Seagate'ten inanılmaz hızlı bir SSD!

Seagate'in tanıttığı yeni SSD, her bir saniyede bakın ne kadar veri taşıyabiliyor...

Seagate'ten inanılmaz hızlı bir SSD!

Hızın neredeyse her şey demek olduğu bilişim dünyasında elbette geniş çaplı verileri çok hızlı taşımak imkansız gibi bir şey. Fakat, Seagate tarafından hazırlanan ve halihazırda üretim aşamasında olduğu söylenen bu katı hal sürücüsü (SSD) modeli en büyük verileri bile muazzam bir hızla transfer edebiliyor.

Bu yaz kullanıma sunulması beklenen söz konusu SSD'nin saniyede 10 GB'lık bir veri taşıyabildiği belirtiliyor. Bu da, daha önce Samsung tarafından piyasaya sürülen ve bu alandaki rekoru elinde tutan SSD'yi bir hayli aşan bir değer.

Fakat bu çarpıcı bilginin dışında ne yazık ki Seagate'ten söz konusu ürüne dair daha fazla bir detay edinmek şu an için mümkün değil. Örneğin cihazın ortalama okuma/yazma hızının ne olduğu büyük bir merak konusu. Diğer yandan şunu da belirtmeden geçmeyelim: Bu inanılmaz hızlı sürücü aslında büyük bir çoğunlukla veri merkezlerini ve özellikle de görevlerini yerine getirmek için yüksek hıza ihtiyaç duyan merkezleri hedef alıyor. Bir anlamda Open Compute Project için de özel olarak tasarlanmış bir sürücü olan bu modelin oldukça yüksek bir fiyat etiketi olacağını tahmin etmek zor değil.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Hdd babası yine yapmış yapacağını hdd ssd Seagate den sorulur.Diğer markalara kalsa 20 yıl sonra ancak bu teknolojiyi kullanıma sunarlardı ama Seagate 'in o kadar beklemeye hiç niyeti yok tabii.

işlemcinin işleyebileceğinden fazla veri bu taşısa ne olur taşımasa ne olur? en azından bir ev kullanıcısı için.

@09 Mart 2016 23:31 Ev kullancısına bu hız 10 yıla kalmaz gelebilir diye düşünüyorum.

@09 Mart 2016 23:31 Saniye 50 GB'a kadar 6700K veri işleyebilir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir