Seagate, 6.500 çalışanının işine son verdi

Donanım devi, kritik bir karara imza atarak tam 6.500 çalışanını işten çıkardı!

Seagate, 6.500 çalışanının işine son verdi!

Veri depolama devi Seagate, kritik bir karar vererek dünya çapında tam 6.500 kişiyi işten çıkarmaya gitti. Bu rakam, Seagate'in toplam iş gücünün yüzde 14'üne denk düşüyor.

6.500 çalışanı ile yollarını ayıran Seagate, maliyetleri kırpma adına böylesi bir işten çıkarmaya gideceğini daha önceden açıklamıştı. Ancak daha önce açıklanan rakamlara göre 1.600 çalışanı ile yollarını ayırabileceğini söyleyen şirket, bu sayede yüzde 3'lük bir iş gücü kaybının yanında maliyet noktasında biraz rahatlayacaktı. Ancak anlaşılan şirketin maliyet konusunda ciddi sıkıntıları mevcut ki, bunu da 6.500 işçisini işten çıkarmayla karşılayabilecek gibi görünüyor.

Şirket, bu hareketinin ardından 2016'nın dördüncü çeyreği için 2.65 milyar Dolar'lık tahmini gelir bekliyor. Ancak buna karşın IDC raporuna bakıldığında, PC marketinin geçtiğimiz yıla oranla yüzde 4.5 oranında daraldığı görülüyor. Elbette yine iyi tahminler PC alanının sınırlarını genişleteceği yönünde. Buna göre Amerika pazarında yüzde 7.4'lük bir artış bekleniyor. Buna bağlı olarak da belki Seagate, işten çıkarmalarının da etkisiyle beklediği tahmini gelire erişebilir.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

hiç geliştirmiyorlarki kendilerini ssd aldı başını gidiyor hardisk firmaları yerinde sayıyorlar.hiç dğeişiklik harddisk firmalarında.

Kapitalizmde bir işletme bu yılki cirosu geçen yıl ile aynı ise zarardayım feryadı basar ve aklına ilk gelen sabit giderler dediğimiz işçi kıyımına giderek karını yükseltme yolunu tercih eder. Çıkardığı işçilerin sosyal statüsü, boşanmaya varacak kadar sosyo ekonomik dengeleri umurunda bile olmaz. Bu manada kapitalizm vahşidir adaletli değildir. Zarar ediyorum diyen Seagate tahvildarların toplantısında karda olduğunu, işçi zam talep ettiğinde zarardayım diye ağlaşır. Emekçilere yazık olmuş.

Bu kadar çok kişi çıkardığına göre gerçekten sıkıntıları büyük.

seagate almayı bırakalı çok oldu samsung a devam

hard disk fiyatları dünya genelinde aldı başını gitti. Fiyatları düşük tutunki sürümden kazanın, satış performansınızı artırın ey sayın üreticiler..........

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir