

Haberi görünce başkasının hazırladıgını düşünerek okumaktan vazgececektim ama Recep Baltaş yazısıını görünce okudum. Umarım ayrılmazsınız görevinizden bu görevi sizden daha iyi yapacak birini tanımıyorum.

Konsol neymiş PC dururken gidip onlara para vermem :)

Konsol neymiş PC dururken gidip onlara para vermem :)
------------------------------------------
adam hala pc diyo ya.. ekran kartın ram in eskisin git yenisini al, verdiğin parayı yüzünün aldığı şekli görmek isterim.. ben 2007 den beri ps3 kullnıyorum hiç bi upgrade etmeden piyasada ne kadar oyun varsa çalıştırıyor.. azcık kafayı kullanın ya

Şimdi yanımda Kinect Adventures var. Herkese tavsiyemdir.

Şimdi yanımda Kinect Adventures var. Herkese tavsiyemdir.
-----------------------------------------
hazır yanındayken selam söyle bizdende

Şimdi ben de merak ettim. Hangisi bana göre. Yalap şap yüzeysel bir anlatım olmuş. Bende 2007 den beri PS3 var. Geçen sene de kinect e tav olup XBOX aldım. Gerçekten müthiş. Kinect le oyun oynamayanlara tavsiye edilir.

bende ps3 xbox kinectvar diyenler zengin galiba ps 3 1000tl xbox 749 tl
wii de 700 tl ! bunlara verceğiniz para 2449 tl bunun yerine intel i7 dili
kaliteli bir bilgisayar alırım bir sürü oyun yüklerim daha iyi
bi de bunların oyun parası var . wii nin 100-200 ps nin 100 xbox 150
çok masrafçısınız . olsa da insan söyler mi ayıptır olan var olmayan var
bari bir tane söyle diyo 2007 den beri ps3 var geçen sene de xbox aldım.
diyor! ben de size bişey söylicem :
ben de de geçen seneden beri ps1 var :)

Xbox360 Jasper-Falcon fat kasalarda 3k sorunu çözülemedi. Dayanıklılık bakımından 80GB ve üzeri hafızası olan Ps3'ler verimli. 40 ve 60GB ilk çıkan ps3'lerde ısınma problemleri var. 360 konsolunun görüntü kalitesi daha iyi, koluda daha başarılı. Alacaksanız maddi durumunuza göre önce Slim cihazları daha alt seviyede 80GB ve üzeri Ps3'leri tavsiye ederim. Bilgisayar mı ? -Konsol mu ? tartışması çok gereksiz olur. Alacağınız konsolun oyun ömrü bilgisayarınızdan daha fazladır.

en iyisi pc , diğerleri boş

5 sene oyunları yüksek seviyede çalıştırabilecek bir makine kurmak nerden baksan 3.000 tl'yi bulur ben zamanında 1.000 lira verip upgrade derdi olmadan oyun oynadım.

atari varken hala bu konsolları kullananlar var ya yıl olmuş 2012. takıyorum kasedimi oynuyorum supermariodan tanka kadar büssürü oyun. "9999in1"

Oyun PC'de oynanır klavye ve mousela oynanır bunlar da anca futbol ve araba yarışı yaparsınır gerisi hikaye FPS kesinlikle oynamayı düşünmeyin

Oyun PC'de oynanır klavye ve mousela oynanır bunlar da anca futbol ve araba yarışı yaparsınır gerisi hikaye FPS kesinlikle oynamayı düşünmeyin
---------------------------------
bilader sen şuna oynayamayı beceremiyorum de kısaca.. kesinlikle oynamayı düşünmeyin diyo bide.. bunca insan o kadar killzone, cof bitirmiş konsollarda, sen hala düşünüp düşünmeme tarafında kalmışsın işin.. sen otur düşünmeye devam et en iyisi

Bende Xbox 360 var konsol da fps de dahil rahat oynayabiliyorum ama oynadığım oyundan zevk alamıyorum evde ölece duruyor anca bir, iki arkadaşım geldiği zaman gırgırına yarış yapıyoruz aşağıdaki arkadaşın yazdığı yoruma da katılıyorum o yüzden benim de tercihim PC den yana konsol da gerçekten yarış ve maç yapılır çünkü elinizde ki o atari kolu samimi söylüyorum insana zevk vermiyor bir fps de savaş oyunların da yaptığınız operasyonlardan ve çatışmalardan yada başka fps oyunlar olsun gerçekten zevk alamazsınız. Saygılar...

720p cozunurluk ve orta ayarlarda, benim emektar notebook bile her oyunu oynatıyor. Kısaca görüntü kaliteleri beni tatmin etmiyor. Yeni konsollar icin iddialı konusmalar var, bakıp görecegiz. PC ve konsol tartışmalarını saçma buluyorum. Bırakın insanlar neyden zevk alıyorsa onunla oyun oynasınlar. Zevkler ve renkler mevzu...

arkadaşlar abhartmayın olayı penguin united diye bir şirket var google aratın çıkar, adamlar bir donanım yaptılar PS3 için klavye maouse takımını PS3 e baglıyorsun , olay m uthiş ben şu an KİLLZONE 3 oynuyorum ve bilgisayardan bir farkı kalmadı tüm FPS leri cok rahat bir şekilde oynuyorum, yılların bilgisayar oyuncusu olarak arada fark kalmadı diyebilirim.

Bende Xbox 360 var konsol da fps de dahil rahat oynayabiliyorum ama oynadığım oyundan zevk alamıyorum evde ölece duruyor anca bir, iki arkadaşım geldiği zaman gırgırına yarış yapıyoruz aşağıdaki arkadaşın yazdığı yoruma da katılıyorum o yüzden benim de tercihim PC den yana konsol da gerçekten yarış ve maç yapılır çünkü elinizde ki o atari kolu samimi söylüyorum insana zevk vermiyor bir fps de savaş oyunların da yaptığınız operasyonlardan ve çatışmalardan yada başka fps oyunlar olsun gerçekten zevk alamazsınız. Saygılar...
-----------------------------------------
sevgili arkadaşım sen belki xbox tan, gamepad ile fps oynamaktan zevk alamıyo olabilirsin.. niye başkalarına ben sevmedim sizde sevmezsiniz gibi bir yorumda bulunuyorsun ki..
hadi gamepad i geçtim, zaten bu oyunlar için tasarlanmış shooter lar var.. alırsın onlardan bi tane, elinde tüfek hesabı takılırsın.. onun vereceği oyun zevkinide mouse veriyo demezsin artık..
hem bak xbox ım var diyosun alsana bi tane kinect.. var mı daha üstü

arkadalar benim tercihim psp bakın bana yardım edin lütfeb elimde 130 tl var eğer bei duyuyorsanız internetten 130 tllik psp araştınız eğer araştırırsanız size saygım sonsuz siz bunu okurken ben psp arıyor olacağım bulduklarınızı buraya yazınız lüten bu benim için çok önemli unutmayın bulduğunuz siteleri ve psp leri bu siteye yazınız.bana yazdığınızı anlamam için başına ziyaretçi 1 yazınız

ben yeni ps3 320 gb slim lite siyah aldım bide yanına pes 2012 aldım ps3 alcaksanız bimeks bir numara 668 tl bir buçuk hafta önce aldım fiyatlar süper

arkdaşlar o zaman sizde kalvye ve maus benzeri apartlardan alın

İnsanlar hala görüntü kalitesiyle bir oyunun iyi olmayacağını öğrenememişler. Bugün Wii oyunları Dolphin emulatörü ile gerçek Wiimote ile mükemmel dakikalar geçirtiyor insanlara. Hardcore oyuncular için konuşmuyorum ama şunu anlayın artık. Oyun var 1080p de iğrendirir başka oyun var 480i de içine çeker. Örneğin Red Steel 2 gibi bir kült ile Wii tadından yenmiyor. Pc de oynuyom ve Pc oyunlarını bıraktım bu kadar zevk vermiyor. Wiimote ile Cod oynayın bakalım ne klavye ne mouse kalır gözünüzde.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play