Sınırı aşan Android oyunu: Angry Trayvon!

Google Play'de yayınlanan bu oyun, sadece birkaç saatte büyük tepki aldı! Ve sonrasında...

  • Ertuğrul Süngü
Sınırı aşan Android oyunu: Angry Trayvon!
Sınırı aşan Android oyunu: Angry Trayvon!

Bundan bir yıl kadar önce, Florida eyaletinin Sanford bölgesinde, İspanyol kökene sahip bir kişi tarafından öldürülen 17 yaşındaki Trayvon Martin davası, halen devam etmekte ve yargı kesin bir sonuca varmış değil.

Bu esnada ortaya çıkan bir oyun ise, Pazartesi gününden beri tüm sosyal medyayı ayağa kaldırmayı başardı. Trade Digital tarafından geliştirilmiş olan oyun, "Angry Trayvon" adı altında satışa sunuldu. Fakat oyunda kafası kukuleta ile kapalı olan karakter tasvirini "Dünyanın her yerinde bulunan ve şehirleri tehdit eden kötü adamlardan intikam almak için yapılan bir tur" olarak lanse edilen oyun senaryosu içerisinde gösteren yapım, bir anda her şeyi birbirine karıştırdı. Yapımcı Trade Digital's ise, her ne kadar oyunun ismi bariz bir şekilde Trayvon Martin vakasını işaret ediyorsa da Twitter hesapları üzerinden "Oyunumuzu gerçekte var olan kişileri hedef alarak üretmedik." şeklide bir açıklama yaptı. Nitekim oyunun ana karakteri, George Zimmerman tarafından öldürüldüğünde tam da oyun içerisindeki karakterin kıyafetlerine sahipti...

Peki sonra neler oldu? Haberimizin ikinci sayfasında...

Peki sonra neler oldu?

Angry Trayvon, Google Play Store'a düştüğü anda başlayan protestolar ise, beş saat içerisinde 1.400'den fazla kızgın insanın, sert mesajları ile giderek büyüdü. Oyunun kaldırılmasını isteyen yüzlerce tweet ve retweet de aynı saatler içerisinde atıldı. Yapılan eleştirilerde oyunun baştan aşağıya ırkçı olduğu, yetmezmiş gibi elinde hiçbir silah yokken kendisine saldırılan Martin'in, oyun içerisinde eli silahlı bir saldırgan gibi gösterilmesinin hiçbir açıklaması olamayacağını savundu. Kullanıcı tepkisinin büyüklüğü ise, verilen puanlarda ortaya çıktı zira 714 incelemenin ardından Angry Trayvon 1.4 puana geriledi ki oyun hakkında yorum yapan 625 kişi, en düşük puanı verdi.

Trade Digital ise daha fazla dayanamayarak oyunu Google Play Store'dan çektiğini açıklayan bir Facebook duyurusu yaptı. "İnsanların verdiği tepki yüzünden oyunu Google Play Store'dan çekmiş bulunuyoruz. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz ama bu sadece eğlence amaçlı üretilmiş bir aksiyon oyunuydu ve hiçbir şekilde ırkçı ithamlara yol açması hedeflenmemişti. Yine de oyun ve oyunla ilgili her türlü bağlantı, tamamen silinecektir; bilginize" şeklinde açıklama yapan yetkililer, ilk olarak Angry Trayvon'nu Google Play Store'dan kaldırdılar ve hemen akabinde, oyunun HD versiyonu ve alakalı tüm siteler kapatıldı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Bu Google'ın ne kadar rezil, aciz ve kimseyi takmayan bir firma olduğunun kanıtıdır. Herkes ayağa kalkıyor, Google uygulamayı kaldırmıyor. Yapımcısı umursamaz olsaydı görürdünüz ortalığın halini..

Bide laf edersiniz WP Store a. 700000 uygulamanın 500000 i çöp. Google ın bu kadar sorumsuz olduğunu hiç düşünmezdim.

@12 Tem 2013 00:46 wp storede çöp bile yok ??

palalı oyun olmuş. hülolar çok sever bunları

google çöplüğünden beklenirdi bu hareket. Sıkıysa appstore a koysunlar Apple'ın kabul etmeyeceğini biliyorlar

Ne yazık ki yeryüzü şiddet ve sex üzerine kurulu bir kaos düzeninden ibaret. Dünyanın şekillendirilmesi için şiddet ve sex daha uzun yıllar kullanılmaya devam edecektir. Ta ki dünya tamamen şekillenene kadar ki bu da yüzyıllar ile ifade edilebilir. Sisteme şimdilik insan değil, vahşi mahluk lazım...

@cleverman böyle olmasını sağlayan medya izlediğin filmler diziler reklamlar okuduğun dergi gazetelere dikkat et sıklıkla ne var? eşcinsellik uyuşturucu kullanmayı övme (!) pornografi derecesinde seks yığınağı! böyle bir medya beyin yıkaması ile güvenli bile yaşıyoruz aslında!

Çöp Diyorsunuz ama bu uygulamalar nasıl yapılıyor hiç düşünmüyorsunuz. Google insanların bireysel üretimini desteklemek için uygulamalarını rahatça yayınlıyor.

Bu Google a iyice gıcık olmaya başladım. Zaten her şeyin içine girmiş durumda. Hayatın her yerine maydanoz oluyor. Bizi ince ince izliyor, kaydediyor, benim unuttuklarımı o hatırlıyor. Ufak ufak hesapları kapatıp bu işlere dikkat etmeye artık başlamalı.

@12 Tem 2013 11:10 kesinlikle katılıyorum. Kesinlikle android'e bayılıyorum, özgürlüğü çok hoşuma gidiyor ve çok güzel android telefonlar var ama google play'i bir kusur olarak görüyorum. Google play'e girince çok uygulama seçeneği var ama bunların içinde böyle uygulamalarda var, virüslü uygulamalarda var hatta cinsellik içeren uygulamalar bile var. Google android daha çok gelişmemişken uygulama sayısının artması için herkesin uygulama yayınlamasına izin verdi. Ama çoktan yeterli düzeyi ulaştı. 2011'de Droid Dream adında bir virüs çok karışıklığa sebep olmuştu, bundan sonra google kesin uygulamaları kabul eder dedim yine etmedi ve beni hayal kırıklığına uğrattı :(

Androİtli telefonum olsa hemen indirirdim :)

Sen de yorum yaz