SoftBank, ARM'yi 32 milyar dolara satın alıyor!

Neredeyse piyasadaki tüm telefonlarda imzası olan ARM, bir başka dev tarafından yutuluyor!

  • Zeynel A. Öztürk
SoftBank, ARM'yi 32 milyar dolara satın alıyor!

Önde gelen işlemci tasarımcısı ARM, Japonya merkezli SoftBank tarafından satın alınıyor. ARM, Softbank Group'tan 32 milyar dolarlık bir teklif geldiğini ve satın alma işlemlerinin sürdüğünü doğruladı.

İngiltere merkezli yonga tasarımı firması ARM'nin yongaları, bugünkü telefonların yüzde 95'inde kullanılıyor. Intel'in aksine ARM, kendi işlemcilerini üretmiyor. Bunun yerine tasarımlarını Qualcomm, Samsung, Huawei, Nvidia, Apple gibi firmalara lisanslıyor. Firmalar, Cortex işlemcilerinin lisansını veya işlemci mimarisinin lisansını alarak, kendi işlemcilerini tasarlayabiliyorlar. Benzer bir işi Samsung da Galaxy S7'de kullanılan Exynos 8890 SoC üzerindeki Exynos M1 işlemci ile yapıyor.

SoftBank, teknoloji alanında büyük bir yatırımcı. Daha önce ABD'li mobil hizmet sağlayıcısı Sprint'in hisselerini satın alan firma, son yıllarda Çin'in e-ticaret devi Alibaba, Hindistan'ın eticaret firması Snapdeal'ı da almıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Valla işin içeriğini bilmiyorum ama ARM nin bir banka tarafından satın alınmasından dolayı içim cız etti. Çok gelecek vadeden bir şirketin sonu ne olacak merak ediyorum. Sonuça intelin tekelinde olan x86 mimarisine tek gerçek rakip olarak görüyordum. Hayırlısı....

Pardon softbankı banka zanneden yorumu yazan benim. Şimdi internetten kontrol ettim meğer banka değilmiş. Yannış yorumdan dolayı kusura bakılmasın....

Microsoft satın alsaydı batırırdı. Arm işlemci üretseydi en iyi olabilirdi. Böyle daha iyi çünkü işlemcilerde farklı marka görebiliyoruz. Mesela bilgisayarda intel ve amd den başka işlemci yok. Gelecek arm ve linux ün.

Softbank, fabrika tesis çalışan falan almakla uğraşmadan direk geleceğe dönük işlemci lisanslarını satın aldı. Çok zekice bir hamle.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play