Silinen yer imlerinizi geri getirin!

Chrome ve Firefox kullanıyorsanız ve yer imleriniz sizin için önemliyse, bu habere kulak verin...

Dosyalarımızı zaman zaman yanlışlıkla silebiliyoruz. Bu durum, web tarayıcımızın yer imleri için de geçerli. Peki Firefox veya Chrome'da bir veya daha fazla yer iminizi yanlışlıkla silerseniz, onu geri getirebilir misiniz? Cevap "evet", bunun bir yolu var.

Chrome: Yer imlerinizi sildikten sonra Chorme'u bir veya iki kezden fazla sayıda yeniden başlatmadıysanız, onları geri getirme şansınız yüksek. Yapmanız gereken C:\Users\KULLANICIADINIZ\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default klasörüne giderek Chrome'un yer imi yedeklerini bulmak ("KULLANICIADINIZ" bölümünü Windows kullanıcı adınızla değiştirin). Bu klasörde bulacağınız Bookmarks dosyası yer imleriniz, bookmarks.bak ise şu an aradığınız yedekleri içermektedir. Bookmarks.dat dosyasının değiştirilme tarihini kontrol edin. Eğer yer imlerinizi sildiğiniz tarihten önce değiştirilmişse, adını Bookmarks olarak değiştirin ve Chrome'u tekrar açın.

Firefox: Firefox, Chrome'un tersine en son 10 yedeği saklamaktadır. Yedekleri bulmak için klasörler arasında dolaşmanıza da gerek yok. CTRL+SHIFT+B'ye basın ve "İçe aktarma ve yedekleme" düğmesine basın. Şimdi "Tekrar oluştur"a basın. Şimdi geri yüklemek istediğiniz yedeği tarihine bakarak seçebilirsiniz. Firefox işlemi onaylamanızı isteyecek ve yer imlerinizi seçtiğiniz tarihteki haliyle geri yükleyecektir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

ben senkronizasyon şeklinde bookmark'larımı kaydediyorum.. yinede kendi kendine siliniyor maalesef

Ne kadar dersek de tepki alıyoruz ama Opera'da var bu.Hem de özellik olarak.Çöp kutusuna atılıyor yer imleri ve silinen notlar..

Bu özellik operada eskiden beri var eğer yerimleri dosyasında değişiklik yapmışsanız yedeklemeniz yeterli bunun için Dosya>Al/Aktar>Opera Yerimlerini aktar tıkladıktan sonra hedef olarak masa üstünü seçin masa üstüne kayıt edilen dosyayı sisteminizde uygun bir yerde saklayın yerimleri silinirse bu saklanan dosyayı aynı yolla ancak Dosya>Al/Aktar>Opera Yerimlerini al şeklinde tıklayın..

Xmarks eklentisini tavsiye ederim, geriye dönük yer imlerinde dilediğiniz tarihe gidebilirsiniz.

gmailden snyc etmek daha pratik olsa gerek

lütfen bana yardım ben yapamıyom

nolur yardım

arkadaşlar bendede bookmarks.bak var ama ben bookmarks.dat diye bişey görmedim anlamadım şimdi? chrome da bookmarks.bak ise ne yapmak gerek. bu arada bookmarks ve bookmarks.bak dosyaları var bu ne anlama geliyor lütfen yardımcı olun çok önemli linkler vardı....

Bilgisayar temizleme programı yer imlerimi de temizlemiş. Firefox için yazdığınız içe aktarma olayını okuduğumda ben hiç yedek oluşturmadım ki dedim ve umutlarım tükendi. Ardından her gün (otomatik şekilde?) bir yedek alındığını gördüm ve yer imlerimi geri yükledim. Çok teşekkür ederim.

Ben işlemleri yaptım Bookmarks'a değiştirmeden girdim, birlikte aç olarak Explorer'ı seçtim, Chrome yoktu. Kaydet aç yapıyorum ama bir şey değişmiyor. Lütfen yardım edinn.. Geri gelmez mi ???

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir