Siz ne yaparsanız yapın, e-postalarınız...

Bir servet harcayıp kendi e-posta sunucunuzu kursanız bile, e-postalarınız yine de Google'ın elinde!

  • Ömercan Çelikler
Siz ne yaparsanız yapın, e-postalarınız...

Kullandığınız e-posta servisinin ne kadar güvenli olduğuna dikkat ediyor musunuz? Peki e-posta sunucunuz kendinize ait olsa bile, çoğu e-postanız Google sunucularını uğradığından haberiniz var mı? Bu da istesiniz de istemeseniz de, e-postalarınız Google tarafından erişilebilir olduğu anlamına geliyor.

Kendi e-posta sunucusuna sahip olan Benjamin Mako Hill, e-postalarının kaçının Google tarafından erişilebildiğini merak edip bir araştırma yapmış. Bunu yaparken de, gönderdiği e-postaların ne kadarının Gmail hesaplarına doğru olduğunu belirlemiş. Sonuçlar ise şaşırtıcı.

Benjamin Mako Hill, "kendi posta sunucuma yılda yüzlerce dolar harcamama rağmen Google kişisel e-posta hesabıma gelen postaların yarısını biliyor! Cevapladığım e-postaların yüzde 57'si Google sunucularından gelmiş. 2006'dan 2010 senesine kadar e-postaların üçte birine erişebilen Google, 2010'dan sonra e-postalarımın yarısından fazlasına erişmiş. Bu seneye kadar en fazla yüzde 51 e-postama erişen Google, bu sene e-postalarımın yüzde 57'sine erişmiş" diyor.

Diğer bir deyişle, Google'ın e-posta servisi Gmail'i kullanmasanız bile, hatta ve hatta kendi e-posta sunucunuza sahip olsanız dahi, Google çoğu e-postanızı biliyor. Gelen diğer e-postaların Microsoft ve Yahoo gibi büyük firmaların sunucuları üzerinden geldiğini düşünürsek, e-postalarınızın büyük teknoloji şirketleri tarafından her şekilde erişilebileceğini unutmamak gerek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

yalan ve karalama amaçlı spam yazı...

yakın yakın ! digital kıyameti bile bile kimse ti ye almıyor.nasılsa olacak.

yazık google gibi değersiz ve casus bir firmayı tepemize çıkardınız bravo androidçiler iyi iş çıkardınız

@23 May 2014 01:31 birincisi apple da bir farkı yok hala imessage daki keyword algoritmasında ki hatanın nedenini açıklayabilmiş değil neden imessage daki yazışmaları keyword işleyen bir algoritmadan geçirdiği bilinmiyor. ikincisi google android ile güçlenmedi ki ?

endişelenmeye hiç gerek yok bu haber tamamen algı yönetimi üzerine kurulmuş bir senaryo

:) abicim en guvenli denilen sitelerin verileri aliyorda, adamin kurmus oldugu sistem mi, yani parayla kurdugu sistemdekileremi erisemiyecek. Hele bunu google yada diger devler isticek :) olmicak. Sadece gulerim. En guvenli yol ise, yuz yuze anlatmak :) bak o zaman erisebiliyomu

Çünkü gönderdiğiniz adreslerin çoğu ya Gmail.com, ya Outlook.com, ya da Yandex.com uzantılı... Uğramak zorunda olduklarını anlamak için kahin olmaya gerek yok.

Karalama diyo ya spam ın kralı google

Ev kullanıcısı için mailin google sunucusundan geçmesi pek fark yaratmayacağını düşünüyorum. Büyük işletmeler,devlet işletmeleri,ordu vs yi ilgilendiren bir durum.

internette sansür anlayışı sürdükçe insanlar google dns kullanmaya başladılar. ve android telefon pazarında market kullanmak için gmail hesabı kullanmada bunda büyük etken. yani anket yapsak her iki kişiden biri ya hotmail ya gmail kullanıyor yada her ikisini birden. bu durumda yüzde 50 mail kontrolünün elinde olması gayet notmal bi durum.

Akıllı çocukların e-postalarını kimse okuyamaz ama buna ihtiyaç var mı? Benim açımdan hayır! Okusa ne olucu ki! Okusun ki birşeyler öğrensin...

Gmaildden öncede ayni durun hotmail icin vardi belirli tarihten önce bilgisayar alanlar halla windows mail sunuusunu kullaniyor. Yanibdogal bir durum bu

Sen de yorum yaz