Nokia Amerika'da sıradan bir marka...

Nokia tüm dünyada fırtına gibi eserken Amerika'da sıradan bir marka. Nedenlerini araştırdık...

  • Ali Güngör

Apple Store'u örnek aldı, yazılıma ağırlık verdi

Apple Store'u örnek aldı, yazılıma ağırlık verdi
Nokia üçüncü parti geliştiricilerle arasını iyi tutuyor, Ovi üzerinden yazılım ve hizmet sunuyor

Nokia'nın Apple Store'u örnek alan online mağazası Ovi'ye gelirsek. Üçüncü parti yazılım geliştiricileriyle iyi ilişkiler kuran firma bu açıdan avantajlı. Kullanıcılar paylaşım, e-posta, bulut depolama ve diğer yazılım hizmetlerinden Ovi sayesinde faydalanabiliyor. Amerika'da yayılmak için de Nokia Ovi'ye ve buradan sunacağı yazılım hizmetlerine büyük umut bağlıyor.

Nokia'nın Amerika'daki bir yanlışı da modellerinin 6 ay kadar geç çıkmasıydı. Ama yeni modeller bütün dünyayla aynı anda Amerika'da olacak. 19 Temmuz'da çıkacak Surge modeli iki yıllık GSM hizmeti anlaşmasıyla birlikte 80 dolara satılacak. Bu modelin geliştirilmesinde AT&Tile ortak çalışıldığı için ilk olarak Amerika'da çıkacak. Zaten daha önceden de belirttiğimiz gibi sadece ismi olan bu model, numara standartını hiç bozmayan Nokia için bir istisna ve Amerikan pazarındaki çalışmalarında yeni bir anlayışın başladığını gösteren özel bir model olacak. Diğer ülkelerde ise Surge'ün ne zaman çıkacağı henüz belli değil. Amerika dışında numaralara alışkın müşteriler için ise model ismi Surge 6790 olacak.

Bütün bu gelişmeler Nokia'nın Amerikan pazarının ihtiyaçlarına göre esnek bir yaklaşım geliştirmeyi artık öğrendiğini gösteriyor. Özetle çok güçlü rakiplerle savaşacak olan Nokia'nın, servis sağlayıcılar ile ortaklık, Amerika'ya göre basitleştirilmiş arayüz, daha iyi yazılım hizmeti ve Amerika'ya uygun pazarlama olanağı sunan yeni model isimi gibi örnekl işleriyle görünen bu yeni anlayışı, başarılı olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

nokia benim için de sıradan bir marka

nokia bu symbian takıntısıyla giderse batar

nokia artık sıktı biraz. değişiklik yapması lazım.

amerikalı haz edememesi normal nokia dan...benim icinde guvenilirligi yoktur nokia nın...finlandiya teknolojide ne yapmıstır neyin altında ımzası vardır...ekonomik siyasal hangi gucu vardır?..western88

"Nokia tüm dünyada fırtına gibi eserken Amerika'da sıradan bir marka."
Motorola da tüm dünyada sıradan bir markayken Amerika'da fırtına gibi esiyor. ABD'de en fazla satilan cep telefonu markasi Motorola.

sıradan adi bir marka zaten ortalık malı

"Amerikalılar Symbian'ı anlamıyor" . Woav ne tespit ama. OSX , Android, WinMobile ve diger mobil isletim sistemlerini anliyorlar ama
Symbian'a kafalari basmiyor oylemi? Bence baslik atarken daha dikkatli davranmalisiniz. Bunun isletim sistemini anlayip anlamamakla uzaktan yakindan ilgisi yok. Yazinin sonlarina dogru gecek sebeplere yaklasiliyor.
Aral

Ben Amerika'da işim dolayısıyla 3 yıl kaldım. Adamlar Motorola hastası. Bizim burda da Motorala tutmuyor :)

Nokia kendini tekrarlamaktan ben ise bu mesajları yazmaktan bıkmadım. :D Nokia devri yavaş yavaş kapanıyor. Yada artık symbian yeterli gelmiyor. Eğer bilgisayar ile aşina biri iseniz eminim yetmez. Bazen telefondan çok şey beklersiniz. O yüzden ben iphone diyorum. Nokia'yı artık kullanmam.

Adamların bir ton yerli alternatif varken neden Nokia almadıklarına o kadar şaşacak bişey yok. Bi biz şöyle milliyetçi olamadık.

nokia nın ürettigi takoz kalaz gibi telefonları kim kullansın

kimseye katılmıyorum.akıllı cep telleri doğru ama normal olanlar doğru değil ben cep telefonu satıcısıyım en çok satılan nokia ve sağlam olan bence nokia dan şaşmayın iphone a dicek bişeyim yok ama n97 tercihimdir.win mobile kullanmalı.(nokia)

nokia iyi bi üretici olduğundan değil insanların alışkanlıklarını değiştirememesinden kazanıyo.

Cep telefonları Türkiye'ye ilk geldiğinde Panasonic, Ericsson ve Nokia ünlüydü. Panasonic uzun zamandır ortalarda yok. Ericsson; Sony ile birleşti ve dolu dizgin gidiyor fakat Nokia için gelecek günlük güneşlik değil. Eskiden herkesin elinde Nokia varken artık o egomanya son buldu. Alternatif markalar (Samasung vb.) Nokia'nın liderliğini aldılar. Bunun nedeni bence; aynı özelliklikte onlarca modelin bulunması ve Nokiaların tarz olarak çağa bir türlü ayak uyduramamasıdır. Gençler de Nokia'nın dibe vurduğunu da CHIP haber yapmıştı. Çok eskiden beri Nokia kullanıcısıyım ama artık favorim; General Mobile.

Türkiyede ağıza sakız olmuş '' Nokia'dan başka telefon kullanılmaz '' adam hayatında nokiadan başka marka görmemişki htc desen yenir mi içilir mi diye sorar

türkiyede de symbianın bu kadar bilinmesinin tek sebebi var.nokia 6600.yolda gördüğüm 2 insanın 1 inde vardı bu telefon ve herkes internetten program yüklendiğini öğrendi ve çok geniş program yelpazesi vardı.bence nokia bu başarısını bu telefona borçlu.3650,7650 gibi telefonlarddada vardı ama bilen çok azdı veya içindeki symbian neredeyse hiç bi işe yaramıodu.bence nokianın tarih anlayışı s60v2 den önce s60v2 den sonra :)

eskiden siemens vardı şimdi siemens nokia telefonlar için elektronik parça üretiyor 2006da birleşmişler. yanlış hatırlamıyorsam

burada da operatorlerin destegi ile büyümüş, ama inişe geçmiş bir marka olarak biliniyor..

Nokia arastirmistim Finlandia olmasi lazim oranin markasi ama son zamanlarda cok yanlis yapti Nokia Telefonlari hizla iade ediliyormus galiba samsung iyi ama sarj bir ayri mesele teskil ediyor bende D900i kullaniyorum ama sikayetciyim yinede...

İlk telefonum nokia 3310'du gayet sağlamdı.Uzunca bir süre kullandım.Sonra akıllı telefon nokia 6600'a geçtim.Tabi halk arasında nokia'nın imajı meşhur.Alırsan nokia al diyorlar.1,5 sene içerisinde 3 arıza verdi,sattım.Nokia 6630'a geçtim.Bu da 3 defa arıza verdi ama 2.5 yıldır kullanıyorum.Arkadaşım 3 yıldır samsung d600 kullanıyor ve en ufak bir sorunu olmadı,telefonda yeni gibi duruyor.Diyeceğim o ki Nokia akıllı telefonları sağlam yapamıyor.Alırsanız Philipsin bataryası uzun giden X serilerinden yada samsung almanız.Ben nokia'a da çok hayal kırıklığı yaşadım.

nokia win. mob. işletim sistemini kullanırsa yeniden çoşar bence

valla kardeşim nokia dan başkası yalan..elin amerikalısı ne yapsın mokia yı ..onların binlerce çeşidi ve daha kaliteli markaları var.. bizim gibi gariban ülkelerde hükmünü sürdürürler...

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
Apple Store'u örnek aldı, yazılıma ağırlık verdi
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir