Skype, kullanıcısının bilgilerini sızdırdı!

Milyonlarca kullanıcıya sahip dev yazılımdan, 16 yaşındaki kullanıcısına "büyük kazık!"

  • Zeynel A. Öztürk
Skype, kullanıcısının bilgilerini sızdırdı!

Milyonlarca kayıtlı kullanıcıyı bünyesinde barındıran sesli ve görüntülü görüşme hizmeti Skype, 16 yaşındaki bir çocuğun bilgilerini kolayca bir firmaya verdiği iddialarıyla gündeme geldi.

Olay, Paypal'ın Anonymous saldırılarıyla başa çıkabilmek için Hollandalı güvenlik firması iSiGHT'tan çalışan kiralaması ile başladı. iSiGHT global araştırma baş direktörü Joep Gommers, araştırmaları sonucunda saldırganlardan biri olduğu iddia edilen 16 yaşındaki bir Hollanda vatandaşının takma adına ulaştı. Gommers, tesadüfen iSiGHT'ın müşterilerinden biri olan Skype'a başvurdu ve şüphelinin hesap bilgilerini istedi. Skype ise herhangi bir yasal zorunluluk olmamasına rağmen bu bilgileri iSiGHT'a iletti. İletilen bilgiler arasında saldırgan çocuğun gerçek adı, kullanıcı adı, e-posta adresleri, ödeme için kullandığı ev adresi bulunuyor.

Leiden Üniversitesi'nden Hukuk ve Bilgi Toplumu profesörü Gerrit-Jan Zwenne, üye bilgilerinin bu şekilde kolayca iletilmemesi gerektiğini söylüyor. Bu tür bir aktarım için polisin geçerli bir hak iddiasına veya mahkeme emrine sahip olması gerektiğini vurgulayan Gerrit-Jan Zwenne, kanunların Skype gibi şirketlerin özel bilgileri herhangi bir mahkeme emri olmadan aktarmasının kanunlara uygun olup olmadığının tartışmalı olduğunu söylüyor.

Skype ise yaptığı açıklamada kullanıcılarının gizliliğini son derece ciddiye aldığını söyledi. Şirket, özel bilgilerin nasıl iSiGHT'ın eline geçtiğini dahili olarak araştırmaya başladığını açıkladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

kusura bakmayin ama ne yani skype vermese miydi kullanici bilgisini.... burada skype konusunu konusmak yanlis, asil paypal'e yapilan saldiriyi konusmak lazim... anonymous her zaman halkin yanindayiz gibi laflar soylerken, simdi paypal hesaplarina ulasmaya calisiyor... eh cok oldular artik, paypal devlete bagli bisey degil, vatandasin alis veris icin kullandigi bi arac.... anonymouscu arkadaslar istediginiz seyi destekleyebilirsiniz ama paypal'e saldirmak hic bir sekilde sizin hakkiniz degil, sizin kendi babaniz da paypali kullanip alis veris yapiyor... baska kurumlara saldirara kendinizi hakli cikarmaya calisabilirsiniz ancak bu tamamen yanlis ve herkesin canini yakar, buda basiniza daha buyuk bela acar.

@06 Kas 2012 17:17 1- neden saldırıldığını bilmiyorsun. 2-paypal'ın ne haltlar yediğini bilmiyorsun. 3-ddos saldırısı nedir bilmiyorsun. ayrıca benim kişisel görüşüm, hesabımda yetkisiz işlem gerçekleşti, bunun faturası bana çıktı. 40 tl içerideyim. nasıl açıklanır bu? bi kere bile doğru düzgün cevap vermiyorlar. al bu yabancı numarayı ara diyorlar. arasam zaten 40 tl fatura gelecek bana fazladan. kaypaklıktan -40 tl düzelecek mi o da belli değil. budur paypal nasıl bi site sorusuna cevabım.

tabiki vermeyecek. mahkeme emri olmadan vermesi suç paypal a yapılan saldırıyı onaylamıyorum ama suç ne olursa olsun kişisel bilgileri sorgusuz sualsiz vermesi kabul edilemez birşey. skype hesabımına şu andan itibaren kapatıyorum.

skype işgüzarlık yapmış, gerçi facebook sayesinde tüm dünyayı fişledi adamlar oda başka konu..

@09 Kas 2012 17:13 Geçen yıl hükümetlere bilgi satmanın patentini aldılar. Şaka değil bu, gerçek. Yok insan haklarıymış, yok evrensel hukukmuş, hepsini çiğnediler.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play