Sevapları ve günahları ile Windows 8

Windows 8, 1 yılı geride bıraktı. Peki bu 1 yılda neler oldu? Son Windows için umut var mı?

  • Cem Şancı
Sevapları ve günahları ile Windows 8

Windows 8'in piyasaya çıkmasının üzerinden tam bir yıl geçti. Yeni işletim sistemi, Microsoft'un PC deneyimini değiştirmek için bel bağladığı çok önemli bir enstrümandı. İşletim sistemi bir yıl önce, alışılmış PC görüntüsünü ve kullanım alışkanlıklarını kökünden değiştiren bir tasarımla karşımıza çıkmıştı.

En çok satan Windows sürümü olan Windows 7'nin yerini doldurmak üzere hazırlanan Windows 8'e başarması gereken pek çok görev yüklenmişti. PC'lerin görüntüsünü tamamen değiştirmesi bir yana, ayrıca Mİcrosoft'un da kendi içindeki değişimi yansıtması da gerekiyordu.

Ancak, işletim sistemi çıktığı andan itibaren, teknoloji dünyasından eleştiriler almaya başladı. Dolayısıyla daha doğduğu anda tüm avantajlarını kaybetmişti ve "yeni Vista" damgasını yemekten kurtulamadı.

Özellikle Modern UI ve Başlat düğmesinin ortadan kaybolması, birçok kullanıcıyı ondan hızla uzaklaştırdı. Vista kullanıcılarının daha çok tercih ettiği yeni işletim sistemi, Windows 7 kullanıcılarını ise yeterince cezbetmemişti. Şu anda piyasadaki masaüstü işletim sistemlerinin %5,4'ünü oluşturan Windows 8, bu oranla aslında arzu edilen yerde durmuyor.

Ama Windows 8 için tünelin ucu o kadar da karanlık değil... Haberimizin devamında...

Windows 8'in asıl başarısı, hibridlerde gizli!

Windows 8 ayrıca, hibrid cihazları de destekleyen bir işletim sistemi olarak karşımıza çıktı. Dokunmatik ekranlı tablet - dizüstü karışımı bu yeni PC'ler için özel olarak tasarlanan Windows 8 dokunmatik ekranlı cihazlar dünyasında nihayet Microsoft'un adının da geçmesini sağlayacaktı.

Windows 8'in bu noktada beklentileri karşıladığını söylemek yanlış olmayacak. Aynı zamanda hem PC hem de tablet olarak çalışan cihazların sadece tabeletler için yazılmış işletim sistemleriyle başarı sağlaması çok zordu. Windows 8 bu noktada devreye girerek bu cihazların da var olmasını ve işlevlerini düzgün yerine getirmesini sağlayarak bir başarı yakaladı.

Microsoft'un Windows 8 ile beraber açtığı yeni uygulama marketi de Windows uygulama geliştiricileri için büyük kolaylık oldu. İşlemlerin son derece basitleştirildiği markette 100 bin uygulama sınırı kısa sürede aşıldı. Bu uygulamaların kaliteleri ve başarıları sorgulanabilir olsa da Microsoft'un kaliteli uygulama üretilmesi için zaman içinde atacağı adımların sorunu çözmesi mümkün olacak.

Ayrıca işletim sisteminin benzer bir sürümünün, yeni Windows telefonlarına da hayat verdiğini unutmamak gerekiyor Dokunmatik ekran desteği ve yeni uygulama odaklı yapısı sayesinde Windows 8 aslında telefon cihazları ile PC'leri birbirine daha çok yaklaştırmış oldu. 

Peki Windows 8, kısa zamanda başarılı olacak mı? Bir sonraki sayfada...

Windows 8 başarılı olacak mı?

Bir yıl sonra performasına kısaca bakıldığında, Windows 8'in beklenen başarıyı henüz yakalayamadığı ancak üzerinde çalışmaya devam edildiği sürece eksiklerini gidererek kullanıcıları memnun eden bir işletim sistemi haline geleceği anlaşılıyor. Microsoft da bunun farkında olacak ki, Windows 8'i geliştirmek için sürekli çalışıyor. Yeni yayınladıkları Windows 8.1 beta sürümüyle eksiklerini kapamaya çalıştığı görünen Microsoft'un uzun yıllara dayanan "eski imajı"nı silip tamamen yeni bir Windows ve yeni bir Microsoft yaratma hedefine elbette kısa sürede ulaşması mümkün değildi.

Kısacası Windows 8, her ne kadar beklenildiği gibi bir "patlama" yapamamış olsa da, asla yeni bir Vista faciası değil. Özellikle 8.1 güncellemesi ile birlikte, son Windows'un önemli bir atılım yapacağına herkes kesin gözüyle bakıyor. Microsoft da bunun farkında ve Vista'ya yaptığını Windows 8'e yapmıyor ve onu bir kalemde silip gözden çıkartmıyor. Zaten bunu yapmasına da gerek yok; çünkü Windows 8, performans ve uyumluluk açısından hiçbir probleme sahip değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

Windows 8 kullanacaksanız "bulut" için kullanmalısınız yoksa win 7 de şu anda gayet yeterli yani.

@05 Ağu 2013 11:26 Mesela arkadaşlar bulut sistemini neden kullanalım ki.İnsanların kendine ait verilerini birilerinin hazırladığı depolama ortamlarına emanet etmek hangi mantıkla yapılır ? Mesela Newyork belediyesi kurumu ile ilgili verilerini blulut ortamına taşırmı? Nasa verilerini bulut ortamına taşır mı ? İsrailin teknoloji şirketi Elbit verilerini bulut ortamına taşır mı ? Kraliyet sarayı verilerini bulut ortamına taşır mı yada taşımış mı? Bunlar taşımamışsa szie ne oluyorde kişisel verilerinizi sizin kontrol edemediğiniz bir sistemin içine atıyorsunuz ki ?

@05 Ağu 2013 11:26 bi bimetdiniz ya allan ergenleri!.....

@05 Ağu 2013 11:26 win 8 microsoft nasıl kendini dahada reziletmiş diye kullana bilirsiniz win 7 kat ve kat daha iyi yazacaktın arkadaşım heralde aklın karıştı

@05 Ağu 2013 14:44 Sen arkadaşın yazdığını hiç anlamamışsın. Arkadaş diyor ki eğer diyor bulut işletim sistemi istiyorsan win8 kullan tamam eğer istemiyorsan boşver diyor 8 le uğraşma 7 kullan.

@05 Ağu 2013 15:55 Ne alaka şimdi. Konuştu balkabağı. Adam diyorki bulut için 8 yoksa 7 kullanın 8'e gerek yok diyor, sende kalkıp adama egen diyorsun. Ergen kim belli bence.

@05 Ağu 2013 16:19 Adam bulut sistemden bahsetmiş ne alaka şimdi senin dediğin ile. Bulut sistem istiyorsanız 8 kullanın yok istemiyorsanız zaten yedi iyidir diyor. Şaka gibisiniz ya.

@05 Ağu 2013 15:55 Önce yazı yazmayı öğrensen nasıl olur ,ergen irisi kardeş ?

Resimdeki çiftin Türk olduğu nasıl belli değil mi? Bir de güneş gözlüğü takmışlar iğrenç insanlar oldukları ortaya çıksın deyu. Zaten var yok bir güneş gözlükleri var. Aslında o güneş gözlükleri sayesinde herşeylerini kaybettiler. Pek de güzel oluyor. Gururla o güneş gözlüğünü takan bir millete müstehak. Değil mi, hacılar?

@05 Ağu 2013 11:32 sen nesin ezik... köle...

Güzel bir yazı olmuş Cem bey teşekkürler.

Avrupa'da, Amerika'da, Avustralya'da, Kanada'da ne kadar Türk varsa, hepsini takip altına alın ve atın dışarı!

Bir gün alıcam o hibriti vurucam kırbacı

Windows7 yeterli hatta vista bile bazılarına yeterli ama en iyisini istiyosan Windows8 kullanacaksın

Yeni bilgisayar satın alınca yanında zorla satılmasa Türkiye'de %0.1 oranında olurdu.

Metro arayüzü filan sıkıntı değil ama aero tema olmaması windows 8'den nefret etmem için yeterli bir sebep...

@omeremre23 Seninki bataklıktaki sivrisineklerle uğraşmak gibi olmuş :)

Windows 8, geleceğin ve devrimin başlangıcı......

son söylenene katılıyorum, ''asla yeni bir Vista faciası değil''

Vista çok büyük eleştiri almıştı ve Microsoft ta bu eleştirileri dinleyip Windows 7 yi çıkarmıştı. Şimdi ise Windows 8 deki eleştirileri dinleyip Win8.1 i çıkaracak. Ben şu an 8.1 in önizleme sürümünü kullanıyorum ve 8 de eleştirdiğim pek çok nokta düzeltilmiş. Bu olayın fazla abartıldığını düşünüyorum. Sanırım artık Microsoft un da normal bir firma olmaktan çıkıp diğer markalar gibi kendine taraftar toplaması gerekiyor. Bu devirde taraftarı çok olan çok satıp çok kazanıyor.

Tamamen windows 8 i önyargıdan kurtarmaya yönelik bir yazı olmuş..İşin tuhafı kullandığım halde önyargım devam ediyor...performansına diyecek yok..hızlı çalışıyor.windows7'nin masaüstünden görünüm olarak farkı bir kaç menü ikon ve temadan ibaret..üstüne metro dahil edilmiş..dahili metro istemeyenler windows 7 kullanabilirler..ama insanlar windows 8'in tamamen bu konuda özelleştirilebilir olmasını istiyor..bişeylerin mecburen dayatılmasını değil..Windows 7 nin başarısı kullanıcıların isteklerini kaale aldığı içindi.windows 8 de başlat menüsü mücadelesi 8.1 de hala devam ediyor.başlatın butonu var menüsü yok...bırak işte kullanıcıya yap bi menü zaten bu adam alternatif programlarla o menüyü ekleyecek..sende kurtul millette bu inattan..metro kullanmak istemeyenlere saf windows 8'i ver..yap bir seçenek menüsü adam kendine özelleştirebilsin..amaç kullanım kolaylığı değilmi...

win 8 standart kullanıcı için candır can . hele hibrit varsa tadından yenmez

ben win8 kullanıyorum bana göre kullanışlı isterseniz başlat menüsü de eklenebilir yani başlat menüsünün olmaması işletim sistemini kötü yapmaz kullanan kullanıyor

Şimdi hepsini güzelce okudum fakat dikkatimi sadece ama sadece bir nokta çekti ; Microsoft store daki uygulamaların kalitesi her ne kadar sorgulanır olsa da , ne demek bu , bu kadar yanlı haberi nasıl yapabiliyorsunuz olmadı chip logosunun yanına android resmi de kotun tam olsun , 3 sene android kullandım söylesenize bana play store da 1 milyon uygulama sınırı geçilmiş olmasına rağmen bunların yüzde kaçı adam akıllı işe yarar bir program ki androidin zamanla yavaşladığı gerçeğini nasıl itiraf edemiyorsunuz anlamış değilim , en basitinden androidte Facebook kullandığımda sadece tek bir program hafızamı şişirip bitirirken hemen hemen aynı özellikteki wp8 Facebook uygulaması ilk gün yüklediğim boyutta ve hızda açılıyor, yıllardır sizi takip ettiğim ve okuduğum zamanlara yazıklar olsun ki yıllarca Microsoft'un işletim sistemleri üzerinden bir ton para yediniz yazıklar olsun yazıklar.

tek sıktıntı market youtube,facebook vs. başlıca kullanılan uygulamalar yok phone dan bahsetmiyorum win8 den

Windows 8 i bir yıldır kullanmıyorum ve çok memnunum

Şuraya yorum yapan arkadaşlar kaçınızda dokunmatik pc var.Varsayalım ki pc niz "dokunmatik" enaz 17" monitöre kim yaklaşarak dokunmatik kullanmak isterki...Haa bakışlarımızla ve sesle kullanmayı yenilik olarak getirseydi belki yeni bir devrim olabilirdi.

aynen win7 ye devam

Windows 8 küçük bir yazılımla usb hdd kurdum Win to go modunda sürücüleri ve programlar yükledim gayet iyi Metro arayüzüne ihtiyaç duymadığımdan usb hdd üstünden gündelik işler için iyi , kasa içinde ki SSD'de ise Windows 7 var...

Bu kargaşayı ve sorunları yaşamaktansa, en başından Win8 i tablet lere ve PC lere ayrı özelliklerle şatışa sunsalardı, eminim şuan herşey çok daha farklı olacaktı. Kullanıcı ne yapacak dokunmatik olmayan bir ekranda dokunmatik özelliklerini, gereksiz ram ve işlem hızı kaybından başka birşey değil. Ne zaman sistemi 2 ye ayırırlar herkese ihtiyacı olanı verirler o zaman kurtulur. Win 7 de bunu network üne kadar ayırıp (home basic in den prosuna) kullanıcıya ihtiyacı olanı alma şansı sunarlarken şimdi bu ne perhiz bu nasıl lahana turşusu. Şuan vista nın kaderini yaşıyor win 8 kim ne derse desin. Mantık yapısı değişmedikten sonra sistem üzerinde ufak boyamalarla win8.1 bile bu gidişatı değiştiremez.

windows8.1 kullanıyorum metro dışında pek bi fark yok metrodada gruplandırma var sadece...yani heveslendirecek tamam artık olmuş diyecek bi değişiklik göze batmıyor.gözle görülen çok ufak değişiklikler var...metro olayını tamamen ayırıp bağımsız hale getirip seçme şansı vermeliydiler..işin kötüsü illa size bir microsoft hesabı diretiyorlar.ben mecburmuyum bütün kişisel verilerimi microsoft hesabından bulut denilen sisteme dahil etmeye..Açıkcası bu zorunluluk bi hayli can sıkıcı güvenlik konusundada çok baş ağrıtır..metronun tüm amacı mağazasından uygulama satmak..Yani "PARA ..PARA ..PARA.."

@05 Ağu 2013 17:17 Bilgi olsun diye söylüyorum kurulum sırasında size sistem soruyor local hesap mı kullanmak istersiniz yoksa microsoft hesabıyla mı bağlanmak istersiniz diye. Yani bu konuda bir diretme yok isterseniz win7de olduğu gibi local olarakta bulutsuz kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz.

@05 Ağu 2013 18:18 Dostum kurulum sırasında Win8 gibi Win8.1 betası Local kuramıyorsun MS hesabında diretiyor. kurulum bitip masaüstü geldiğinde Ayarlardan locala geçiyorsun....

@05 Ağu 2013 23:53 Bunu yapmamış olsam buraya bunu yazmazdım, win 8.1 i bilmiyorum ama şuan win8 kurulu laptopumda ve local hesap ile kurulumu bitirerek windows a giriş yaptım. Kurulumda hızlı ayarlar yerine özelleştirerek devam edin, kullanıcı oluşturma penceresinde en altta microsoft hesabı kullanmadan giriş yapın gibi bir seçenek var eğer bunu seçerseniz local hesap ile kurulumu tamamlayabilirsiniz. Bunu da yapamıyorsanız kurulum sırasında internet bağlantısını kesin otomatik olarak local hesap ile açılışa yönlendirecektir sistem sizi.

win 8 güzel mac os x serisinden sonra gördüğüm en güzel işletim sistemi

Sen de yorum yaz