Siri, iPhone 4'e gelmeyecek. İşte nedeni...

iPhone 4'üne Siri'nin gelmesini bekleyenler... Bu haberi okuyunca umudunuz sona erecek!

  • Zeynel A. Öztürk

iPhone 4S'in ve onunla beraber Siri'nin ortaya çıkışından beri, iPhone 4 sahipleri de sesli yardımcıya sahip olma hayalini kuruyorlar. Bunu yapmaları resmi olmayan yollardan mümkün. Ancak iPhone 4'leri için Apple'dan resmi bir şekilde Siri bekleyenler, bundan vazgeçmeliler.

iPhone 4S'in sahip olduğu A5 işlemcisinin iPhone 4'ün A4'ünden daha güçlü olduğunu biliyoruz. Ancak çoğumuzun bilmediği bir nokta, A5 işlemcilere entegre edilen ve ses işlemeye yarayan Audience EarSmart teknolojisi. Bu teknoloji yoluyla arka plan sesleri kaldırılıyor ve telefon görüşmelerinin ses kalitesi artırılıyor.

Yeni kurulan bir şirket olan Audience'ın ortaya çıkardığı bilgilere göre iPhone 4'teki teknoloji, sadece telefonu ağzınıza yakın tuttuğunuzda iyi çalışıyor. iPhone 4S'deki gürültü azaltma teknolojisi ise Audience'a göre sesinizi uzaktan dahi alabiliyor. Bu arada Audience'a ait EarSmart teknolojisi, sadece iPhone 4S'de değil, Samsung Galaxy S II gibi birçok cepte kullanılıyor.

Dolayısıyla Siri, uzaktan da kullanılmaya göre (örneğin masanızdan) tasarlanmış bir teknoloji ve iPhone 4'ün ses işleme özellikleri bu işe göre değil. Tabi, yine de Siri'yi denemek için gayriresmi yöntemlere başvurmanız mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

çatır çatır ip4 ümde kullanmaktayım kim ne derse desin

O zaman iPad 2 ye de koyun siri yi onda da A5 işlemci var. iPhone 4 icinde ağzımızın dibinde kullanırız siriyi cok sorun degil !!!

Benim bildiğim kadarı ile iphone 4'de de çevre gürültüsünü önleyen teknoloji var. Kapatma tuşunun olduğu bölge olan üst tarafta bir adet Noise Cancelletion için bir mikrofon var. Küçük bir mikrofon deliği. Bence siri gelmemesinin sebebi bu olamaz. iphone 3G ile 3GS arasında işlemci, gpu, kamera ve magnetometre(pusula sensörü) farkı vardı . Ancak 4 ile 4S arasında işlemci, gpu ve kamera farklılığının yanında bir farklılık daha olması gerekiyor; Oda "Siri".

bende galaxy s2 neden bukadar ses algılamada başarılı diyordum.

o yüzden hack yoluyla Siri iphone 4 lerde sorunsuz calisiyor.

Jailbreak gayri resmi değil (şimdilik) o yüzden Apple herhagi bir yaptırımda bulunamaz dolayısıyla Siri2yede engel koyamaz zaten adam bilmiyor muydu onun kırılacağını?Yazılımlar için en güzel reklam korsan halidir zaten onlar kırıp veriyorlar millete

bende galaxy s2 neden bukadar ses algılamada başarılı diyordum.
-------------------------------------------------------------------------------------
galaxy s2de de sesli komut olduğu için ses algılamada başarılı

3 yıl önce aldığım telefonda olan teknoloji iphone 4'de yokne saçma bir teknoloji firması bu apple

3 yıl önce aldığım telefonda olan teknoloji iphone 4'de yokne saçma bir teknoloji firması bu apple

Yav zaten kullaniyorum iPhone 4 te bahsedilen gayriresimi yöntemle
Nasil calismiyo bal gibi de calisiyo 4s kadar hizli

ipad 2 de aynı işlemci var gelecek mi ?

Sen de yorum yaz