SF içerisinde, anti-Glass saldırıları sürüyor

Tek suçu Google Glass'ıyla dolaşmak olan genç gazetecinin başına bakın ne geldi...

  • Levent Öztürk
Glass karşıtı hareketler SF'da devam ediyor.

Görünüşe göre özellikle San Francisco halkı, Google Glass fikrinden pek hoşlanmış değil. Öyle ki, bir başka Glass kullanıcısı daha Cuma günü San Francisco sokaklarında saldırıya uğramış durumda.

20 yaşında bir gazeteci olan Kyle Russell, Google protestoları ile ilgili çekimlerini tamamlamış iken, 16th Street BART tren istasyonunda bir kadın "Glass" diye bağırıp, cihazı Russell'ın kafasından aldı. Tabii ki Russell ve arkadaşı hemen kadını kovalamaya başladılar. Ancak kadın, cihazı yere atıp kırdıktan sonra kaçmayı başardı.

Russell'ın kadının ses tonundan tahmin ettiğine göre cihazın parçalanması kadının asıl amacı idi. Tabii ki Russell, tahmininde yanılmış olabileceğini ve bunun sıradan bir kap-kaç vakası olmasının da mümkün olduğunu söylüyor.

Protestolar ve bu olay arasında bağlantı arayanların ise yanılma olma ihtimallerinin yüksek olduğunu düşünen Russell, kadının protestolardaki kalabalığın genel görünüşüne uymadığını ve kalabalık ile ters yönden geldiğini söylüyor.

1500 dolar değerindeki ürünü olayın ardından test eden Russell, ürünün artık "hiçbir ses veya dokunuşa" cevap vermediğini, basit bir şekilde "kullanılamaz" olduğunu söylüyor.

Bu son anekdot, rastgele bir hırsızlık örneği olabileceği gibi, San Francisco'daki teknoloji yandaşları ve karşıtları arasındaki gerilimin bir habercisi de olabilir.

San Francisco sakinleri arasında, teknolojinin ölüm getirdiğini düşünenler ve bunun baş sorumlularından biri olarak Google'ı görenler mevcut. Hatta protestocuların isteklerinden biri, Google'ın artık devreye girmesi ve teknoloji kullanımının kontrol edilmesi de bulunuyor.

Russell'ın başına gelenler, San Francisco'da yaşanan ilk Google Glass kullanıcısı sorunu değil. Şubat ayı içerisinde de Sarah Slocum adlı Glass kullanıcısı, San Francisco şehri içerisinde bir saldırıya maruz kalmış idi.

Russell'a saldıran kadın hakkında ise polisten henüz bir açıklama gelmiş değil. Başka bir deyiş ile saldırgan, hâlâ şehrin sokaklarında Glass kullanıcılarını arıyor olabilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Glass! diye bağırmak? ?•?•?

Ne kadar secma neden boyle seyler yapıyorlar?ne elde ediyorlar

İnsanların özel hayatlarına burnunu sokmaya bayılan Google ve onun gözlüğü... En iyisini yapmış kadın.

@20 Nis 2014 21:01 sen ne saçmalıyorsun Apple kölesi? seninde bir eşyanı parçalasınlarda görelim pis köle...

İyi yapmışlar. Teknolojiye hayran biri olarak bu tür cihazların doğru olmadığı bir gerçek. Bu gözlüğün yaptığı ve hatta çok daha fazlasını elindeki telefonla zaten yapabiliyorsun gözlükle bir şeyleri gizlice yapmak mümkün. Ya kamera özelliği tamamen kaldırılmalı yada kusura bakmayın ama böyle dayak yersiniz.

@20 Nis 2014 21:53 Apple kölesine bak milletin teknolojisi battı healde...

ne insancıklar var ya

Bu olay ülkemizde olsaydı kadın yaşamıyor olurdu...

Teknoloji yandaşları ne demek Chip ? İnsanları gizlice çekmek, özel hayata saldırıdır. Kalem kameralar, glass vs. kullananlar teknoloji severlik değildir.

@20 Nis 2014 23:42 Apple sana bu zırvalıkları yazdırmak için kaç ¢ verdi gönüllü köle?

@20 Nis 2014 23:42 Tabi bu söylediğin şekilde kullnaılıyorsa doğru. Fakat herkes aynı kafada değildir !

Bir yönden böyle bir gözlük ve çeşitleri zaman içinde suç olaylarının önüne de geçebilir. Sokakta yürüyen ve olayları anlık takip eeen gizli kameralar gibi olacağız. Değişik yönlerden olay incelenebilir.

Glass ın iyi tarafı olabilir olayları kayıt etmek için ama evet kamera özelliği ile insanlar arkadaşlarına ya da çevredeki insanlara birçok puştluk ta yapar. Not: Köle yazan vatandaş sen niye başkalarının kendi fikirlerine saygı duyup kendi sesini duyurmuyosun)

Kim google glass gözlük takarsa kesinlikle öldürebilir gizli kamera olsaydi ne olacak sakin gözlük almayin yoksa rahmetli olur

Meğer Türkiye ' de bu kadar az teknoloji okuru arasında ne kadar çok karşıt varmış . Arkadaşlar siz normal misiniz?Şu saçma sapan bilim kurgu filmlerinden bir çıkın Allah aşkına. Bu bugün gelmezse ertesi gün gelecek, Microsoft hologram teknolojisi ile çalışıyor. Hologramla pandik atan çıkar hadi al bu da bir bahane. Ee buna da karşı çıkın. Adamlar böyle bir şey yapıyorsa zaten bir çok ülke özel hayat ile ilgili sıkıntıdan dolayı almaz. Millet ne kadar yırtınırsa yırtınsın günlük 20 milyon terabayt internet trafiğini elinde bulunduran Google ' yi yolundan saptırmaz.Adamlar bu teknolojiye senelerini vermişler.

Sen de yorum yaz